Kendisinin Ölü Olduğuna İnanan İnsanların Yaşadığı Durum: Cotard Sendromu

Gün geçmiyor ki ilginç bir sendromla daha karşılaşmayalım.
Kendisinin Ölü Olduğuna İnanan İnsanların Yaşadığı Durum: Cotard Sendromu
AMC

capgras sendromu kadar popüler ve bilindik olmasa da, yanlış kimliklendirme sendromları arasında en ilgi çekici olanlardandır.

Yazarın bahsettiği diğer sendrom.

cotard sendromu yaşayan biri tarafından kendisinin ölü olduğu iddiasıdır. 

cotard’ı olanlar sıklıkla kendilerinin ve dünyanın varlığından şüphe duyarlar. bu sanrılara sıklıkla (paradoksik şekilde) intihar girişimleri ve düşünceleri eşlik etmektedir. 

genellikle, cotard sanrısında gerçek dışılık hissi, görsel tanıma zorluğu ve kişinin bedeninin çürüdüğü ve kötü koktuğu inancı vardır. cotard sanrısının nedeniyle ilgili olarak araştırmacılar arasında uyuşmazlık vardır. bazı araştırmacılar bunu bir muhakeme bozukluğu olarak görmektedir. bazıları ise bunun capgras sanrısının daha şiddetli bir biçimi olduğunu ve nöral yolaklara daha fazla hasar içerdiğini belirtmektedir. başka görüşler ise bunun kişiler arasındaki bir atıf farklılığı olduğunu öne sürmektedir, daha içsel odaklılar cotard, daha dışsal odaklılar ise capgras yaşama eğilimindedirler.

cotard sendromluların bazıları, ölü olduklarına inandıkları için yemek yemeyi de gereksiz gördüklerinden açlıktan ölürlermiş. bakımlarının en zor yanlarından biri düzenli beslenmelerini sağlamakmış. bir başka ölüm nedeni de, 'yürüyen ceset' olmaktan kurtulmak için bedenlerini asitle vs. yok etmeye çalışmalarıymış.

hannibal'in 10. bolumunde de islenmis sendrom.