Kış Gelmeden Önce Otomobilinize Yaptırmanız Gereken Bakımlar

Otomobillerimiz için kış mevsimi gelmeden önce birtakım hazırlıklar yapmamız gerekebilir.
Kış Gelmeden Önce Otomobilinize Yaptırmanız Gereken Bakımlar

otomobillerimiz için kış mevsimi gelmeden önce birtakım hazırlıklar yapmamız gerekebilir. bu yapılan hazırlıkların külfeti çok olmasa da kışın sizi hem yolda bırakmaz hem de yola çıktığınızda zor durumlara düşürmez. sırasıyla ve bazı konuları daha fazla detaylandırarak ne yapmamız gerektiğini anlatacağım.

antifiriz

antifiriz nedir diye sorulduğu zaman insanın aklına ilk olarak, kışın motor suyunu donmaya karşı koruma sağladığı gelir ama temel görevi bu olsada farklı farklı birçok hayati görevi vardır. antifirizin yaz ve kış aracımızın damarlarında dolaşması gereklidir. soğutma sistemini pastan korur, korozyonu önler, yazın kaynama noktasını bir tık yukarı taşır ve hararet yapmış bir soğutma sisteminin sağdan soldan patlamasını engeller. eğer aracınızda daha öncesinden antifiriz yok ise, antifiriz eklendikten sonra bir müddet aracınıza dikkat etmelisiniz. antifirize alışık olmayan soğutma sistemi zayıf noktalardan patlayıp suyu tahliye edebilir ve aracınıza hararet yaptırabilirsiniz. bu sebeple antifiriz eklendikten sonra kesinlikle her gün iki kez aracınızın su miktarını kontrol edin. aracın yanına her geldiğinizde eğilip aracın altına bakın damlama var mı diye.

eksi derecelere düşen bir hava sıcaklığında motor içerisindeki su donabilir. sıcaklığın daha da aşağı düşmesi durumunda, blok üzerinde bulunan tapalar atabilir ya da atmayabilir. her halükarda donmuş motoru çalıştırmaya kalkmayın. youtube'da bazı kişiler donan motoru çalıştırmak hakkında video çekmişler ama yok öyle bir şey. asla ve asla aracı çalıştırmaya kalkmayın. 'e kardeşim nasıl çalıştıracağız biz bunu' derseniz; buzlukta beklettiğiniz ve tamamen donmuş bir kola kutusunu motor yanına bırakın, ne zaman ki buz tamamen suya döndü, o zaman motor çalıştırılır. bu halde bile çalıştırılması risklidir. tamamen donan bir motorda blok çatlamış bile olabilir.

antifiriz, yaşadığınız bölgeye göre derecesi ölçülür ve eklenir. kafanıza göre antifiriz doldurmayın. saf antifirizin donma noktası çok düşük değildir ve pek işe yaramaz. ayrıca her aracın antifiriz sınıfı farklıdır. aracın kullanma kılavuzunda hangi renk antifiriz kullanılması gerektiği belirtilir, farklı bir antifiriz kullanmamaya dikkat edin.

akü

yaz boyu çakmak gibi çakıp marşı döndüren bir akü, bir ayaz sabahı tık deyip kalabilir. unutmayın, aküler aniden biter ve orada kalırsınız. bir gün önce aracı gayet iyi çalıştıran bir akü, soğuk bir gece sonrası sabah marşı döndürmez bile. soğuk sebebi ile çalışmayan arabanızı iki üç marş yapmaya kalktığınız zaman direkt olarak orada kalırsınız. kış gelmeden önce çevrenizde bulunan bir akücüye giderek akü ölçümü yaptırabilir, kışı geçirip geçirmeyeceği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. akü ömrünü tamamlamak üzereyse kış gelmeden akünüzü değiştirin. alacağınız akünün yeni tarihli olmasına dikkat edin ve bilinen markaları kullanın. aküsü bitmiş bir arabayı ittiterek çalıştırmaya kalkmayın. triger kopabilir, katalizöre yakıt dolup kalıcı hasarlar verebilir, enjeksiyon sistemi ciddi şekilde arıza yapabilir ve aklınıza gelmeyen birçok aktarma sistemi zarar görebilir.

lastik

lastik konusunda yasalar bellidir ve belirli bir tarih sonrası kış lastiği kullanılmaması durumunda cezalar uygulanır. ben bu konu hakkında bir şeyler eklemek istiyorum. öncelikle lastikleriniz yeni bile olsa kış gelmeden önce çapraz değiştirme yapın. ön sağ olanı arka sola, ön sol olanı arka sağa şeklinde. sahil bölgelerinde yaşayıp kış lastiğinin zorunlu olmadığı şehirlerde bu yöntem uygulanır. bunu herhangi bir lastikçiye söylediğiniz zaman sizin için kısa bir süre içerisinde yapacaktır. çünkü ayarsız bir alt düzen yüzünden lastikleriniz sağ veya sol taraftan aşınabilir ve yol tutuşu azalabilir. kış lastikleri takacak olanlar ise lastikleri takmadan önce lastik çevresini dikkatlice kontrol etmelidir. lastikleri değiştirmek için gittiğiniz lastikçide stepne kontrolü yaptırın. lastiklerin diş derinliklerine ve üretim tarihlerine dikkat edin. hamuru eskimiş bir lastik, diş derinliği iyi bile olsa yol tutuşu sağlamaz. lastikleri değiştirdikten üç dört gün sonra bijonları tekrardan sıkın.

