Kilometresi Düşürülmüş Araç Nasıl Anlaşılır?

İkinci el araba satışlarında alıcıların en çok çekindiği konulardan biri kilometresi düşürülmüş araçlar. Peki var mıdır bunu anlayabilmenin yolları?
Kilometresi Düşürülmüş Araç Nasıl Anlaşılır?

araba almaya gittiğiniz zaman satıcının, aracın kaçıncı sahibi olduğunu öğrenmelisiniz. aracın şase numarasından sigorta sorgulaması yaptığınız zaman araç çok kısa aralıklarla el değiştirmiş ise ya bir galericinin ya da bir al-satçının elinden geçmiştir. şimdi sen aracın kilometresini düşürmeye kalksan elli gün araştırma yaparsın ama al-satçılar ve galericiler için bunu yapmak beş dakika. o yüzden araba alırken kaç kez el değiştirdiğini öğrenmek çok önemli. aracı ilk sahibinden almak çok avantajlıdır, servis kayıtlarına kadar istersiniz ve olay biter. araba ne kadar çok el değiştirmişse km kâbusuna denk gelme olasılığınız çok fazla.

20 yıllık arabanın 80 bin km’de falan olması istisnai durumlar dışında imkânsızdır. ayda 300 kilometre yapmak için mi aldın o arabayı? bisiklet alıp kullansan daha iyi. günlük 10 km yapmış yani.

egea, fluence, clio alırken km kâbusuna gelme olasılığınız çok fazla. çünkü bu araçlar genelde şirket ya da rent a car aracı olarak kullanılır ve toplu halde ihale ile satışa çıkarılır. galericiler ve al sat yapan kişiler bu arabaları alır ve ilk işleri km düşürmek olur. inanın 2015 model ve bir milyona yakın egea gördüğümüzü söyleyebilirim. bu tür araçların km düşürme olasılıkları bir hayli fazla. 

peki, biz standart alcılar için km’si düşürülmüş bir aracı anlamanın yolu var mıdır? 

vardır. alacağımız arabanın yanına geldiğimizde aceleci davranmayalım. diyelim ki arabamız düşük km’de satışa verilmiş. nasıl bir yol izlememiz gerektiğini anlatayım.

- aracımız kesinlikle diri olmalı. şöyle bir baktığınızda araba yorgun görünmemeli.

- ön camda ve farlarda taş izlerine ve silecek izlerine bakın. çok fazla ise o araçta km düşürme ihtimali yüksektir.

- kullanım tarzına göre çok değişkenlik gösterebilir ama aldığınız arabanın üretim yılında olan diğer arabaların ilanlarına bakarak ortalama bir sonuç çıkarabilirsiniz. 2015 model arabalar 100 binden yukarı ama bir sizinki 40 bin ise şüphe duyulabilir. ama net sonuç vermez bu. araba gerçekten kullanılmamış olabilir.

- koltukların, kapı kollarının, direksiyonun, sık kullanılan düğmelerin, sinyal kollarının ve pedalların üzerlerinde soyulma ve erime izleri olmaması lazım. özellikle vites kolu ve el freni. emniyet kemeri tokalarının kırmızı mandalları mesela.

- aracın muayene sorgulamasında her yıl görünüyor ise ticari araç olarak çalışmıştır ve yüksek ihtimalle km’si düşürülmüştür. ptt’nin web sayfasından sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. muayene sorgulamasında gelen km farkı çok düşük ise km düşürülmüştür. örneğin; aldığınız araç 90 bin km’de, muayene sorgulamasında iki yıl önceki muayene 70 bin km. iki yılda 20 bin km yapan bir araba var önümüzde ve yüksek ihtimalle km düşürülmüş. ortalama bir kullanıcı üç ya da altı ay içerisinde 10 bin km yapar. yine aynı şekilde üç muayene kaydı görünüyor ve her muayene arası 40 ya da 50 bin civarı ama bir muayene arası çok düşük ise şüpheli araç. son muayene km’sinden aracı aldığınız güne kadar çok az bir km yapmış ise dikkatli olunmalı.
muayene yaptırılıp satılan araçlar var ki tam bir kaos. satmak için muayenenin bitmesini beklemek de ne bileyim. sen iki yıl boyunca 50 bin yap, km’yi düşür ve sonra git muayeneye sok. ikinci muayene olan araçlar yani iki yıllık araçlar bu konuda tehlikeli. büyük kiralama filoları arabalarını iki ya da üç yıl dolunca satıyor ve araba iki yılda 100 bin yapsa bile km düşürülüp ikinci muayeneye 30 binde giriyor ve ilanlarda “muayenesi yaptırılıp satışı yapılacak” yazılı oluyor genelde. ticari bile olsa sıfır alınmış bir arabanın ikinci muayenesi üç yıl sonra yapılıyor.

