Kim Yong-Un'un Yanındaki Kadınlar Neden Sürekli Ağlıyor?

Kuzey Kore liderinin medyada yayınlanan fotoğraflarını incelediğinizde böyle bir garipliğin olduğunu fark etmemeniz çok zor. Olası nedenlerini sorgulayalım.
Kim Yong-Un'un Yanındaki Kadınlar Neden Sürekli Ağlıyor?

kim jong'un yanındaki kadınların sürekli ağlaması nah burama geldi artık... olayın merkezi kuzey kore. dünyanın kapalı kutusu olan hani. ayda yılda bir koca koca füzelerle dünyaya şov yaptığını sanan şımarık çocuk kim jong'un köyü. işte nadiren de olsa basına servis edilen bu füze şovları olsun, oraya buraya yapılan ziyaretler olsun bir detay dikkatimi çekti. bu adamın etrafındaki kadınlar hep ağlıyor. sanırsın tüm sezon, yanında bir rulo peçete ve elinde de çekirdek ile türk dizisi izlemişçesine. yanlış anlaşılmasın, kim jong fanı falan değilim. gündemi takip eden, asgari dikkate sahip bir vatandaşım ben.

mesela geçenlerde "öldü mü lan bu şişko!" falan dedikleri günlerde, basına çok zayıflamış bir kim jong servis edildi. çakması, dublörü falan değilse tabi. şu başlık altında: "batı medyası mercek altına aldı: kuzey kore lideri kim'i hiç bu kadar zayıf görmemiştiniz."

bu haberi gördüğüm zaman geldi bu yazı aklıma ama kısmet bugüneymiş. her kim yong haberinde, videosunda olduğu gibi yine kadınlara doğru baktım ve bingo! salya sümük ağlayan bir ton kadın... hadi bunu şöyle açıklayabiliriz: çok sevdiğiniz (!) lideriniz bir deri bir kemik kalmış, hüüü... ama ben size internetten derlediğim diğer bir görseli sunayım şimdi, zayıf olmadığı döneme ait bu merak etmeyin:


bu fotoğraflarda, 3 sezonluk türk dizisi dramı yatıyor okurlar

kadın, çocuk, yaşlı, genç herkes ağlıyor. sadece erkekler ağlamıyor bu fotoğraf veya şovlarda, onlar da delicesine alkışlıyorlar. şakşakçılık yapıyorlar yani. "seçip dizmişsin buraya tüm ağlayan kadınları, bir tane gülen kadın yok mu ya bu adamın çevresinde?" diyenlerinizi duyar gibiyim. var, ama nasıl var? çok nadir örneklerden biri:


öyle nadir bir fotoğraf ki, fotoşop bile olabilir. pilot diye tahmin ediyorum ben. belki ölüme bile gülerek giden kamikaze pilotları falandır. kore'de böyle bir olay var mı bilmiyorum ama o manyaktan beklerim, yapmıştır.

gelelim bu salya sümük şovunun nedenlerine, neler olabilir?

1. ülkedeki tek şişman insanı görüp duygulanmaları... bunu yorumlamıyorum.

2. fangirl'lük: kim jong'u delicesine seven insanlar topluluğu. hani bizde de vardır ya, çok sevdikleri bir oyuncuyu, müzisyeni, grubu gören kızlar çığlık çığlığa bağırıp ağlar. onun gibi bir şey. zayıf bir ihtimal, geç.

3. ağlama ekibi: falanca ülkedeki kamyonla taşınan izleyiciler misali, gittiği her yere götürdüğü ağlama timi. çok fantastik, ama olur mu olur. çünkü bu ağlayan kadınların ortasında kim jong genelde 32 dişini göstererek gülüyor. siz yanınızda biri ağlarken gülebilir misiniz? ben gülemem. gerçi şimdi de diyeceksiniz ki "biz diktatör müyüz?"

4. korku: bu manyaklar kim jong-il'in cenazesinde, "az ağlayanları biz ağlatırız." diyerek ülkece ağlama rekoru kırdılar. tabi hür iradesiyle ağlayanlar da vardır ama söylenti bu yönde. bu yüzden yine böyle bir korkutmayla kadınlar ağlıyor, erkekler de delicesine alkışlıyor olabilir.

5. saygı: babası kim jong-il'in tanrı olarak görülmesinden dolayı tanrının oğlu olması.
şu meşhur, çift gökkuşağı olayı falan yani. olabilir, neden olmasın? toplanak allah diyek...

aklıma başka bir şey gelmiyor. benimkiler birer tahmin; fikri olan, asıl sebebini bilen varsa aydınlatsınlar da bilelim. fantastik dert falan da demeyin, ağlayan birini görünce kötü oluyorum ben. gülmeyin lan, kim jong musunuz siz!