Kız Çocuklarının Gelecek İlişkilerinde Sorun Yaşamasına Neden Olan Daddy Issues Nedir?

Daha çok dizi-filmlerde duyduğumuz ancak son yıllarda gündelik hayata da sirayet etmiş olan bu terimi Sözlük yazarlarının yorumlarıyla açıklayalım.
Kız Çocuklarının Gelecek İlişkilerinde Sorun Yaşamasına Neden Olan Daddy Issues Nedir?


Nedir?

baba figürüyle ilgili sorunlar olması durumu. birçok nedenden kaynaklanabilir:

1. babanın hayatta olmaması
2. babanın bir sebepten dolayı evde olmaması
3. kötü davranan/suistimal eden baba figürü
4. sorumsuz baba
5. fiziksel / psikolojik olarak dengesiz ebeveyn vb.

pozitif baba figürünün yerinde olmamasının olası sonuçları:

1. özellikle kız çocuklarında erkeklere karşı aşırı öfke
2. duygusal dengesizlik, gölge gibi takip eden güvensizlik/kendinden emin olamama hissi
3. özellikle erkek çocuklarda içe kapanıklık


Detaylandıralım

baba hayatta değil, baba terk etti ve hayatta, baba terk etti ve hayatta değil, baba terk edip yeni aile kurdu vs... bunlar gibi pek çok sebepten ortaya çıkabilen, kadınların en büyük arızası olduğunu düşündüğüm rahatsızlıktır daddy issues.

bu sorundan muzdarip çok kadın tanıdım. beraber olduğum kadınların da neredeyse hepsinin baba problemleri vardı. sorunun sebebine göre değişen davranışları var.

babasına özlem duyanlar o adamı andırdığınız için sizle beraber oluyor. o karakteri tamamlamanız için ise kısa bir süreniz var. yoksa güle güle. çok sık sevgili değiştiriyorlar ve yalnız kalamıyorlar. devamlı o adamı aramak ve bulamamak.

babasından nefret edenler (mantıklı davranmayı seçtiyse) babasının tam tersi özelliklerde eş arıyor. ama o nefret, içten içe özlemle karışıp erkekte yine o adamı aramasına sebep oluyor. burada işler çok karışmakta. babasından nefret eden bir kadın bazen sırf babasına benziyor diye bir erkekle beraber olabilir. sonrasında babasından alamadığı intikamı almaya çalışabilir de.


en belirgin ortak özellikleri hepsinin erkek ilgisine neredeyse aç olması. bütün erkekler benimle ilgilensin, bana hayran olsun, hatta aşık olsunlar kafasındalar. genelde iyi anlaştıkları kişiler erkek olur.

tanıdığım mevzubahis kadınlar gerçekten kaliteli kültürlü kadınlardı. yaşadıkları şeylerin hepsi çok acı ve hepsinde büyük yaralar bırakmış. buradan onları öpüyorum. ama baba problemi olan bir kadınla ciddi ilişki düşünüyorsanız sağ salim kafayla oturup tekrar düşünün derim.

ekleme: başka bir özellik daha. mutluluklarını her ortamda aşırı abartarak göstermeleri. özellikle buldukları erkeğin yanında mutluluktan maymuna dönebiliyorlar. en çok ben mutluyum ben kazandım. tabi erkek bunun nasıl yapay bir mutluluk olduğunun farkına varamayıp "kadınımı çok mutlu ediyorum" kafasını yaşıyor.

kaynak 1, kaynak 2

Evde Oturarak Mezun Olabilmeyi Sağlayan Güzel Olay: Online Üniversite

Büyüdükçe Farkına Varılan Acı Bir Gerçek: Fazla İlişki Yaşadıkça Naifliğin Kaybolması