Klasik Müzikte Eserler Neden Numara Kullanarak İsimlendirilir?

Neden eserlerine senfoni i, senfoni ii vb. şeklinde isimler koyardı besteciler? İnsan, çocuklarına çocuk i, çocuk ii diye isim koyar mı?
Klasik Müzikte Eserler Neden Numara Kullanarak İsimlendirilir?
Ludwig van Beethoven

barok dönemde kullanılmaya başlanan ve basitçe "eser numarası" olarak tanımlanabilecek terime opus denir.

barok dönemde çalgı müziğinin gelişimi için kabul edilen ilk adım; salamone ebreo rossi (1568-1628) tarafından 1607'de yayımlanmaya başlanan, sonuncusu 1623'te yayımlanan "sinfonie e galliarde" isimli üç serilik eserdir. bu eserlerde ana ezgiyi çalan iki enstrümanın yanında bir de barok üslûbun vazgeçilmezi "sürekli bas"ı çalan üçüncü bir çalgı bulunmasından dolayı kitapta geçen sonata terimi sadece trio sonatlar için kullanılmış. barok üslûbun, johann sebastian bach ve george frideric handel beyefendilere kadar devam edecek olan "sürekli bas" içeren biçimi biago marini (1655) beyefendinin besteleriyle ilk yükselişini gösterdi. marini'nin eserinde (affetti müzikali) iki keman ve tek keman için sonatlar ile eşlik için ilk örnekler mevcuttur.

bütün bunları neden anlattığıma gelecek olursam; marini bu eserine "opus 1" adını vermiş. müzik eserlerine eser numarası vermek bu kuşaktan başlamış. 17. ve 18. yüzyıl boyunca bu terimi kullanmak tam bir netlik kazanmasa da ilk örnekleri barok dönemdedir.

"opus", sanatçının yaptığı her bir eseri gösterir. kısaltmış şekli op.'dir. opus'tan sonra sayı gelir. klasik müzikte sanatçı müziğin ilk parçasını oluşturduğu zaman opus 1 veya op. 1 olarak gösterir. bundan sonraki parça opus 2 şeklinde devam eder.

sanatçının yaptığını en muhteşem eser magnum opus olarak adlandırılır.

Klasik Müzik Hakkında Doğru Sanılan 9 Kusurlu Hareket