Kenya'da Cinsel Şiddetten Kaçan Kadınların Yaşadığı Tek Cinsiyetli Köy: Umoja

Kenya'da yalnızca kadınların yaşadığı bir köy var. Adı Umoja. Sözlük yazarı ''manus pacis'' bize biraz bu köyden bahsetmiş.
Kenya'da Cinsel Şiddetten Kaçan Kadınların Yaşadığı Tek Cinsiyetli Köy: Umoja
The Guardian


köy 1990 yılında ingiliz askerlerin tecavüz ettiği 15 kadın tarafından kurulmuş ve günümüzde küçük yaşta evlilik, female genital mutilation dedikleri kadın sünneti, aile içi şiddet ve tecavüz gibi her tür şiddete maruz kalan kadınlar için bir sığınma köyüne dönüşmüş. mesela bu kadının adı judia. judia 19 yaşında ve köye altı yıl önce ailesinin zorla evlendirme girişiminden kaçarak gelmiş.

Judia / The Guardian


rebecca lolosoli
bu köyün kurucusu. bir çeteden yediği dayağın ardından hastaneye düştüğünde böyle bir köy kurma fikri aklına gelmiş. yediği dayağın sebebi köyündeki kadınlara kadın haklarından bahsetmeye cüret etmesiymiş.

köyde şu anda 47 kadın ve 200 çocuk yaşıyor. oldukça sade bir hayat sürüyor olsalar da yiyecek, kıyafet ve barınma ihtiyaçlarını karşılayacak kadar bir gelirleri oluyor. gelen turistlerden köye giriş parası kesiyorlar 

The Guardian


ve köy içinde takı satıyorlar.

The Guardian


köyün önemli özelliklerinden biri çevredeki köylere giderek kadınları bilinçlendirmeye çalışmaları. içinde yaşadıkları samburu toplumunun köylerinde erken yaşta evlilik ve kadın sünnetine karşı kadınları eğitiyorlar. köylerde acayip adetler var. mesela belli bir yaşa gelen kadınlar babaları tarafından yaşlıca bir savaşçı erkeğe geçici olarak teslim ediliyor. bu geçici ilişkiden hamile kalmak yasak. hamilelik olursa köydeki bir kadın tarafından zorla kürtaj uygulanıyor.

The Guardian


kadın dayanışmasının kanlı canlı örneklerinden biri olan bu köy birçok kadının hayatını gerçek anlamda kurtarmış. on bir yaşında inek karşılığı zorla evlendirilip ertesi gün evden kaçan kız çocuğundan tutun da yediği dayaklardan bıkıp usanan kadınlara kadar şiddetin her türlü örneğini bulmak mümkün.

The Guardian


güzel fotoğraflar için tıklayınız