Kişi Başı Milli Geliri En Yüksek Ülke Olan Lüksemburg'un Zenginlik Kaynağı Nedir?

Kişi başına düşen milli geliri en yüksek ülke olan, yaklaşık 600 bin nüfuslu Lüksemburg neden zengin?
Kişi Başı Milli Geliri En Yüksek Ülke Olan Lüksemburg'un Zenginlik Kaynağı Nedir?

1) lüksemburg'da tarım ve hayvancılık yok denecek kadar az ve nüfusun yüzde 1'i bile bu sektörde çalışmıyor.

2) lüksemburg'un, dünya çapında en büyük şirketler sıralamasında ilk beş yüzde bir tek şirketi var: çelik üretimi yapıyor. ülkede ciddi üretim adına bir tek bunun var olduğunu söylenebilir.

3) ee? tarım - hayvancılık yok. ciddi bir üretim yok. işte çelik biraz, o kadar. petrol, doğal gaz, büyük limanlar, havaalanları, sömürgecilik tarihlerinde hiç olmamış.


nereden dönüyor o değirmenin suyu? nereden olacak, düşük vergiler sayesinde yatırım yapan büyük çok uluslu şirketlerden. devletler kendilerine çok para kesmeyi bırakıp, ülkedeki firma ve vatandaşlardan düşük vergi alırsa, dünyanın parası oraya kayar. bu parada zenginlik yaratır. sözgelimi nüfusu yarım milyondan fazla lüksemburg'daki bankalardaki toplam mevduat miktarı 1 trilyon doları buluyor. bir milyon değil, bir milyar değil, bir trilyon dolar.


bunun dışında, avrupa'nın solcu fikirlerle yönetilen devletlerinin yüksek vergi politikaları sebebiyle, uzun zamandır sınır ötesi işler görülebilen telekomünikasyon sektörünün avrupa başkenti lüksemburg. bir de nüfusun yüzde 12'sini istihdam eden turizm sektörünün kolay getirisi var.


saydık bitti. başka bir şey yok. otomobil üretmiyorlar, uçak üretmiyorlar, kendilerine yetecek kadar buğday veya arpa üretmiyorlar, aklınıza gelecek her şeyi parasını verip yurt dışından satın alıyorlar.

çok şey yapmıyorlar ama yaptıkları işi dünya çapında bir kalitede ve diğer ülkelerden çok daha verimli yapıyorlar. günümüz dünyasından kimsenin her şeyi yapması, her şeyi üretmesi, kendine yeterli olması gerekmiyor. belli sektörlere odaklan, ama onlarda dünya çapında en iyilerden biri ol. tüm strateji bundan ibaret.


ha bir yapmadıkları şey de üç çocuk. bu sayede nüfus da 600 bin kişi olunca, kişi başına milli geliri dünyada en yüksek ülke olmak mümkün.