Klasik Müzik Bestecilerinin Kuş Seslerinden Yola Çıkarak Yaptığı Besteler

Kuş seslerinin pek çok ünlü besteye ilham verdiğini biliyor muydunuz? İşte doğa ve insan arasındaki ilişkiye dair zarif bir örnek.
Klasik Müzik Bestecilerinin Kuş Seslerinden Yola Çıkarak Yaptığı Besteler

klasik müzik bestecilerinin kuş sesinden ilham alarak birbirinden güzel eserler ortaya çıkarmış olmaları ufkunuzu açabilir. yüzyıllar öncesinde, zamanı belirlemek amacıyla kullanılan ve aynı zamanda şiirsel anlamlar da yüklenilen kuş seslerinin klasik müzikte yer bulması durumu kısacası. hoş.

(örneğin guguk kuşu ilkbahar kuşu olarak bilinir, tarla kuşu erken saatlerin habercisi, bülbül ise gecenin kuşudur. yine bülbülün ya da bir kanaryanın ötüşü neşeyi, mutluluğu çağrıştırırken; guguk kuşları sanki haksızlığa uğramış da usul usul isyan edip, iç çekiyormuş gibi mutsuzlukla özdeşleştirilir.)

doğa her koşulda sanata ve sanatçıya sonsuz bir ilham kaynağı olurken, müzisyenler de kuş seslerine kayıtsız kalmayarak, bu ötüşleri bestelerinde ölümsüzleştirmeyi seçmişler.

işte şık bir seçki:

1. clément janequin: le chant des oiseaux

rönesans döneminden fransız kompozitör clément janequin, karatavuk, bülbül ve guguk kuşlarının sesini ‘le chant des oiseaux’ ( kuşların şarkısı) adını verdiği eserinde yansıtmıştır.

2. antonio vivaldi: the four seasons

vivaldi'nin dört mevsimi anlatan eserinin, ilk bölümü "ilkbahar/ la primavera", kuş cıvıltılarına kulak verebileceğiniz harika bir klasik müzik parçası.

3. ludwig van beethoven: symphony no. 6 ‘pastoral

beethoven'in meşhur pastoral senfonisi'nde, klarnet ile guguk kuşu, flüt ile bülbülün şakıması ve obua ile de bıldırcın sesi oluşturularak; bu üçlü arasında geçen sohbet müziğe yansıtılmıştır.

4. frederick delius: on hearing the first cuckoo in spring

tıpkı beethoven'ın pastoral senfonisinde olduğu gibi, klarnet ile guguk kuşu sesi taklit edilerek orkestrasyonu yapılmış, 1912 yılında bestelenen, norveç halk şarkısı "in ola valley"e dayalı beste.

5. ottorino respighi: the birds

20. yy. italyan bestecisi ottorino respighi tarafından kompoze edilen, barok usulde yazılmış "kuşlar" adlı orkestra suiti. eserde güvercin, tavuk, bülbül ve guguk kuşu yansımalarını bulabilirsiniz.

6. edward elgar: owls

kasvetli bir eser. ki edward elgar da bestesi ile ilgili olarak:

"farz edin ki, geceleyin ormandasınız ve baykuş sesleri dışında yinelenen hiçbir şey yok" demiştir.

7. maurice ravel: daphnis and chloé (sunrise)

fransız empresyonist kompozitör maurice ravel tarafından bestelenmiş bale. daphnis adındaki bir çoban ile köylü güzeli chloe'nin aşkını anlatan balede, sabah vakti kuş sesleri ile bütünleşmekte; ağaç tepelerinden yayılan heyecan verici ötüşler, bahar coşkusunu etrafa taptaze bir esinti ve gün ışığı demetleri saçan bir mutluluk patlamasına dönüştürmektedir muhteşem orkestrasyonla.

8. camille saint-saëns: carnival of the animals

fransız besteci camille saint-saëns'in bestelediği "hayvanlar karnavalı", on dört bölümden oluşan mizahi bir süit. bu hayvanlar arasında bulunan zarif bir kuğu, ormanın derinliklerinden sesi gelen bir guguk kuşu, kafeslerindeki oyunbaz kuşlar, tavuk ve horozlar...kısacası kuş cennetinden yayılan şarkılar, flütün usta nağmeleri aracılığıyla vücut bulurlar.

9. olivier messiaen: le merle noir

"kuşlar gezegenin en büyük müzisyenleridir" diyerek, eserlerinde ağırlıklı olarak doğa ve kuş seslerine yer veren çağdaş fransız besteci olivier messiaen tarafından, 1952 yılında karatavuk sesini yansıtmak üzere bestelenmiş; aynı adı taşıyan eser.

10. prokofiev: peter and the wolf

her bir karakterin, müzikal bir enstrüman ile temsil edildiği, prokofiev tarafından 1936 yılında bestelenmiş, çocuklar için müzikal bir masal. örneğin, kuş sesleri flüt ve ördek sesleri obua ile yansıtılıyor.

11. einojuhani rautavaara: cantus arcticus

fin kompozitör rautavaara’nın 1977 yılında bestelediği kuşlar için konçerto. eserde tarla kuşları, göçmen kuğular ve diğer kuşların sesleri, büyüleyici ve derinden etkileyen, dokunaklı bir müzikle yansıtılmakta.

12. sally beamish: four songs from hafez

ingiliz besteci ve viyolacı sally beamish tarafından, 14 yy. iranlı şair hafez'in özlem-ayrılık ya da sevgili gibi unsurların her birisi için bülbül, tavus kuşu ve ibibikleri kullanarak tasvir ettiği şiirlere dayalı bestelediği eser.

13. chris hughes: slow motion blackbird

çağdaş besteci chris hughes tarafından bir karatavuğun çıkardığı büyüleyici ve hipnotik sesin çello ile yorumlandığı eser.

kaynak