Kilo Vermenin En Zor Yanı Olan Yağ Yakmak İçin Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Yağ yakmak, kilo vermenin en güzel yoludur. Bir yandan da en zoru olarak sayılabilecek bu aşamayı gerçekleştirmek için nasıl bir yol izlemeli? Sözlük yazarı "suppressed" anlatmış.
Kilo Vermenin En Zor Yanı Olan Yağ Yakmak İçin Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?
iStock.com


zor gibi gözükse de çok kolay bir eylemdir, biraz sabır ve disiplin şart lakin. zor gözükmesinin başlıca sebebi türk mutfağının son derece kötü bir yapıya sahip olmasındandır (ege ve akdeniz mutfağını ayırıyorum).

bu mutfağın fast foodan pek bir farkı yoktur, yüksek trans yağ oranı dolayısı ile kalori, yine yüksek oranda karbonhidrat ve bunların önemli kısmı basit karbonhidratlar içermesi, kompleks yapıya sahip karbonhidratlar genelde sadece ekmekte bulunuyor.

yağ yakımı ile ilgili birkaç tip verecek olursam en önemlileri şunlar olur;

1) kompleks karbonhidrat tüketin, şekerden uzak durun.

2) bu karbonhidratları sabah ve öğle saatlerinde tüketin.

3) meyve fruktoz içerir, bu fruktoz yağ olarak depolanır, meyve tüketin lakin tadında, nasılsa meyve diye pazardan kilo ile almayın günde bir tane muz ve ya elma ihtiyacınızı karşılayacaktır ve bunu kesinlike sabah saatlerinde tüketin.


4) 
trans yağlardan uzak durun, doymamış yağlara yönelin bunlar yağ yakım sürecinizi hızlandıracaktır kesinlikle çok önemlilerdir. günde bir avuç badem, fındık ve ya fıstık yiyin. her birinden bir avuç değil sadece bir tanesinden.

5) protein kaslarınız için vazgeçilmezdir, kaliteli yağsız proteinler sizi hem doyuracak hem de zayıflarken kaslarınızı koruyacaktır. (kas yıkımı minimuma inecektir)

6) eğer diyetinizi spor ile güçlendirmek istiyorsanız (spor ve diyet et ile tırnaktır biri olmadan diğeri olmaz) protein tozu kullanmaktan çekinmeyin. ancak reklamlara aldanıp günde 4 ölçü tüketmeyin. 2 ölçü kafidir. sabah uyanınca ve spordan hemen sonra hem sizi daha sağlıklı tutacaktır hemde performansınızı kesinlikle yükseltecektir. 


7) 
yatmadan önce kesinlikle kazein proteini tüketiniz buna kaslarınızın ihtiyacı vardır.

8) acıktığınızda karbonhidrat oranı düşük besinler tüketin. benim favorim brokolidir hem lif oranı çok yüksek hemde yağ ve karbonhidrat yok. çorbasıda fena olmaz lakin isterseniz çiğde tüketebilirsiniz. sizi gerçekten tok tutar.

9) kardiyonuzu sabah saatlerine alın bu hem metabolizmanızı hızlandıracaktır hemde kanda pek insülin olmayacağı için vücut direk olarak yağlara yönelecektir. 


10) 
kesinlikle kaçamak yapmayın. 2 ay kadar dişinizi sıktığınızda 1 dilim piza yemediğiniz için asla pişman olmayacaksınız.