Kocasının Onuru İçin Kendini Feda Eden Japon Kadın: Hajime Fujii

İkinci Dünya Savaşı'nın pek bilinmeyen, ilginç hikayelerinden birinin başrolü: Hajime Fujii.
Kocasının Onuru İçin Kendini Feda Eden Japon Kadın: Hajime Fujii

hajimi fujii, ikinci dünya savaşı'nın bilinmeyen enteresan hikayelerinden biridir. japonlar gerçekten bazı konularda dünya geneline çok ters bir millet.

hajimi fuji, japon ordusunda görevli bir pilottur ve savaşın en çetin döneminde, vatanı uğruna kendini feda etmek için kamikaze gönüllüsü olarak hava kuvvetlerine başvuruda bulunur. lakin evli ve çocuklu olduğu için ordu hajime fujii'nin bu talebini geri çevirir. zira japon silahlı kuvvetlerinde kamikaze olacak pilotun "bekar olması" şartı aranmaktadır.


bu reddediliş hajime fujii'yi üzer. kocasının üzüldüğünü fark eden hajimi fuji'nin eşi fukuko, bir gün kazuko ve chieko adlarındaki iki küçük kız çocuğunu ve kendini boğarak intihar eder.
böylece hajime fujii'nin kamikaze olması yolundaki engelleri ortadan kaldırmış, kocasının kamikaze pilotu olmasının önünü açmıştır.

hajime fujii bu olayın ardından kamikaze olmak için tekrar dilekçe verir. kamikaze olmak için hiçbir engeli bulunmadığından dolayı da kabul edilir ve 28 mayıs 1945 tarihinde başarılı bir kamikaze dalışı ile vatanına son hizmeti yaparak hayatını kaybeder...

hajime fujii'nin kamikaze dalışı yaptığı amerikan destroyeri uss drexler'dır.


hajime fujii ve 5 kamikaze arkadaşı 28 mayıs 1945'te okinawa yakınlarında uss drexler destroyerini batırmışlardır. 

japonlardaki vatan sevgisinin de bizden aşağı kalır yanı yok. yapmayacakları çılgınlık yok gerçekten... hajimi fuji'nin eşinin vatan için yaptığı fedakarlık, en az onun kadar fedakar olan şerife bacı'nın yaptığı fedakarlıklara ne kadar da benziyor değil mi?

II. Dünya Savaşı Bittikten Sonra 30 Yıl Daha Savaşmaya Devam Eden Japon Askeri: Hiroo Onoda