Kitaplığınızda Mutlaka Yer Alması Gereken Atatürk Kitapları

Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili okunması gereken yüzlerce kitap var elbette. Sözlük yazarı ''thecribers'' bunlardan bazılarını sıralamış.
Kitaplığınızda Mutlaka Yer Alması Gereken Atatürk Kitapları

çankaya - falih rıfkı atay

falih rıfkı atay’ın bizzat “atatürk’ün masası”nda şahit olduğu olaylar ışığında kaleme aldığı ve büyük önder’i selânik’teki mustafa’dan cephedeki mustafa kemal paşa’ya, gazi’den atatürk’e bütün dönemleri ile anlattığı kitabı.

atatürk - yakup kadri karaosmanoğlu

yakup kadri'nin, “biyografik tahlil denemesi” olarak tanımladığı kitabı.

atatürk, bir milletin yeniden doğuşu - lord kinross

atatürk’ün karakterine dair net bir fikir elde etmemizi sağladığı kadar, osmanlı imparatorluğu’nun son yıllarını ve yeni kurulan türkiye’nin ilk yıllarını da anlatır. bu yönüyle bir biyografi kitabı olduğu kadar dönemi ve bölgenin durumunu da anlatan etraflı bir tarih kitabıdır. 


tek adam - şevket süreyya aydemir

üç ciltten oluşan eserinde aydemir, mustafa kemal atatürk’ün eksiksiz biyografisini kaleme alırken, yıkılan bir imparatorluğun ve kurulan yeni cumhuriyetin de serüvenini anlatır.

atatürk modern türkiye’nin kurucusu - andrew mango 

anrew mango, atatürk’ün hayatını tüm yönleriyle anlatırken, aynı zamanda bir imparatorluğun yıkılışını ve daha da önemlisi yeni kurulan modern bir ülkenin hikâyesini de anlattığı eseri.

atatürk - fabio l. grassi

ulu önder'in selânik’teki doğumundan dolmabahçe’deki ölümüne kadar hayatını anlatıyor.


bozkurt - h.c. armstrong

istanbul ’u işgal eden ingiliz birliklerinde yüzbaşı olarak görev yapan h.c. armstrong isimli bir subay tarafından kaleme alınmıştır. öyle ki, yayımlandığı senelerde türkiye’de yasaklanmış ve bunu duyan atatürk bir gece sabaha kadar türkçeye tercüme ettirerek kitaba dair fikirlerini söylemiştir.

sarı zeybek - can dündar


hangi atatürk - attila ilhan

osmanlı imparatorluğu ile türkiye cumhuriyeti’nin “yönetim biçimi”ni değerlendirirken atatürk’ün yaptıklarını, söylediklerini galievci bakış açısıyla değerlendirirerek ondaki “sosyalist lider” yönlerini öne çıkarır.

ama hangi atatürk - taha akyol

atatürk’e yöneltilen bakış açılarını değerlendirip yer yer eleştiren, yer yer doğru olanı gösteren bir metodu olan eser.