Kışlarının Uzun ve Soğuk Geçmesiyle Bilinen Alkol Sever ABD Eyaleti: Wisconsin

Afacan Louie'nin (Life with Louie) memleketi olmasıyla bildiğimiz eyalet, gerçekten dizi ve filmlerden bildiğimiz gibi mi, şöyle bir yakından bakalım.
Kışlarının Uzun ve Soğuk Geçmesiyle Bilinen Alkol Sever ABD Eyaleti: Wisconsin
iStock

wisconsin... chicago'dan kuzeye çıkılarak varılan birleşik devletler eyaleti. chicago'dan kuzeyde olmasından anlayacağınız üzere kışları oldukça uzun ve soğuk olan bir bölge burası.

eyaletin yerleşik nüfusu ağırlıklı olarak almanya'dan göçmüş olup bu durum kendini sakinlerinin soy isimlerinde ve biraya olan düşkünlüklerinde göstermektedir. abd'nin en ayyaş şehirleri listesine diğer bütün eyaletlerin toplamından daha çok şehir sokan wisconsin'de içki hayatın ayrılmaz bir parçası. içkinin sudan ucuz olması ve reşit olmayan bireylerin bile alkol kullanabilmesinin önünü açan bazı yasal düzenlemeler bu gerçeği daha da ateşliyor.

miller, pbr ve schlitz gibi başat bira markaları da bu eyaletten çıkmadır.


alkol dışında eyaletin kimliğini oluşturan diğer bir etmen de süt ve süt ürünleri

wisconsin araçlarının plakalarında da yazdığı üzere burası amerika'nın mandırasıdır. (america's dairyland) çeşit çeşit ve ucuza peynir bulabilirsiniz. herhangi bir şehrinden en fazla yarım saat uzaklaştığınızda bahse konu çiftlikleri görebilirsiniz.

eyaletin kendine has bir mutfağı olmamakla birlikte wisconsinliler biranın yanında çerez olarak giden kızartılmış peynir toplarıyla (cheese curds) ve alman kökenlerini hatırlatan sosisleriyle gurur duyarlar.


coğrafi olarak bir nebraska, indiana kadar düz olmasa da midwest'in geri kalanında olduğu gibi engebesiz bir arazisi vardır. bunun istisnası eyaletin güneybatı bölümünde yer alan ve her nasılsa binlerce yıl önce buzulların gazabından kurtulabilmiş driftless area bölgesidir. driftless area'da yüksekliği birkaç yüz metreyi aşmayacak tepeler ve bu tepelerin arasından kıvrılarak akan wisconsin nehri bulunur. bir devil's lake state park ve bir wisconsin dells kıyıları midwest'te başka yerde bulamayacağınız kadar ilginç yer şekilleri barındırır.


peki wisconsin'de nasıl insanlar yaşar?

öncelikle insanlar upper midwest'in diğer mükimleri gibi birbirine mesafeli ve hemen kaynaşamayan insanlardır. dışarıdan etkileşime kapalı olan kendi arkadaş grupları arasında sosyalleşir ve kolay kolay yabancı birini kabul etmezler. gerek minnesota'da gerekse wisconsin'de uzun yıllar bulunup da yerel halkla hala kaynaşamamış birçok insan bunun ayaklı kanıtıdır. bu meymenetsizlik bir süre sonra sizi de etkisi altına alır ve wisconsinleştirir.

Madison şehri.

tabii, unutmadan söylemek gerekir ki eğer insanlarıyla sıcak ve samimi ilişkiler kurmayacaksanız gerçekten çok kibar ve pozitiflerdir. en standart angarya işinizi halletmeye gittiğinizde bile halinizi hatrınızı 32 dişle birlikte sorarlar ancak cevap beklemezler. bu yüzeysel kibarlığın ötesine geçip samimi ilişkiler kurabilen fazla insan olduğunu sanmıyorum. zira diğer eyaletlerden gelip yerleşen amerikalı kardeşlerimiz de insanların birbirine olan mesafeleri karşısında hayretlere gark olmakta ve çareyi internette aramaktadırlar. bu mevzu hakkında detaylı bilgiye midwest nice yahut minnesota nice anahtar kelimeleriyle ulaşılabilir.kardeş eyaleti minnesota ile coğrafyası olsun, insanları olsun birçok ortak özelliğe sahiptir.


özetle

okul veya iş için kısa süreli gelinip kalınabilecek ancak bir süre sonra uzaklaşılmadığı takdirde insanlarının ve uzun kışlarının soğukluğunun ruhta yarattığı bıkkınlıkla insanı boğabilecek bir yerdir wisconsin.