Kimilerince Gelmiş Geçmiş En Büyük Tenis Oyuncusu: Kortların Rock Starı Andre Agassi

1970 doğumlu Agassi, tenis tarihinde erken yaşta başarıya ulaşan isimlerden biri. 1986'da başlayan kariyerini 2006'da noktalayan usta tenisçinin kariyeri 8 Grand Slam galibiyeti içeriyor. Ayrıca Novak Djokovic’in ardından Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nı en çok kazanan tenisçi. Kariyerine bir göz atalım.
Kimilerince Gelmiş Geçmiş En Büyük Tenis Oyuncusu: Kortların Rock Starı Andre Agassi


1970 doğumludur ve 1.80 boyundadır, iran asıllıdır, 45 tane şampiyonluğu vardır ve "servisleri en iyi karşılayan tenisçi" olarak bilinir


avustralya açığın müdavimlerindendi ve en iyi performansını orda sergilemiştir

servisleri yavaş ama tekniktir, maç başına ace ortalaması düşüktür. sakatlıklardan çok çekmiştir.


fazla ilgili olmayanlar onu brooke shields ile evlenmesinden sonra tanımış olsalar da pete sampras ile birlikte nike'ın 20 milyon dolarlık anlaşma yaptığı tenisçidir (vakti zamanında)


wimbledon turnuvasında beyaz renk harici bir giysi giyen (siyah şort) ilk kişidir ve yetkililer "bari beyaz çizgileri olsun" diye eziklik göstermişlerdir

eskiden saçının uzun olduğu ve t-shirt değiştirme ritüelinin çok olduğu maçlarda bayanların sevgisini toplamıştır.


kortların asabi çocuğudur, en sevdiği hareketi havadan gelen yavaş bir topa yere düşmeden vurmaktı

kortta sempatik hareketleriyle seyircinin desteğini alır.


steffi graf ile 2001'den beri evlileragassi gelmiş gecmiş en büyük tenis oyuncusudur

bu fikre karşı çıkanlar olacaktır neymiş agassi sadece 8 grand slam kazanmış ama sampras'ın 14 tane varmış. ya da federer en az 20 tane kazanırmış kariyeri bitmeden önce. bunu diyenlere agassi'nin modern zamanlarda "career slam" yapmış tek oyuncu olması ya da kazandığı grand slam'lerin az olmasının sebebinin en çok sevdiği avustralya açığa 95'e kadar katılmamış olması olduğu gibi tezler sunabilirim ama istatistiği, rakamları sikeyim.

agassi en büyüktür çünkü oyunu zeka, yetenek ve kalite doludur

ucuza sayı kazanacak bir servise asla sahip olmamış, fiziksel üstünlüğüyle rakipleri karşısında avantaj sağlamamıştır. en büyüktür çünkü tenisi aristokrat sporu olmaktan çıkarıp kitlelere yaymıştır. aslında çok da bir şey yazmaya gerek yok. benim gibi tenisseverlere ivaniseviç ile oynadığı wimbledon finali, medvedev ile oynadığı roland garros finali, 1995'te sampras'ı yenerek aldığı avustralya açık ve en önemlisi 2005'te, nasıl olduğunu anlamadığım bir şekilde amerika açıkta 35 yaşında finale çıkması ve bunun gibi en az 150 tane daha mükemmel an yaşattığı için en büyüktür. tenis oynayan herkes bilir, eşşek gücüyle servis atamayan ortalama biriysen raketi eline aldığında andre agassi gibiymiş gibi davranırsın. andre agassi'yi taklit edersin. onun gibi ufak adımlarla yürür, saha değişimi yapılırken koşar, servisleri çok önde beklersin. onun gibi topa yükselirken vurmaya çalışır, onun gibi kendin koşmadan rakibi koşturmaya çalışırsın.

kısacası kendisi tenis kortlarının jordan'ı, tiger'i, babe ruth'u, greztky'si, ronaldinho'su, semih saygıner'i, ronnie o sullivan'ı, lance'ı dır. bir daha onun gibisi gelmeyecektir. 2004'te dünya 2 numarası nadal'ı yendiği zaman james blake'in "bu senin kariyerinin en önemli galibiyeti miydi" sorusuna verdiği cevap zaten yeterlidir:

"rafael üzülmesin ama önce onu sonra roger federer'i arka arkaya 3'er sette yensem de benim kariyerimin en önemli galibiyeti andre agassi'ye karşı olandır çünkü kendisi bu sporun gelmiş geçmiş en büyük oyuncusudur"

(bkz: legends never end)

Agassi'nin Grand Slam performanslarından seçmeler


oyun stili hakkında bir başka yorum

agassi tenis tarihinin büyük şampiyonlarından ve en renkli simalarından. buradaki renkli lafı çok klişe durabilir ama bir başka efsane, dönemdaşı ve rakibi pete sampras'ın, hem kendi ifadeleri hem de bir çok biyografi ve anektotta anlatıldığı üzere oldukça "sıkıcı" bir insan olduğu göz önüne alınırsa, agassi'nin hem kortta hem kort dışında hataları ve sevapları ile tenis severlere katkısı daha iyi anlaşılabilir.

kortların daha hızlı, servis atabilme yeteneğinin başarınızda daha belirleyici, oturmuş tenis tarzının daha file önüne dayalı olduğu bir dönemde agassi modern baseline oyunu ile de şampiyon olunabileceğini gösteren büyük bir tenisçiydi. servisleri, kariyerinin sonuna doğru gelişse de asla rakipleri korkutan bir silah değildi. file önüne gelmeyi de çok sevmezdi. ancak aklı ile oynayan bir oyuncuydu.

bu yazıyı yazma sebebim ise, agassi hakkında sıkça dile getirilen ve bence yanılgı olan bir konu hakkında fikrimi söylemek için. kaldı ki bu yanılgı, istatistiklerin ve yüzeysel incelemelerin bizi nasıl istediğimiz sonuca götürebildiğini gösteriyor zannımca. agassi için bolca duyulan bir iddia, kendisinin gelmiş geçmiş en iyi servis karşılayıcılardan (returner) biri olduğudur. agassi'nin servis karşılama yeteneği vasatın çok üstünde olmasına rağmen, bu iddiaya sebep olan gözlemler bence hatalı sonuç vermektedir.

iyi servis karşılamadan ne anlıyoruz bilmem, zaten agassi ile ilgili bu iddiayı destekleyecek (ya da yanlış çıkaracak) istatistiklere de ulaşmak bugün için mümkün değil. ancak agassi'nin servis karşılama tarzı, riskli bir yöntemdi çoğu zaman. agassi rakip servis atarken bir taraf seçer, ve son anda fikrini değiştirmezdi. dolayısı ile servis geldiğinde eğer tahmin ettiği tarafa gelirse, karşıladığı toplar çok etkili dönerdi ancak elimde destekleyecek istatistik yok ama agassi döneminin "kendisine en çok ace atılan" yıldız oyuncularından da biriydi.

Agassi'nin servis karşılama tarzına bir örnek

Andy Roddick'e karşı.


20 Grand Slam Kazanan Roger Federer, Neden Tenisin Gördüğü Gelmiş Geçmiş En Büyük İsim?