Kim Hanedanı Kuzey Kore'de Kontrolü Nasıl Elinde Tutuyor?

Kuzey Kore'deki mevcut sistemin kurucusu, ülkenin ebedi cumhurbaşkanı Kim İl-Sung'un birey kültü çevresinde şekillendirilmiş olan bu rejimin nasıl işlediğini açıklayan bir yazı.
Kim Hanedanı Kuzey Kore'de Kontrolü Nasıl Elinde Tutuyor?


1. rejim insanları nasıl kontrol ediyor? 

kim hanedanı ülkede kontrolü ellerinden kaçırmamak için ülke dışına seyahati ve internet erişimini sınırlı tutuyor ve ideolojilerine tehdit olarak gördükleri hiçbir şeye izin vermiyor. buna bağlı olarak ülkede ifade özgürlüğü veya düşünce özgürlüğü de yok.

hanedanın ülkede yarattığı kişi kültü aileyi, günlük hayatı şekillendiren tanrı benzeri figürler olarak resmediyor. medyada kim ailesi hakkında devamlı olarak pozitif hikayeler anlatılırken okulda çocuklar derslerde ve söyledikleri şarkılarla hanedan hakkında endoktrine ediliyor.


2. her gün, gün boyu ne yana baksan her yerde "kim"

kim il-sung'un fotoğrafları reklam panolarını, binaları, ofisleri, sınıfları süslüyor. buna ilaveten kendisinin ve oğlu kim jong il'in heykelleri her gün çiçek bırakmak ve dua etmek isteyen kuzey koreliler tarafından düzenli olarak ziyaret ediliyor. trenlerin her bir vagonunda her ikisinin de fotoğrafları var.

kuzey kore'nin dört bir yanında kim il-sung'un 500'den fazla heykeli ver. hemen her kuzey korelinin evinde kendisinin ve oğlunun portreleri asılı. vatandaşların ayrıca gömleklerine vatanseverliklerini gösteren rozetler takması zorunlu.

hanedanın fotoğrafları ülkenin her yerinde ve bunları görmemek neredeyse imkansız.


3. beyin yıkama süreci çok küçük yaşta başlıyor - oku bakayım "kim"

kuzey koreli çocuklara küçük yaşlardan itibaren ne kadar iyi liderlere sahip oldukları ve amerika birleşik devletleri'nden neden nefret etmeleri gerektiği öğretiliyor. güney kore'ye kaçan bir kişi the washington post'a verdiği demeçte günlük hayattaki en sıradan veya olumlu gelişmelerin dahi kim hanedanına atfedildiğini anlatıyor: "öğretmenler 'sütün nereden geldiğini biliyor musunuz? sevgili liderimizden. sevgisi ve bizi düşünüyor olması sayesinde bugün süt içebiliyoruz' derdi."

lise öğrencilerine kim il sung ve kim jong ile adanmış dersler öğretiliyor. hanedan bireylerini ilahlaştıran eğitim sistemi, vatandaşların bilgiye erişimi tamamen kısıtlanmış olduğundan son derece başarılı.

televizyonlar sadece devlet kanallarını çekiyor ve yabancı dvd veya cihaza sahip olduğu belirlenen kişiler cezalandırılıyor. çoğu insanın ınternet erişimi yok ve rejim bilgi akışını çok sıkı bir şekilde kontrol ediyor.


4. mucizeler yaratan, halk kahramanı "kim"

kuzey koreli öğretmenlere 2015'te dağıtılan müfredatta kim jong un'un ilk kez 3 yaşındayken araba kullandığı ve sadece 9 yaşındayken yabancı bir yat şirketinin baş yöneticisiyle yarıştığı gibi absürt iddialar yer alıyor. kim jong un iddialara göre ayrıca inanılmaz sanat eserleri üretmiş bir ressam ve besteler yapmış bir müzisyen.

hanedan hakkındaki absürt iddialar arasında kim jong il ve kim il sung'un asla tuvalete çıkmadığı, kim jong il'in mükemmel bowling ve golf oynadığı da var. kim jong il çift gökkuşağının altında doğmuş ve doğum gününde gökyüzünde yeni bir yıldız belirmiş. kuzey kore devlet medyasına göre kendisi 1500'den fazla kitap yazmış ve bebekliğinde 3 haftalıkken yürümeye başlamış.


5. bir diktatöre alınabilecek en güzel hediye: tank 

kuzey kore'de myohyangsan'da uluslararası dostluk sergi salonunda kim jong il ve kim il sung'a yabancı liderlerden gelen hediyeler sergileniyor. bu salonu birçok kuzey koreli ziyaret ediyor ve ülkeyi ziyaret ettiklerinde kuzey koreli yetkililerin her adımda kendilerine eşlik ettiği yabancı turistler için de bu salon önemli bir turistik mekan.

müze, ziyaretçilerine rejimi tüm dünyanın desteklediği mesajını veriyor. salonda stalin'in hediye ettiği bir vagon ve doğu almanya'dan gelen bir sovyet tankı dahil 100 binden fazla hediye var.


6. kim il sung - seni unutmaya ömür yeter mi? 

kim hanedanına tapılan kuzey kore, teknik olarak hala zengin ve demokratik güney kore ile savaş halinde. rejimin kurucusu olan kim, japonya karşıtı bir savaş kahramanı olarak resmediliyor ve ölümünün üzerinden 20 yıldan uzun zaman geçmiş olduğu halde hala ülkenin ebedi cumhurbaşkanı.

2011'de kim jong il öldüğünde ve kuzey koreliler sokaklara dökülüp hıçkırıklara boğularak ağladığında görsel tüm dünya kim hanedanına nasıl tapıldığını net bir şekilde gördü. çoğu kişi bu durumla dalga geçip insanların rejimi tatmin etmek ve rejim tarafından cezalandırılmamak için yalandan ağlar gibi yaptığını düşünse de işin asli pek de öyle olmayabilir.


kaynak
: foxnews