Kısa Sürede Dolu Dolu Bir Okuma Sağlayan İnce Kitaplar

Okumaya uzun süreler ayırmak yerine daha vurucu bir şeyler arıyorsanız çoğunluğu klasiklerden oluşan bu liste tam size göre.

1) inci

o devirdeki yoksulluğun ve bu yoksulların hayatından bir bölümün anlatıldığı başarılı bir john steinbeck kitabı. her steinbeck kitabı gibi bu da sürükleyici, gerçekçi ve vurucudur. nasıl bittiğini anlamayacaksınız bile.

2) ivan ilyiç'in ölümü

bu kitap hakkında yazılacak o kadar çok şey var ki... tolstoy, bu dünyanın gelip geçici olduğunu suratımıza tokat gibi çarpmıştır. çoğumuz biliyoruz ölümlü olduğumuzu, fakat çoğu zaman unutuyoruz bunu. bu kitabı okuduktan sonra hiç unutmayacaksınız.

3) insancıklar

dostoyevski'nin ilk kitabı. bir kitap ne kadar acıklı olabilecekse o kadar acıklıdır bu kitap. hüznü sert bir şekilde hissettiriyor bize dostoyevski. mutlu bünyelere pek iyi gelmeyecek tarzda bir eser.

4) bunlar da mı insan?

bir primo levi kitabı. primo levi kim, diye soracak olursanız; ikinci dünya savaşında hitler'in toplama kamplarından bir şekilde kurtulan bir kimya hocası. orada yaşananları birinci ağızdan dinlemek insanı daha derinden etkiliyor.

5) siddhartha

en sevdiğim yazarlardan olan hermann hesse kitabı. siddhartha sürekli arayış içinde olan bir karakter. doğruyu, gerçeği, mutluluğu... yaşama dair birçok şeyi... bu arayış yolculuğunu hermann hesse yazınca bir başka oluyor tabii. ufuk açıcı bir kitap.

6) insan nedir

mark twain'in önemli bir kitabı. insan hakkında dikkate değer tespitlerde bulunuyor. genç adam ve yaşlı adamın diyalogları şeklinde geçen bu kitapta insanın bir makineden daha fazlası olmadığı savunuluyor.

7) gizemli yabancı

mark twain'in bir başka kitabı. pek az biliniyor fakat insan türünün ilkelliği ve çıkarları için neler yapabileceği oldukça etkileyici anlatılmıştır.

8) genç werther'in acıları

kitabın içindeki şu cümleler, kitap hakkında her şeyi özetliyor:

“insan tabiatının sınırları var: sevinç, üzünç, acıları bir ölçüye kadar kaldırabilir ve bu aşılırsa, mahvolur. yani sorun burada, birinin zayıf ya da güçlü olması değil, acısının ölçüsüne dayanıp dayanamayacağıdır.”

9) bir idam mahkumunun son günü

victor hugo'nun meşhur kitabı. ölümün kendisi mi daha kötü yoksa geleceğini bildiğiniz ölümü beklemek mi? hugo'nun etkileyici anlatımı bu sorunun cevabını düşünmenize sebep olacak.

10) mahcubiyet ve haysiyet

kendisi olmak ile yaşadığı çevreye uygun olmak arasında sıkışmış olan bir insanın anlatıldığı dag solstad kitabı. bize içinde yaşadığımız toplumu sorgulama imkânı sunuyor bu kitap.