Kendini Mesih Sanan Birinin 9 Ay Hapsettiği Küçük Kız: Elizabeth Smart

2002 yılında henüz 14 yaşındayken ABD'nin Utah eyaletindeki evinden bir pedofili tarafından kaçırılarak 9 ay boyunca fiziksel ve zihinsel şiddete maruz kalan Elizabeth Smart'ın hikayesi.
Kendini Mesih Sanan Birinin 9 Ay Hapsettiği Küçük Kız: Elizabeth Smart
Elizabeth Smart'ın çocukluğu ve şimdiki hali

4 haziran 2002 gecesi, 14 yaşındayken, utah, salt lake city'deki evinden bir pedofil olan brian david mitchell tarafından kaçırılıp, dokuz ay boyunca fiziksel (ki bunun ilk sırasında tecavüz geliyor) ve zihinsel şiddete maruz kalmış kızdır elizabeth smart.

aslında hikayesi diğer kaçırılma hikayelerinden çok da farklı değil. bunu farklı kılan, j. edgar filminde de bahsi geçen charles lindbergh'in oğlunun kaçırılma olayından sonraki (bkz: lindbergh kidnapping) ülke çapında en çok konuşulan ikinci kaçırılma vakası olması.


hikayeyi özetlemek gerekirse; brian david mitchell daha önce de küçük kızlara ilgi duymuş, hatta bu yüzden polisle bayağı haşır neşir bir olan pedofildir. bir gün bir pazarda smart ailesine denk gelince para istemiş; buna karşılık aile babası da ona ev onarımı işi teklif etmiştir. bir günlük bu işten sonra zaten ilk görüşte elizabeth smart'ı kaçırıp karısı yapmayı kafaya koyan bu adam, bir gece yatak odasından bıçak zoruyla alıkoyup, dağlarda kurduğu kampa götürmüştür. burada o anki eşi wanda barzee beklemektedir. bu ikisi elizabeth smart'ı dokuz ay boyunca hapis tutmuş, hem fiziksel hem zihinsel olarak şiddet uygulamıştır. dokuz ay sonunda da üç kişi şehir içinde yemek ararken, yüzü örtülü ve peruklu olduğu halde, brian david mitchell'ın şüpheli hareketleri sebebiyle polis tarafından durdurulunca kurtulmuştur.

Brian Mitchell ve Wanda Barzee

yukarıdaki şiddet kısmını ikiye ayırmamın sebebi, tecavüzün (ki bu tecavüz dokuz ay boyunca her gün, hatta bazı günler birden fazla kez olmuştur) yanı sıra, mormon olan ve inancı gereği alkol kullanmayan elizabeth'e zorla içki içirilmesidir. bunun yanında kendini tanrının elçisi ilan eden pedofilin elizabeth'i karısı yapması tabii ki tanrı'nın(!) bir emridir. işte bu emir doğrultusunda kendi sapıkça ritüellerini fiziksel şiddet oluştururken, sürekli mesih oluşundan, kendi inançlarından hatta kendi yazdığı kutsal kitaptan bahsetmesi de elizabeth'in deyimiyle "en az tecavüz kadar kötü olan" zihinsel şiddetin bir parçasıdır.

Elizabeth Smart

elizabeth smart'a olağanüstü saygı ve hayranlık duymamın sebeplerinin başında, kurtulduktan sonra eğitimini tamamlayıp, kendini elizabeth smart foundation adı altında, kaçırılmış, şiddet görmüş ve yardıma muhtaç çocuklara adaması gelir. ikinci sebebi de, röportajlarında sanki antidepresanın etkisindeymiş gibi yavaş yavaş konuşmasına rağmen, gerçekte bu olayla ilgili hiçbir profesyonel destek almaması, kendi öz iradesiyle olanları arkasında bırakmasıdır.