Kişinin, Başka Birinin Kendisine Aşık Olduğuna İnanması: De Clerambault Sendromu

2002 yapımı "À la folie... pas du tout" filminde de işlenen ve oldukça nadir görülen bir rahatsızlık De Clerambault Sendromu.
Kişinin, Başka Birinin Kendisine Aşık Olduğuna İnanması: De Clerambault Sendromu

kişinin, başka birinin kendisine aşık olduğuna inandığı, ayrıntılı ve düzenlisanrıyla belirgin ve nadir görülen bir sendromdur de clerambault sendromu

sanrı; genellikle cinsel bir çekicilikten çok, manevi bir bağlanma ve romantik bir aşkla ilgilidir. bu hastalıktan muzdarip kişilerin çoğunlukla orta sınıftan kadınlar olduğu gözlenmiştir. sözde sevgili genellikle daha yaşlı, ekonomik ve sosyal açıdan daha yüksek sınıftan, evli ve hastaya uygun olmayan bir bireydir. 

belirtilerin başlangıcı ani olabilir ve genellikle kişinin yaşamının temel odağı haline gelir.

de clerambault sendromu üç safhada ilerler

1. ümit: kişi, benimsediği aşkı kanıtlamak ya da tahakkuk ettirmek için mektuplar yazar, notlar bırakır.

2. gücenme: bir türlü cevap alınamaması dolayısı ile kişinin bunlara bir türlü anlam veremediği safhadır.

3. kin: kişi, delilleri ortaya dökerek sevgisinin büyüklüğünü ispatlamaya çalışır ve kurbanın hareketlerine bir türlü anlam veremediğini ve bunun sonuçlarının tehlikeli olabileceğini ima eder. hem kendisi hem de kurban için tehlikeli olabilecek reaksiyonlar görülebilir.

kurban genellikle kişiden daha yüksek bir sosyal ve ekonomik statüye sahiptir ve kişi, kendisini çeldirenin kurban olduğunu iddia eder. nedenleri hakkında kesin bulgular henüz olmamakla birlikte, çoğunlukla kadınlarda görülür. ancak yine de birkaç erkek vaka olduğu da bilinir.

örneği için (bkz: a la folie pas du tout)

Kafaya Takılan Bir Kişiyi Her Yerde Gördüğünü Sanmak: Fregoli Sendromu