Klasik Western ve Spaghetti Western Filmleri Arasındaki Can Alıcı Farklar

Amerikan westerni ile, 1960-1980 arasında çoğunlukla İtalyan oyuncu ve yönetmenlerle Avrupa'da çekilen spaghetti westernler arasında belirgin farklar var.
Klasik Western ve Spaghetti Western Filmleri Arasındaki Can Alıcı Farklar


Spaghetti western nedir?

çoğu italyan, bazı bazı da ispanyol ve alman prodüksiyon şirketlerinin, 1960'lardan 70'lerin ortasına kadar çektiği 600 kadar western filmine denir. çekimlerin büyük bölümü sanıldığının aksine italya'da değil, çoğunlukla ispanya'nın güneyinde, almeria'da yapılmıştır.

Amerikan westernleri ile arasındaki farklar

- amerikan westernlerinde genellikle kadına saygı üst mertebedeyken, spaghetti westernlerde kadının değeri yoktur. bu türde çok nadir görülen kadınlar, ya fahişedir, ya da konuşturulmak için dövülen sıradan kasaba halkından biridir.
yani amerikan westernlerinde mis gibi kadın kokusu az da olsa alınabilirken, spaghetti westernler buram buram testis kokar.

The Mercenary (1968)

- amerikan westernlerinde genellikle insanlar jilet gibi giyinmiş, traşlı ve bakımlı o biçimken, spaghetti westernlerinde kovboyların çatlamış derileri ve dudakları, terli suratları, bakımsız kıyafetleri, yırtık çizmeleri gözümüzün içine sokulur. yıpranmış kovboy çizmeleriyle, yıpranmış paspal kıyafetleri ve bileklere kadar uzanan uzun trençkotlarıyla psikopat spaghetti western karakterleri çok daha karizmatiktir.

Magnificent Seven (1960)

- amerikan westernlerinde siyahilerin, hizmetçi/köle ve kızılderililerin barbar oldukları mesajı sık sık verilirken, spaghetti westernlerinde siyahilere ve kızılderililere yer verilmemiştir (hepsi için geçerli değil. batı'da kan var filminin girişinde siyahi bir kovboy gözükür, ve siyahi tren çalışanlarına da yer verilmiştir). olayların temelinde avrupa kökenliler ve meksikalı gringolar vardır. gringolar daima hayduttur.

A Bullet for the General (1966)

- amerikan westernlerinde genellikle iyi ve kötü karakterler arasında mücadele vardır. iyi kişi genelde kasabanın şerifi kötüler ise haydutlar ya da tren soymak için bekleşen kızılderililerdir ve iyiler genelde kazanır. spaghetti westernlerinde ise genelde psikopati eylemleri olan anti-kahraman konu edinir. filmin kahramanı sıradan insanları öldürebilir, herhangi bir kadına tecavüz edebilir, banka soyabilir ve çeşitli gaddarlıklara karışabilir. iyiler kazanır diye bir kural yoktur, çünkü iyi karakter yoktur.

Clint Eastwood

- amerikan westernlerinde kan ve vahşet yoktur, varsa da seyircinin gözüne gözüne sokulmazken, spaghetti westernlerinde winchester 1966 mermisinin kafada açtığı deliğin milimetresini falan ölçebilirsiniz. spaghetti western allahına kadar gaddardır...

The Timber (2015)

- spaghetti westernlerinde amerikan westernlerinden farklı olarak attan düşme, attan uçma, atı tepeden aşağıya atma, atı vurma, atı öldürme atın bir tarafını kırma sahneleri çok daha fazla gözlenir. spaghetti westernler çekilirken çok fazla atın telef olduğunu düşünüyorum ben. (en meşhur örneklerinden biri bir aşağıda, hayvan hassasiyeti olan izlemesin tabi)

İyi, Kötü, Çirkin

- american westernlerin müziklerinin allah belasını versindir. spaghetti westernlerin müzikleri canımız cananımız her şeyimizdir. (ennio morricone is semi-god)

Ennio Morricone -"The Big Gundown" (1966)


Yüzlerce Örnek Arasından Kült Olmayı Başaran En İyi Western Filmleri