Kendini Uzaya Fırlatan Über Zengin Jeff Bezos, Buralara Neler Yaşayarak Geldi?

Jeff Bezos kimdir? Hayat hikayesi nedir? Kendisine ait olan Blue Origin şirketine ait roket ile 20 Temmuz'da uzaya kısa bir süre çıkıp gelerek de adından bahsettiren dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos'un hayat hikayesi.
Kendini Uzaya Fırlatan Über Zengin Jeff Bezos, Buralara Neler Yaşayarak Geldi?

bezos haberlerde yaptıklarıyla görüp iç geçirdiğimiz bir zengin olsa dahi, buralara gelmek için hayatı nasıl geçti diye merak edenlere birkaç bilgi kırıntısı bırakmaya çalışayım...

- genç yaşta evlenen ve boşanan bir ailede doğmasına, annesinin okulu dışarıdan bitirmek için kendini parçalamasına rağmen dört yaşında annesinin yeni evlendiği küba göçmeni kocası tarafından sahiplenilmiş ve psikolojik olarak çok hasar görmemiş olmalı.

Küçük Jeff ve göçmen üvey babası Mike Bezos.

- doğduğu yıllarda (1964 ve sonrası) wasp olmayan herkese yan gözle bakılan bir dönemde annesinin latino kökenli biriyle evlenmesi ve üvey babasının exxon'da (houston merkezli, çokomelli bu) mühendis olarak çalışmaya başlamasıyla o kadar da dezavantajlı bir aileden gelmediğinin ilk emarelerini görüyoruz.

Jeff Bezos'un biyolojik annesi Jacklyn Gise Jorgensen.

- eğitim hayatı boyunca valedictorianlar gelmiş, 4.2 ortalamalar gitmiş, ee/cs bitirmiş ve uzay kulüplerinin başkanı olarak dünya'dan her insanı uzaklaştırıp kocaman gezegeni doğa parkı yapmak istediğinden bahsetmiş. şimdi buna hayranlıkla da bakabilirsiniz, korkarak da, ben yorum yapmayacağım.

- mezun olunca danışmanlık firmalarından intel gibi dünya devlerine herkes üzerine iş teklifi atarken 1986'da fintech dünyasında kendine kariyer yapmayı seçiyor:

1) fitel'de hft için network infrastructure çalışırken developer lead ve müşteri hizmetleri alanında en yetkili kişi oluyor (amazon ve müşteri memnuniyeti manyaklığı),

2) bankers trust'ta product manager oluyor (bankalar üstü, ulusal merkez bankalarıyla iş yapan bir denetleyici kuruluştur bu: ee, büyük hayallerin varsa network yapman lazım),

3) d. e. shaw & co. (hedge fund) tecrübesinde piyasayı manipüle eden trading algoritmalarının suyunu çıkarırken 1994'te senior vice-president'a kadar çıkarıyorlar adamı (tabi bu arada şirket çalışanlarından birini de eş olarak kendine alıyor). yani anlayacağınız adam adımları boşu boşuna atmıyor, her gittiği yerden kaç kişiyle network yaptıysa artık kendini epeyce iyi hissediyor olmalı.


- ama nedense herhalde rahat batıyor adama, gidip amazonu (önceki ismi cadabra) kuruyor, yani bu nasıl bir doygunluksa gidip hedge fund'da senior vice-president pozisyonu bırakıp millete internetten kitap satmaya başlıyor.

Risk fonu (hedge fund): Göreli olarak likit olan mal varlıkları üzerinden alım-satım yapılan ve açığa satış, kaldıraç ve türevler gibi daha karmaşık ticari işlemler, portföy yapımı ve risk yönetimi tekniklerinin çok sık kullanıldığı bir yatırım fonu türüdür.


ailesi artık amerikan rüyasında kuyruğu doğrultabildiği için $300 bin çekirdek yatırım verebiliyor bu abiye, ve üç sene içinde halka açılmış bir şirketin başında yürümeye başlıyor, yani bugün dropshipping öğrenecem abi parayı kıracam diyenlerin ağa babası aslında. tabi yatırımlarını da yapmaktan geri durmuyor: google'a 1998'de yaptığı $250 bincik yatırımının bugünkü değeri $3.3 milyar. bize de düşmez böyle yatırım fırsatı işte...

- önceleri depoda kuru saklayınca bozulmayacak şeyleri satmaya odaklanan abimiz, zaman içinde dijital kitap, müzik ve video satmaya başlar, amazon web services ile müşteri hizmetini iyileştirmek adına web site trafiği ve hava durumu hakkında veri toplarken, 2013'te de önce washington post'u satın alıp (nakit para, evet) cia ile aws için anlaşma yapıyor. herhalde o ara bir aydınlanma gelmiş olmalı: "eveeet, veri ekonomisinde yaşıyoruz." o aralar bulut bilişim ve makine öğrenmesi ile kullanıcılarının istediklerini keşfettiği prime üyelik de çıkınca oradan aldı yürüdü tabi. sonra da 2016'da iki defa çıkarıp sattığı hisseleriyle zengin çocuk oyunlarını oynamaya başlamıştır herhalde, çünkü sonrasında alışkanlık yapıp hisseleri satıp satıp kendi şirketlerine ve tanıdık vakıflara yatırıyor, o vergi kaçırma hikayesinin temelinde de bir ömür bu şekilde davranmış olması yatıyor.


- zengin olduğu çok çabuk belli olunca ve aws için pentagon, cia demeksizin herkesten yeni sözleşmeler alınca 2018'de falan şimşekleri iyiden iyiye üzerine çekti, tabi bizimki boş durur mu? "asgari ücret bir geçim hakkıdır" diyerek bütün büyük şirketleri terste bırakan abimiz, "story stock" olmanın da faydasıyla dünyanın en zengini olmayı, hem trump hükümetine davet edilse de girmemeyi, hem de en yağlı kontratları toplamayı başardı. peki başardı da n'oldu? herhalde karısı o hikayenin başındaki wall street'e isyan eden kocasının karaktersizleştiğinden emin olmaya başlamış olacak ki, ayrılıveriyorlar, "sevgilisi" addedilen kadınınsa uçuş ve film şirketi var, tam da amazon prime studios kurulmuş ve blue origins ile pr yapılmaya başlanmışken...

ulen sen yok musun sen keltoş. al, en son numarası da kocaman bir roketle boşanma sonrasında dünyanın tepesine çıkmak.