Kettle'ların Hacmi Neden 2 Değil de 1.7 Litredir?

Evdeki su ısıtıcılara (kettle) baktığımızda hep maximum 1.7 litreye kadar su aldıklarını görürüz. Peki neden 2 veya 1.5 litre değil de 1.7? Kısa ve öz bir cevabı var.
Kettle'ların Hacmi Neden 2 Değil de 1.7 Litredir?
iStock

kettle'ın bir ingiliz icadı olaması, büyük boy çaydanlıkların hacminin 3 pint olması ve 1.7 litrenin de 3 pint (568 ml x 3) etmesinden kaynaklanan olay.

elektrikli su ısıtıcılar ocak üstü su ısıtıcılara alternatif olarak 1893'de ingiliz crompton and co. tarafından üretilmiştir. ancak ısıtıcı rezistansları su içerisine daldırılamadığı için ısıtıcıları için ayrı bir bölümleri mevcuttu ve bu verimsiz olmalarına sebep oluyordur.

1922 yılında bu sorun bulpitt & sons of birmingham adlı firmanın mühendisi leslie large tarafından çözülmüştür. metal tüp içerisinde muhafaza edilen bobin ile ısıtıcı elemanın direkt olarak su içerisine daldırılması sağlanmıştır.


1955 yılında, yeni kurulan ingiliz şirketi russell hobbs, ilk tam otomatik su ısıtıcısını üretmiştir. su kaynamaya başlayınca artan buhar ile tetiklenen bir termostatın akımı keserek kettle'ı kapanması uygulaması ile günümüz kettle'larına ulaşılmış olundu.

ezcümle, bir ingiliz icadının halen ingiliz ölçü birimi kullanması ile alakalıdır.

kaynak