Klasik Yunan Heykel Sanatının Ölümsüz Heykeltıraşı: Phidias

MÖ 480 - MÖ 430 yılları arasındaki 50 yıllık yaşamına muhteşem sanat eserleri sığdıran Antik Yunan heykeltıraşı Phidias'ın (Fidias) hayatına dair bilinmesi gerekenler.
Klasik Yunan Heykel Sanatının Ölümsüz Heykeltıraşı: Phidias

phidias (fidyas); eski dünyanın en büyük ve kusursuz dahilerinden, heykeltraş ve mimar. 

mö 490-431 yılları arasında yaşamıştır. argos'ta bulunan hageladas heykeltraş okulu'nda okuduğu, yunan büyük devlet adamı perikles ile yolda yürürken çarpıştıkları ve dost oldukları anlatılagelmiştir. fidyas için bu çarpışma büyük bir nimet olmuş, yaşamı boyunca perikles'nin maddi manevi desteğini almıştır. yaşamış en büyük 11 dahi içindeki puan averajı 808'dir.


dünyanın 7 harikasından biri olan zeus heykeli'ni altın ve fil dişinden yaparak bitirmiştir. (bu heykelin sonu istanbul'da sonlanmıştır.) dönem teknikleri ile fil dişini tabaka haline getirebildiği söylentisi mevcuttur. bir ziyaretçi fidyas'ın bu eseri için, 'size boyutlarını anlatabilirim, fakat uyandırdığı etkiyi tarif etmemin imkanı yok!' demiştir. yine yunanistan'da yapılan kazılarda, 'ben fidyas'a aidim' yazan bir adet şarap tası bulunmuştur.


fidyas'ı bu kadar kusursuz bir dahi yapan, eserlerine gösterdiği özendir. antik dünyanın yine bir diğer kusursuz insan figürü mimar pitios'tan katbekat daha detaycıdır. zira, mimar pitios'un genç dönem ege eserlerinde gösterdiği öz veri ve kusursuzluk anlayışı, imkansıza yakındır. mimar 30 metre yükseklikte ki bir kabartma ile göz önünde bulunan bir lahit kabartmasına aynı özeni göstermiştir.

Görenlerin Ağzını Açık Bırakan Michelangelo Şaheseri: Davut Heykeli