cam suyu

cam temizleme sıvısı yağışlı havalarda hayati önem taşır. yanınızdan geçen bir kamyon yüzünden camı temizlemek için sistemi aktif ettiğinizde su asla gelmeyebilir. çünkü cam fıskiyeleri ve suyu fıskiyelere getiren küçük borular donmuştur. böyle bir durumda sürekli olarak durup camı dışarıdan temizlemek zorunda kalırsınız. sıcak su dökmek çözüm sağlamaz, bir süre sonra daha kötü olur. bunu önlemek için kaliteli ve antifiriz katkılı bir cam suyu tercih edin. su deposundan cam fıskiyelerine giden boruların donmaması için ara sıra cam yıkama sistemini çalıştırın. eski yeni fark etmez, bazı araçların su depoları, boruları ve fıskiyeler ısıtmalıdır. 90 model bir mercedes w190'da bu sistem vardır mesela.

- silecek süpürgelerini / lastiklerini kış gelmeden kaliteli bir marka ile değiştirin.

- kalorifer bakımını yaptırın, sıcak hava üflediğinden emin olun. kalorifer açıldıktan sonra bir müddet paspas altlarını kontrol edip halılarda ıslanma var mı diye kontrol edin. bazı araçların sıcak soğuk ayarını yapan klape motoru yaz boyu kullanılmadığı ve çok toz alan bir bölgede (gaz pedalı tarafları) olduğu için sıkışır ve kaloriferi sıcağa geçirmez. bir yıldız tornavida ve wd-40 ile beş dakikada yapılacak arıza için sizden yüzlerce lira isteyebilirler.

- arka cam rezistansını kontrol edin. arıza genelde sigorta ve röle kaynaklıdır. camın yarısı ısınıyor yarısı ısınmıyor ise cam üzerinde bulunan rezistanslar kopmuş olabilir. tamir eden yerler mevcut. arka cama hiç elektrik gelmiyorsa sorun sigorta bölümündedir.

- havalar soğumaya başlayınca kapı ve bagaj fitillerine vazelin sürün. bunu haftalık tekrarlayın.

- ön ve arka sis lambalarını mutlaka kontrol ettirin. sisli olmayan havalarda arka sis farı açık vaziyette asla gitmeyin. arkadan gelen araç fren yaptığınızı düşünüp, o da frene basıp kayıp gelip size vurabilir. ve en önemlisi arkadan gelen sürücünün gözünü alabilir.

- silecek altlarında bulunan yağmur kanallarının açık olduğundan emin olun, tıkanması durumunda su içeri girer ve sürekli olarak buğu problemi ile karşılaşırsınız. az çok bu işlerden anlarım diyorsanız o kapakları açıp içeride bulunan otu çöpü temizleyin.

- fren bakımlarını yaptırın. ayarsız bir fren ile ıslak ve buzlu zeminde savrulma ihtimaliniz bir hayli yüksek. fren lambalarının yandığından emin olun.

- motor yağını aracınızın kataloğunda belirtildiği gibi soğuk iklim koşullarına göre değiştirin. kaliteli bir motor yağı kullanın ve bilinen yerlerden alın. ülkemizde kaliteli motor yağlarının merdiven altı üretimleri bir hayli fazla.

- aracın periyodik bakımını yaptırın.

bunlara ek olarak aracınızda birtakım malzemelerin olması hayati önem taşır. bunlardan başlıcaları

- akü takviye kablosu
- zincir (mümkünse avusturya zinciri)
- takoz
- çeki halatı
- buz kazıyıcı
- sprey tarzı buz çözücü
- bir çift eldiven
- yedek silecek süpürgesi
- iki adet battaniye
- uzun yolculuklara çıkacak olanların ekstra olarak kısa sürede bozulmayacak yiyecek ve su bulundurmaları gerekir.

boş bir gününüzde evinizin önünde aracınıza zincir takın ve nasıl takıldığı konusunda fikir sahibi olun. lastik değiştirin, çekme halatı nereye takılıyor, akü takviye kablosu nasıl kullanılıyor, silecek süpürgeleri nasıl değişiyor öğrenin. yolda kaldığınız zaman yaptığınız pratikler size çok kolaylık sağlayacaktır.