Kısa Bir Mektupla Teksas Devrimini Amerikan Özgürlük Savaşına Çeviren Komutan: William Barret Travis

Zafer ya da ölüm diyerek Teksas devrimini büyük kitlelere hatta özgürlük savaşına çeviren komutanın hikayesini Sözlük yazarı "neroli" paylaşıyor.

24 şubat 1836'da, teksas'ın etrafı, meksikalı santa anna'nın kontrolü altındaki ordu tarafından sarılmıştı. teksas'ı koruyan kuvvetin başında ise william barret travis adında ibir komutan vardı. teksas'ın kendi birliklerinin de santa anna'nın ordusunun üstesinden gelecek sayı üstünlüğüne sahip olmadığının farkındaydı.


bu şartlar altında yapabileceği tek bir şey vardı: yardım çağrısı.

travis, destek kuvvet talepli bu mektubu, "the people of texas and te all americans in the world" diyerek teksas halkına ve dünyadaki tüm amerikalılara ithaf etti, bununla da kalmadı mektubu death and victory diye imzaladı. daha sonra işbu mektup bu ad ile anılacaktı.

mektubun muazzam bir etkisi oldu ve durumun aciliyeti büyük bir farkındalık yarattı. öyle ki, mektuba cevaben gonzales'ten 32 adam geldi 1 mart 1836'da.


mektup kulaktan kulağa önce new orleans'a, oradan boston ve new york city'e yayıldı. zira, birleşik devletler sınırından yüzlerce mil uzaklıktaki alamo'dan, washington dc'den birçok vatandaş bölgeyi korumak amacıyla, bölge düşmeden önce, 6 martta, yetiştiler.

söz konusu mektubun bu denli etki yaratmasının nedeni travis'in kelimlerein gücünü anlamış olmasıdır. travis mektubu yazarken dünyadaki tüm amerikalıları adres göstermiştir.

bu kelimeler vatan aşkını alevlendirmek için özellikle seçilmiş kelimelerdi ve travis tüm amerikalıları kendi davası olan teksas etrafında topladı.

kısa bir mektup ile teksas devrimini, tiranlığa karşı amerikan özgürlük savaşına çevirdi.


teksas'ta, gönüllülerin çoğu harekete geçti, sam houston'ordusu 21 nisan 1836'da santa anna ordusu üzerinde büyük bir zafer kazandı. bu bozgun ile teksas cumhuriyeti doğdu ve on yıl sonra meksika savaşına neden olacak
olaylar zinciri başladı.

birleşik devletlerin bu zaferi amerikanın doğusunu da batısını da tek bir millet altında topladı.

sonuç olarak, travis tarafından yazılan death and victory, amerika'nın ve dünyanın kaderini şekillendiren mektup oldu.


mektubun aslı şu şekildedir:

commandancy of the alamo
bejar, feby. 24, 1836
to the people of texas & all americans in the world

fellow citizens & compatriots

ı am besieged, by a thousand or more of the mexicans under santa anna ı have sustained a continual bombardment & cannonade for 24 hours & have not lost a man the enemy has demanded a surrender at discretion, otherwise, the garrison are to be put to the sword, if the fort is taken ı have answered the demand with a cannon shot, & our flag still waves proudly from the walls ı shall never surrender or retreat. then, ı call on you in the name of liberty, of patriotism & everything dear to the american character, to come to our aid, with all dispatch the enemy is receiving reinforcements daily & will no doubt increase to three or four thousand in four or five days. if this call is neglected, i am determined to sustain myself as long as possible & die like a soldier who never forgets what is due to his own honor & that of his country victory or death

william barret travis,

lt. col. comdt.
p.s. the lord is on our side. when the enemy appeared in sight we had not three bushels of corn. we have since found in deserted houses 80 or 90 bushels and got into the walls 20 or 30 head of beeves. travis

Vatandaşlar ve vatandaşlarımız;
Santa Anna altında Meksikalıların bin ya da daha fazla kuşatıldı. Ben 24 saat boyunca sürekli bombardıman ve top ateşi sürekli ve bir adam kaybetmedik. Düşman aksi halde, garnizon kale alınırsa, kılıçtan edilmelidir, takdirine bir biçimde teslim olmasını talep etti. Ben bir top atış ile talebi yanıt verdim ve bizim bayrak hala duvarlarda dalgalanır gururla. Teslim veya geri çekilme asla... Sonra, özgürlük adına seni çağıracağım, vatanseverlik ve Amerikan karakterine sevgili her şeyi, her sevk ile, bizim yardımına koşmaya. Düşman her gün takviye alıyor ve hiç şüphesiz dört ya da beş gün içinde üç veya dört bin artacaktır. Bu çağrı ihmal edilirse, nedeniyle kendi şeref ve ülkesinin. O kadar mümkün olduğunca uzun kendimi sürdürmek ve asla unutmuyorum bir asker gibi ölmeye kararlı olduğumu Zafer ya da ölüm.
William Barret Travis
Yarbay Comdt.
PS The Lord bizim tarafımızda. Düşman görünürde çıktığında biz mısır değil üç kile vardı. Biz bu yana ıssız evlerin 80 veya 90 kile bulunan ve duvarlar 20 veya beeves 30 kafasına var.
Travis