Kırgizistan'da Pek Çok Kişinin Normal Karşıladığı Kız Kaçırma Geleneği: Ala Kachuu

Kırgızistan'daki evliliklerin 3'te 1'i, Ala Kachuu adı verilen kız kaçırma yöntemiyle gerçekleşiyor.
Kırgizistan'da Pek Çok Kişinin Normal Karşıladığı Kız Kaçırma Geleneği: Ala Kachuu

orta asya ülkelerinden kırgızistan'da "ala kachuu" adında, oldukça ilginç bir kız kaçırma geleneği mevcut. peki nedir bu gelenek? 

"kız ala kachuu" kırgızcada genç bir kadını kaçırma anlamına geliyor. evlenecek erkek, arkadaşlarının yardımıyla bir kızı zorla kaçırıp ailesinin ve akrabalarının olduğu bir eve götürüyor. yapılacak olaylar tamamen önceden planlanıyor. erkek tarafının kadınları, kızın başına evli kadınların taktığı "beyaz bir örtü" geçirmeye çalışıyor. işlemi genelde ailenin en yaşlı ferdi gerçekleştiriyor. 


bu esnada damadın ne kadar iyi biri olduğu anlatılıp kız ikna edilmeye çalışılıyor. bu yoldan dönmek oldukça zor. kaçırılan kız gerekirse gece boyunca tutuluyor. kadınlar, kaçırılan kızı ikna etmek amacıyla fiziksel güç kullanma yoluna da gidebiliyor. olay bazen çok uç noktalara ulaşıp tecavüz boyutuna varabiliyor. bu nedenle kaçırılan kişi artık saf bir kadın olamamanın utancıyla tehdit ediliyor.


beyaz örtü, evliliği kabul etmek için bir işaret. aynı zamanda sembol. kaçırılan kişi, bu örtüyü taktığı andan itibaren artık evli biri sayılıyor. kadınlar çoğu zaman kendisini kaçıran kişiyi tanımıyor. bu olay birçok kırgız tarafından normal karşılanıyor. ala kachuu'nun anlaşmalı bir evlilik yöntemi olduğunu savunanların sayısı da az değil. sovyetler döneminde azaltılan bu uygulama, kırgızistan'ın bağımsızlığından sonra tekrar yükselişe geçmiş. 


kız kaçırma uygulamalarında maalesef çoğunlukla ceza uygulanmıyor. uygulama giderek azalsada halen ülkedeki evliliklerin üçte biri "ala kachuu" yöntemiyle sağlanıyor.konuyla ilgili çeşitli belgeseller mevcut.

kaynaklar