Kimsenin Gitmediği, Gidip de Göremediği Yerlere Giden Adam: Tayfun Talipoğlu

Birçoğumuzun Bam Teli programıyla tanıdığı Tayfun Talipoğlu, dün gece kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Çocukluğumuzun önemli figürlerinden olan Talipoğlu'nun ölümü üzerine Ekşi Sözlük yazarları düşüncelerini paylaştılar.
Kimsenin Gitmediği, Gidip de Göremediği Yerlere Giden Adam: Tayfun Talipoğlu


sene 2000'lerin basi, erzurumda meshur bir mantici var dediler gittik. her halimizden ogrenci oldugumuz belli. tam oturduk siparisleri verdik tayfun talipoglu girdi iceriye, cekime gelmisler ekibi ile birlikte. 

yanimdaki arkadaslardan biri buyuk hayrani idi, hemen yanina kostu opusup sohbet ettik, bizi masasina davet etti, en az 1 saat bizimle sohbet etti guzel insan, cikarken de ogrenci arkadaslarin hesabini da bizimkine ekleyin diye rica etti. onu her tv'de gordugumde aklima o guzel yuregi gelirdi hep.

vefatini yeni ogrendim cok uzuldum. basimiz saolsun, bu ulke seni cok ozleyecek guzel sesli insan!

kendisinin bir kez söyleşisine gitmiştim. söyleşide;

"ben de acun ılıcalı gibi dünyadaki sahilleri, karnavalları, festivalleri gezebilirdim, böyle bir imkanım vardı ve bunu acundan da daha iyi yapabilirdim ama o zaman kendime ihanet etmiş olurdum. bazıları bana hep, anadolu'daki son sümüklü çocuğu görene kadar gezecek misin dediler oysa o sümüklü çocuklar bizim geleceğimizdi, asıl o çocuklara eğilmemiz, o çocuklara sahip çıkmamız gerekirdi."

iyi bir insan olduğunu düşünüyorum. allah rahmet eylesin.

gece gece aşırı üzmüştür. ben çok severdim kendisini. çocukken mehmet aslantuğ ile aynı kişi zannederdim kendisini. niyeyse çok benzetirdim ikisini.

2000'lerin başında aniden ekranlardan kaybolmuştu sonra şahan'ın şahan olduğu yıllarda tekrar hatırlamıştık kendisini. ışıklar içinde uyusun.

üzmüştür. çocukluk anılarımdan bir sayfa daha koptu. açıkçası çocukluk dönemimden, yani bam teli zamanından sonra ne yapar, ne eder hiç takip etmişliğim, bilmişliğim yoktu. varsa çıktığı bir program, ne anlattığıyla ilgilenmezdim, sırf o kadife sesini dinlerdim.

sosyal medyada kendisini sevmeyenler kötü kötü arkadan konuşmaya başlamış. çoğu, bam teli programına bile yetişmeyen siyasi fanatik ergenler.

hepsini geçtim, böyle güzel sesli insanın ölümüne oh denir mi? kömürleşmiş kalpler.

allah rahmet eylesin..gece gece içime dert olmuştur kendisi.

"her insan ölecek yaştadır" elbet ama yine de yapacağı işleri düşündükçe gidişinin çok erken oldugu fikrinden alıkoyamıyor insan kendini.

karış karış her toprağını gezdiği, cok sevdiği ülkesini, unsurlarıyla birlikte cok iyi analiz etmiş gerçek bir gazeteci idi.

"yollar" artık o' nsuz ıssız..

son twitini henüz 10 saat önce atmıştır. 

şaka gibi. ahmet kaya misali; ölmek ne garip şey anne...

asli mesleği haricinde yaptığı, gayet iyi de giden işini gezi olaylarında kendi idealleri ve doğruları için feda etmiş, güce ve paraya tapmamış güzel insan.nur içinde yat tafun abi

kolay değil o mesleği onurlu bir şekilde idame ettirmek. herkes paranın peşindeyken görüşlerinden dolayı uzaklaştırıldı yavaş yavaş.

o derece ki gezi olaylarını internetten kendi çapında duyurmaya çalışmıştı.

ne sevinirdi hayırlı günleri gördüğünde ama nasip olmadı.

adını bu nesil saygı ile anacak tayfun talipoğlu.

son sesini duyduğumda böyle de bir adam vardı dediğim, sesi güzel kendi güzel adam.

başımız sağolsun.

ışıklar içinde olsun.

yıllar önce atv'de sanırım bam teli programını yapıyordu. bir köye gitmişti, arabasından inip dağın başında bir yerde birkaç tane amcanın içine daldı:

'' selamın aleyküm amca bam telinden geliyorum ben '' demişti.

amcalardan biri de anlayamamış yanındaki amcaya '' hangi partiden geliymuş lennn '' demişti. sorunun sorulduğu amca da kendisine dönerek aynı soru sormuştu '' hangi partiden geliyorsun lennn ? ''

'' bam teli amca ben tayfun talipoğlu ''

amca önce biraz sessiz kaldı sonra yanındaki amcaya '' bam partiden bam partiden '' demişti. diğer amca da '' bam partisi de hangisi len '' demişti. sonra tayfun talipoğlu olayı çözüp siyasetçi olmadığını tv programı yapan bir televizyoncu olduğunu anlatmıştı.

kendisini ne zaman görsem hep bu komik muhabbet gelirdi aklıma. çok erken bir ölüm oldu.