- sigorta kayıtlarında araba kısa süreler içerisinde el değiştirmiş olarak görünüyor ise km düşürülme ihtimali yüksektir.

- arabanın koltuklarına, tavan kirine, bagaj deformasyonu vs. her noktasına bakın. güneşten solmuş, yıpranma ve tamir görmüş yerler hemen belli eder kendini.

- bazen gösterge panelini değiştirirler ve km düşer. servis kayıtlı ise sıkıntı yok ama yetkisiz kişiler tarafından düşürülmüş ise sıkıntı büyük. dijital olan saatlerde ecu bir süre sonra gerçek km’yi gösterebilir ama analog olanlar asla. 90 binde aldığınız araba bir ay sonra durduk yere 190 bin gösterebilir. aldığınız arabanın akü bağlantısını en az 30 dakika ayırıp sonra takın. km saatini tekrar gözden geçirin.

- motor kaputunu açın ve bakın. hiç anlamıyorsanız bir ustaya götürün ve “bunun motoru açılmış mı” diye sorun. fabrikasyon bir motor hemen kendini belli eder. saplama dediğimiz blok vidaları kırmızı ya da farklı bir renk boya ile işaretlenir. genelde bu tam bir tespit değildir ama dikkatlice bakarsanız aracın motorunun açılıp açılmadığını anlayabilirsiniz. düşük km olan bir aracın motoru niye açılsın ki? ya conta yakmıştır ya da kaza yapmıştır. yüksek km’de bir araba alıyorsanız motorun açılma ihtimali yüksektir ve çok önemli değildir.

- düşük kilometreli olduğu söylenen bir arabanın fren hidrolik kapağını açın ve içindeki sıvıya bakın. çamurlaşmış kahverengi olarak görünüyor ise şüpheli araç. aynı şekilde cam yıkama suyu haznesinin içi çok kirliyse.

- görebiliyorsanız triger kayışına, aküsüne, bobinine yani 100 bin civarı değiştirilmesi gereken parçaların markalarına bakın. fabrikanın taktığı orijinal parçalar değilse km düşürülmüştür. istisna durumlar haricinde düşük kilometreli bir mercedes ya da volvo’nun motorunda halk marka akü’nün ne işi var diye sormazlar mı adama?

- çok düşük km’li bir araba alıyorsanız lastiklerinin üretim tarihlerine bakın. arabanın üretim yılından daha yeni ise km düşürme olayından şüphelenilir.

- otomobili bilgisayara bağlatın ve çıkan sonuçlarda sürekli olarak hız sensörü, abs, esp vb. hatalar hafızaya alınmış ise o aracın bir yerlerinde düğme vardır ya da sigortası bilmem nesi sökülmüştür. düğme bağlatıp km sayacını pasif hale getiriyorlar. araba hareket halinde iken km atmıyor yani. özellikle renault grubunun bazı modelleri bu konuda şüpheli.

- albea ve benzeri bir araba alıyorsunuz ve döşemeleri pırıl pırıl, koltukları mükemmel, her yeri kusursuz ise bu sizi yanılgıya götürmesin. iki milyon km yapmış taksi çıkması bir araba alıyor olabilirsiniz. dikkat! bu arada şunu belirtmem gerekir: taksi çıkması alınmaz mı yani diye soranlar oluyor, satan kişi bunu belirtir ise ve fiyatı neredeyse yarı fiyatına yakın olmak şartı ile alınır.

peki bunları okuduk anladık ama hangi kıstasa göre karşılaştırma yapacağız? 

30 binde aldığımız bir araba 100 binden düşürülmüş ya da 100 binde aldığımız 200 binden... bu tamamen sizin gözlemlerinize kalmış bir şey. aynı marka, model ve ortalama km’de bir otomobil ile karşılaştırma yapabilirsiniz. 

eğer bir araç sorunlu ise satıcılar genelde oldubittiye getirip arabalarını hemen orada satmak isterler. aceleci davranırlar, sürekli olarak dikkatinizi başka yöne çekmek isterler ve konuyu değiştirirler. bu şekilde araç alıp sonradan ağlayan çok insan var. kontrolden çıkmış ikinci el piyasasında yeri geliyor 200.000 tl para bağlıyoruz ve dikkatli olmak gerekir. sorunlu bir araç alıp sonradan farkına varırsanız geri iade etmeniz için geçen zaman ve iş kaybı bir hayli fazla olur ve inatçı birine denk gelirseniz çok uğraşırsınız.

ikinci el otomobil alırken çok dikkatli olmanızı öneririm. lütfen şu yazımı okuyun:

İkinci El Otomobil Piyasasında Fiyat Yükselişinin Sebebi Nedir?