Kevin Durant'in, Yeteneğin Her Şey Demek Olmadığını Gösteren Çarpık Kariyeri

Basketbolda sadece yetenekli olmanız yetmiyor: Sizin dışınızda gelişen ekonomi, takımınızın taşınması ve tesadüfler gibi etkenler de kariyerinizi en az oyununuz kadar etkileyebiliyor. Kevin Durant için durum biraz böyle gelişti...
Kevin Durant'in, Yeteneğin Her Şey Demek Olmadığını Gösteren Çarpık Kariyeri

kevin durant'in kariyerinin başı stabil değil, böyle olunca gerisi de düzgün gitmiyor işte

durant bence sonics taşınmamış olsa şu an seattle efsanesiydi ve ordan asla ayrılmamıştı. amerika'nın büyük şehirlerinden birine gidip bir sene sonra köy takımında oynamak zorunda kaldı. oklohama denen yer çankırı, yozgat gibi bir yer orası için. gece hayatını veya sosyal hayatı geç sıradan bir hayat bile yok. o yüzden asla orayı sahiplenmedi, ki zaten zihinsel bir engeliniz yoksa oklahoma'yı niye sahiplenesiniz?


bugün gsw 87678968 milyon dolar lüks vergisini düşünmeden ödüyor, niye çünkü daha fazlasını kazanıyor, amerikanın en paralı yerinde adamlar. 500 gömse takıma bir milyar kazanıyorlar. ya da kulübün değeri artıyor, yine kârda oluyorlar.

oklahome city thunder durant, harden, westbrook üçlüsünü tutamadı elinde, üç beş milyon lüks ödememek için. çünkü şehrin bir geri dönüşü yok. ben hiç para harcamam, lüks dışında kurabildiğim takımla şampiyonluk kovalarım diyorsan kendini kandırırsın. ki finalde tren gibi üstlerinden geçildi, bir daha da oraya çıkamadılar. hep salary cap içinde bir şeyleri eksik bırakarak sezona girdiler.


özetle durant okc gibi boktan bir takımdan daha fazlasını hak ediyordu, orada senelerce süründü.

sonra gsw'ye gitti sırf bütün bir takımla oynamak için. ama orda da zaten 6-7 senedir hep beraber olan bir çekirdek vardı, onlar kabul etse bile insanların algısında asla gsw'nin bir parçası olamadı. gsw ve durant oldu. doğal olarak yine bütünleşebileceği bir yerde değildi, ayrıldı.


brooklyn nets falan artık tüy dikme aşamaları

durant inanılmaz yeteneğiyle kariyerinin başında 4-5 büyük şehirden birine veya sas gibi kültürü derin bir takıma gitseydi belki mj gibi 6 yüzük alacaktı. ama işte kader maalesef seattle'da bir sezon oynayıp ardından 8 sezonunu heba etti.

mesela hep 2009 draft'ında, curry'den önce iki point guard seçen minnesota timberwolves için ne fırsat kaçırdı diye konuşulur. minnesota curry'i seçse biz curry kim belki hatırlamazdık bile, belki arada giren eli düzgün oyuncu olurdu. görev adamı olurdu. zaten 50 kere bir yerlere takas edilirdi. çünkü orası minnesota, orası oklahoma... bak andrew wiggins o lanet yerden iki sezon ayrıldı, şampiyon takımın (golden state) en önemli oyuncularından birine dönüştü.

(konuyla alakasız ama mo bamba serbest kaldı galiba, inanılmaz potansiyel ama orlando'da hiçbir b*ka karışmayan sıradan basketçiye dönmüştü. keşke gsw alsa, yağ gibi akar orda.)


neyse... özetle

nba draft sistemiyle, salary sistemiyle bazı oyuncuların kariyerlerini onlardan bağımsız rezil edebilir veya yükseltebilir. durant bunun en dramatik örneği.

bence durant tarihteki en yetenekli oyuncu. evet, herkes dahil. ama işte en büyük veya en başarılı olmak için bu yetmiyor.