Kim Milyoner Olmak İster'in Ana Vatanı İngiltere'de Ortaya Çıkan Garip Skandallar

Kim Milyoner Olmak İster yarışmasının orijinal formatının sahibi İngiltere'de, yarışmaya dair pek çok skandal meydana gelmiş. İşte şaşırarak okuyacağınız o durumlar.
Kim Milyoner Olmak İster'in Ana Vatanı İngiltere'de Ortaya Çıkan Garip Skandallar

who wants to be a millionaire... 1998 yılının eylül ayında ingiltere'nin itv kanalında başlayan ve formatı neredeyse tüm dünyaya satılan, 2014'e kadar chris tarrant tarafından sunulmuş, 2018'de yeniden ekrana dönerek jeremy clarkson tarafından sunulmaya devam edilen yarışma programı. yarışmanın adı ilk olarak "cash mountain" olarak düşünülmüş.

2000 yılında judith keppel adlı peyzajcı bir teyze ingiltere versiyonunda büyük ödülü kazanan ilk yarışmacı oluyor ve daha sonra soru hazırlama ekibine dahil ediliyor.

 Judith Keppel

2001 yılı ise adeta milyonerlerin yılı oluyor. ilk olarak nisan ayında david edwards adlı bir fizik öğretmeni büyük ödülü kazanıyor.


eylül ayına geldiğimizde ise, kendisinden önce kayınbiraderi ve eşi de yarışmaya katılan charles ingram adlı bir binbaşı yarışmacı olmaya hak kazanıyor ve film burada kopuyor. ilk sorularda pek de iyi bir performans sergileyemeyen ingram, yarışma süresinin dolduğunu gösteren meşhur sirenin çalmasıyla bir sonraki programa kalıyor.


devam programında ise şaşırtıcı şekilde, özellikle hiçbir fikrinin olmadığı aşikar olan konularda son anda yaptığı karar değişiklikleri sonrasında 1 milyonluk büyük ödülü almaya hak kazanıyor. fakat bu sıra dışı durum yapım ekibinin dikkatini çekince kasetler tekrar inceleniyor ve neredeyse her soruda ingram'ın karar değiştirmesinden hemen önce hem stüdyodaki seyirciler arasında yer alan eşinin hem de yarışmak için sıra bekleyen yarışmacılardan birinin öksürdüğü fark ediliyor. yapım şirketi; ingram ve eşi ile birlikte yarışmak için sıra bekleyen "suç ortakları" tecwen whittock'a dava açıyor. dava sırasında ingram'ın eşi diana'nın whittock ile kardeşi dolasıyla tanıştığı ve whittock'ın yarışmacı olarak sıra beklediği ikinci yarışma günlerinden hemen önce telefonla aradığı tespit ediliyor. bu noktada 1 milyonluk ödülü kazandırmak için gölge adam olmakla suçlanan whittock'ın daha önce başka yarışmalara da katılıp pek de parlak olmayan sonuçlar aldığını ve bu yarışmada da ingram'dan hemen sonra yarışıp 8 bin pound'luk soruda yanlış cevap vererek 1000 pound'la stüdyodan ayrıldığını da ilginç bir detay olarak eklemek gerek.

dava sonucunda ingram ve eşi 18 ay, whittock da 12 ay hapis cezası almalarına rağmen erteleme dolayısı ile hapis yatmıyorlar. 2015 yılında konuyla ilgili "bad show-the quiz, the cough, the millionaire major" adıyla bir kitap yazılıyor.

bu skandalın iki hafta sonrasında, ingram'ın olaylı yarışması sırasında da seyirci olarak stüdyoda yer alan robert brydges adlı oxford mezunu bankacı büyük ödülü kazanıyor.


ve son olarak 2006 yılında ingram wilcox adlı, britanya'nın muhsin divan'ı olarak adlandırabileceğimiz bir başka yarışmacı büyük ödüle hak kazanıyor.


2007 yılına geldiğimizde ise ingiliz basını başka bir ilginç olayı gün yüzüne çıkarıyor

aralarında eski yarışmacıların da bulunduğu bir grup bilgi yarışması meraklısı insanın; britanya çapında bir iletişim ağı kurarak yarışmacı adaylarının kazanacakları ödülden komisyon alma karşılığında telefondaki eleme mülakatını kazandırdığı ve yarışmada telefon jokeri olarak yardımcı oldukları ortaya çıkıyor. "sendika" adı verilen ve eski who wants to be a millionaire yarışmacılarından keith burgess ile paddy spooner'ın bu faaliyetlerden 5 milyon sterlin civarı kazanç elde ettikleri iddia ediliyor.

charles ingram olayı gerçekleştiği dönemde basınımızda da yer bulmuştu; birkaç ay önce matthew mcfadyen'in ingram'ı canlandırdığı quiz adlı itv dizisi ile tekrar gündeme geldi. diziyle birlikte, davanın bitişinde yine itv'de yayınlanan ve gerçek yarışma görüntülerinin de yer aldığı "major fraud" adlı belgeseli izlemenizi tavsiye ederim.

konu bilgi yarışması olunca bu charles'ların götü başı ayrı oynuyor zaten ilginç bir şekilde. bilgi yarışmasında hileye karışan bir başka charles için: (bkz: charles van doren)

Major Fraud (Büyük Sahtekar)