Kitaplarla İlgili Alanda Guinness Rekorlar Kitabına Girmeyi Başarmış Acayip Rekorlar

Sözlük yazarı "tasdevrisevenlerdernegi" Guinnes Rekorlar Kitabı'na girmeyi başarmış kitaplarla ilgili rekorları paylaşmış. Enteresan bilgiler sunar, buyursunlar.

kitaplarla ilgili guinness rekorlar kitabından derlediğim ilginç başlıklardır.

yok artık dediğim tuhaf rekorlarda yok değil. ufkunuzu katlama garantilidir. iyi okumalar.

--baş üstünde dengede en uzun süre kitap taşıma

amerikalı ashrita furman 2011 yılında endonezya'da bir kitabı başının üstünde 32.18 km taşımıştır. süre olarak yürüyüş 5 saat, 9 dakika, 58 saniye sürmüştür. saygı duyulası bir çalışma. abimiz bu


--açık artırmada satılan en pahalı kitap

2013 yılında amerika'da yapılan açık artırmada bay psalm book(1740 yılında basılmış olan kitap zebur'a göre dua ve ilahileri kapsar) adlı kitap 14.2 milyon dolara satılmıştır. kitabı amerikalı işadamı david rubenstein satın almıştır. 


--tek bir yazarın kitap okuduğu en büyük kitle

2012 yılında almanya'da düzenlenen etkinlikte stefan gemmel adlı yazarın 5374 kişiye kitap okuyarak kırdığı rekordur. katılanların büyük çoğunluğunu öğrencilerin oluşturdu etkinlikte amaç okullarda kitap okumayı daha üst sevilere taşımaktır. 


--basılan en küçük kitap

2012 yılında kanada'daki simon fraser üniversitesi'nde malcolm douglas chaplin ve robert chaplin tarafında saf bir kristal silikon üzerine yazılmıştır. "teeny ted from turnip town" adı verilen kitabın boyutları 0,07 mm * 0,10 mm'dir. mikrometre ölçeğinde yazılan bu kitabı okumak içinde taramalı elektron mikroskobu gerekmektedir. harika bir çalışma hayran oldum.
kitapla ilgili video--tek bir oturumda bir yazar tarafında en çok imzalanan kitap

2016 yılında hindistan'da yazar vickrant mahajan tek oturumda "yes thank you universe" adlı kitabı 6.904 kişiye imzalamasıyla ortaya çıkan rekordur.
anında kafamdan deli hesaplar geçmeye başladı. adam 5 saniyede bir kitap imzalasa 34.520 saniye eder. 34.520 saniye 575 dakikaya tekabül ediyor. 575 dakika ise 9.58 saat eder. adam yemeden içmeden sürekli imza atsa kaba taslak on saat sürüyor. insana kol dayanmaz azizim.


--basılan en büyük kitap

2012 yılında dubai'de basılan"this the prophet mohamed"(hz. muhammed'in hayatını anlatıyor) adlı kitabın boyutları 5 metre * 8.06 metredir. 1500 kg ağırlığında olan kitabın sayfa sayısı 429'dur. yapımında 50 den fazla kişi çalışmıştır.


--kütüphaneye ödenen en yüksek kitap iade cezası

1955 yılında emily canellos-simms amerika'nın kewanee halk kütüphanesi'nden "days and deeds" adlı kitabı ödünç almıştır. tam olarak 47 yıl sonra 2002 yılında kızı tarafından evde bulunan kitabın iadesi için kütüphaneye başvururlar. burada yapılan hesaplama ile kitap iade gecikme cezası olarak 345.14 dolar ödemişlerdir. miktar kitap iadesi için ödenen en yüksek ceza olarak kayıtlara geçmiştir. 


-- 1 milyondan fazla e- kitap satışı olan ilk yazar

2010 yılında hachette kitap şirketi alex cross ve women murder club roman dizisinin yaratıcısı james patterson'un e- kitap satışı olarak 1 milyon adeti geçtiğini açıklamasıyla kayıtlara rekor olarak işlenmiştir. açıklamanın yapıldığı 6 temmuz 2010 tarihinde net olarak 1.140.000 satışına ulaşmış idi.


--domino şeklinde devrilen en çok kitap

2015 yılında frankfurt kitap fuarında yapılan etkinlikte 10.200 kitap domino dizer gibi sıralanarak devrilmeleri sağlanıyor. hepsi başarılı olarak devrilince rekor diye kayıtlara geçmiştir.


--aynı anda tek bir yerde kendi yazdığı kitabı imzalayan en çok yazar

son olarak kitapla ilgili ülkemizde yapılan etkinlikte kırılan rekora değineceğim.
1 nisan 2010 yılında izmir alsancak tren garında toplanan 16 ilköğretim okulundan 1.456 öğrenci önceden kendilerinin yazıp, çizdiği kitapları imzalamasıyla sayı tescil edilip rekorlar kitabına işlenmiştir. 5 ay boyunca öğrencilere proje kapsamında 80'den fazla öğretmen tarafından kitap yazma konusunda eğitim verilmiştir.

şunu da itiraf etmeliyim guinness rekorları sitesinde kitaplarla ilgili oluşan rekorları incelerken türkler tarafından oluşturulan bir rekorun olacağına ihtimal vermiyordum. helal olsun diyorum ve ekliyorum; izmir'de yapılan kitapla ilgili bu etkinlik gibi birçok etkinlik düzenleyerek kitap konusunda farkındalık yaratmalıyız. çünkü ülkemizde yetişme çağındaki çocuklara sadece kitap oku diyerek kitap sevgisini aşılayamayız. onun için bu tür etkinlikler çocukların kitaba olan ilgisini en üst seviyeye taşır. o 1.456 öğrencinin büyük çoğunluğu artık ömürleri boyunca kitapla haşır neşir olacaktır. ne de olsa onlar artık bir yazar. 

----
kaynak