Kışın Doğada Mahsur Kalındığında Donmaktan Kurtaran Kar Mağarası ve İglo Yapımı

Olur da bir gün karla kaplı bir yerde mahsur kalırsanız kar mağarası veya iglo yapımını bilmek sizi donarak ölümden kurtaracak başlıca şeylerden biri.
Kışın Doğada Mahsur Kalındığında Donmaktan Kurtaran Kar Mağarası ve İglo Yapımı
iStock


igo ve kar mağarası; doğada özellikle kışın mahsur kalındığında kullanılması gereken önemli barınak tipidir. nedeni ise soğuk hava koşullarına karşı bir set ve kolay ısınma için elverişlidir. 

iglo; kar tanelerin sıkıştırarak tuğla benzeri yapıların üst üste kubbe seklinde yerleştirilerek inşa edilen eskimoların kullandığı bir yapı biçimidir.


kar mağarası ise bölgeye yağmış olan çok miktardaki karı oyularak inşa edilen barınak şeklidir.


gelelim kolay ısınmasına, kendi deneyimlerimden anlatacak olursam bir miktar mum geceyi rahat ve sıcak geçirmenize yetecek kadar içeriyi ısıtır.

bunun için önemli noktalar şunlardır

1- yaptığınız yapı kesinlikle kubbe şeklinde olmalıdır. bunun sebebi ısınan hava karı yavaş yavaş eritmeye başlar, eriyen buzun sizi yağmur şeklinde ıslatmasını istemiyorsanız kubbeli yapı önemlidir.

2- giriş kapısını zeminle aynı düzlemde yapmayın.giriş kapısını her zaman zeminin alt seviyesinden gelsin ,bu durum soğuk havanın içeri girmesini önler.girdikten sonra giriş kapısını karla kapata bilirsiniz fakat tepeden küçük bir hava deliği açmayı unutmayın.

3- duvarlar mümkün olduğunca kalın olsun yalıtımı artırır.

not: ben -10 derecede bir gece kaldım gayet rahat.

Diğerlerine Kıyasla Türklerin İngilizce Konusundaki Endişesi Yersiz mi?