Kimseye Sesini Duyuramayan Dünyanın En Yalnız Canlısı: 52 Hertz

Balina türleri 12-25 hertz aralığında iletişim kurduğundan, bu balinayı diğer balinalar duyamıyor. Normal göç yollarını da takip etmediği için başka hiç bir balina ile karşılaşmıyor. Yıllardır şarkılarını söylüyor ama duyanı yok.

dünyanın en yalnız balinasının takma adı. bir tubanın çıkardığı en pes notadan biraz daha tiz bir ses çıkartan bu balina, dünyanın en yalnız balinası olarak biliniyor. balina türleri 12-25 hertz aralığında iletişim kurduğundan dolayı, bu tek balinayı diğer balinalar işitemiyor. ayrıca bu balina normal göç yollarını da takip etmediğinden dolayı başka hiç bir balina ile karşılaşmıyor. yeni bir tür mü, yoksa melez bir ırk mı tam olarak tespit edilememiş. ilk olarak kuzey pasifikte ,1989'da, whoi biyolojistleri tarafından tespit edilmiş.


intihar etmeye koşan penguenden sonra dünyanın en trajik canlılarından biri olabilir. bu linkten sesini de dinleyebilirsiniz.

hakkında yazılan makaleleri okuyup hüzünlendiğim balina.. bir de bir makalenin sonunda;

"yanlızlığına rağmen gayet sağlıklı olduğu düşünülüyor. kuzey pasifik'de şarkılarına 20 yıldır hiç cevap alamamasına karşılık, şarkı söylemeye devam ediyor" denmiş..

hiç de görülmemiş bugüne kadar, sadece sesi kaydedilmiş..