Kıbrıs Türkünün Sesini Dünyaya Duyurmak İçin Hayatını Adayan Önder: Fazıl Küçük

Kıbrıs Türklerinin Rauf Denktaş'tan önceki lideri Dr. Fazıl Küçük, adanın yakın tarihini bilenler tarafından oldukça sevilen ve saygı duyulan bir karakter.
Kıbrıs Türkünün Sesini Dünyaya Duyurmak İçin Hayatını Adayan Önder: Fazıl Küçük

fazıl küçük; 14 mart 1906'da lefkoşa'da doğmuş kıbrıslı türk doktor, politikacı, gazeteci ve kıbrıslı türkler ile kıbrıslı rumların ortak kurduğu kıbrıs cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı yardımcısı. halk tarafından çok sevilirdi, halkın sesi gazetesinin önünde sandalyeye ters oturur, gelen geçenle sohbet edermiş. iyi küfürbazmış rahmetli. gerçek lefkoşalı, dava adamı.

lozan üniversitesi'nde tıp öğrenimini tamamladıktan sonra 1937'de adaya dönerek lefkoşa'da bir taraftan serbest hekim olarak çalıştı bir taraftanda siyasetten uzak durmayarak 6 yıl lefkoşa belediye meclis üyesi olarak görev yaptı. dr.fazıl küçük, bütün siyasi hayatı boyunca gayretlerini türk okulları ve vakıf idaresinin türk halkına devredilmesi için sömürge hükümetini ikna etme üzerine topladı ve sırasında onlarla açık mücadeleye girdi. kıbrıs türkünün sesini dünyaya duyurmak için 14 mart 1942 yılında halkın sesi gazetesini kurdu ve editörü oldu. gazete bütün engellemelere karşın yayınına halen bugün devam etmektedir.


önce katak'nun (kıbrıs adası türk azınlığı kurumu) kurucuları arasında yer aldı, daha sonra da kıbrıs milli türk halk partisi'ni kurdu (kmthp). partinin birinci hedefi adanın yunanistan'a ilhakini (enosis) önlemekti. daha sonra bu parti katak'la birleşerek başına da dr. küçük getirildi. türk işçi birliklerinin (rumlardan ayrı meslek birlikleri) kurulmasını teşvik etti. vakıf idaresinin türk halkına devredilmesini sağlamak amacıyla 1948'de büyük bir miting düzenledi. burda oluşan havadan sonra ingiliz sömürge hükümeti türk tali okullarını ve vakıf'ı türk halkına devretti. seriye mahkemeleri kaldırılarak, yerine türk aile mahkemeleri kuruldu. sırf türk halkının haklarını savunduğu için 47 kez dava açıldı ve para cezasına çarptırıldı. ingilizlere ve rumların 'enosis' taleplerine karşılık 15 ağustos 1955'de partinin ismi 'kıbrıs türktür partisi' olarak değiştirilir. 1 nisan 1955 tarihinde eoka'nın kanlı eylemlere girmesinden sonra kıbrıs türk mukavemet birliği (kitemb) adli örgütü kurdu. daha sonra bu örgüt dağıtıldı ve yerine gizlice volkan teşkilatı kuruldu. onun davası üniversite yıllarında idare meclisi'nin türk uyelerine karşı türk okullarının ingiliz müdürler tarafından yönetilmesinde ısrar etmeleri üzerine başlamıştı. 


1955 yılında türkiye, yunanistan ve ingiliz dış işleri bakanları arasında yapılan üçlü konferansı izlemek üzere londra'ya gitti. ayrıca londra'da kıbrıslı türkler tarafından düzenlenen ve 5 bin kişinin katıldığı trafalgar meydanı'ndaki büyük mitingte birde konuşma yaptı. 1958 yılında türkiye'de bu dava için düzenlenen büyük mitinglerde konuşmalar yaparak mücadelenin türkiye'de benimsenmesini sağladı. kıbrıs türk halkının haklı tezini dünyaya tanıtmak için 'halkın sesi' adli gazetesini ayrıca ingilizce olarak yayınladı. eoka terör örgütünün bu dönemde sürdürdüğü faliyetleri yakından izliyor ve anavatan'la bir çözüm arıyordu. daha sonra zürih'te türk ve yunan başkanları arasında varılan antlaşma üzerine 17 şubat 1959'da türk halkını temsilen bulundu. iki gün sonra antlaşma imzalandı. antlaşmaya göre cumhurbaşkanı rum yardımcısı türk olacaktı ve kıbrıs türk halkı 3 aralık 1959'da rakipsiz kıbrıs'ın ilk cumhurbaşkanı yardımcısını seçti. 21 aralık 1963'te rumların başlattıkları saldırılar üzerine kurulan genel komite'nin başkanlığını yaptı. 27 aralık 1967 tarihinde kurulan geçici kıbrıs türk yönetimi'nde başkanlığa getirildi. 18 şubat 1973'te cumhurbaşkanlığı yardımcılığında ayrıldı ve yerini rauf denktaş'a bıraktı.


15 ocak 1984'te uzun zamandır mücadele ettiği hastalıktan kurtulamayarak vefat etti. halen hamitköy'de bulunan anıt tepe'deki anıt mezarda aşığı olduğu lefkoşa'yı izlemektedir. ruhu şad olsun.