Kölelikten Kaçmak İçin Kendini Kutuyla Kargolayan Henry Box Brown'ın Hikayesi

Kölelikten kaçmak için küçük bir kutuya girip kendisini Richmond Virginia'dan, Philadelphia'ya kargolayan cesur insan Henry Box Brown'un hikayesi.
Kölelikten Kaçmak İçin Kendini Kutuyla Kargolayan Henry Box Brown'ın Hikayesi

henry brown, 1816'da virginia'da hermitage adlı bir plantasyonda köle olarak doğdu. 15 yaşında, richmond'a bir tütün fabrikasına çalışmaya gönderildi. nancy adında bir köle ile evlendi ancak evlilikleri yasal olarak tanınmadı. nancy'den 3 çocuğu oldu.

brown, sahibine ailesini bir başkasına köle olarak satmaması için onların parasını da ödüyordu. sahibi brown'a ihanet ederek 4. çocuğa hamile karısı nancy'i ve 3 çocuğunu bir başka köle sahibine sattı. brown, karısının ve 3 çocuğunun gitmesine kaldıramadı, sefaletinden kaçmak için bir plan tasarladı; kendisini bir kutu içinde özgürlüğe postalayacaktı.

antebellum döneminin en sansasyonel köle kaçışlarından biri olan plan, daha sonra brown'ın 19. yüzyılın ortalarında abd, kanada ve ingiltere'yi gezen bir aktör, sihirbaz, şarkıcı ve hipnotist olarak sanatı için yem olacaktı. samuel smith isimli bir adamın da yardımıyla planını gerçekleştirmeye başladı ve boyutları 91x81x61 cm olan kutunun içine girdi. kutunun ufak delikleri haricinde başka hava alan kısmı yoktu.


29 mart 1849 tarihinde başlayan kutuyla seyahat, yaklaşık 27 saat sürdü. "dikkatli taşı" ve "bu tarafı üst kısım" talimatlara rağmen, taşıyıcılar kutuyu baş aşağı yerleştirdi. brown oldukça fazla zorlandı. kutu, 30 mart 1849'da vigilance komitesi'nin (huzuru sağlamak için kurulan yasa dışı örgüt) üyeleri tarafından karşılandı ve onurlu insan henry brown, özgürlüğüne kavuştu.

brown, kölelik karşıtı toplum için tanınmış bir konuşmacı oldu. mayıs 1849'da boston anti-slavery kongresi'nde isminin yanına "box" kelimesi eklendi ve daha sonra henry box brown adını kullandı. kaçtığı yıl brown'a, karısının yeni sahibi, ailesini kendisine satmayı teklif etti ancak brown bu teklifi reddetti.

bu arada kaçmasına yardımcı olan samuel smith, bu kutu yoluyla başka köleleri özgürlüğe gönderirken fark edildi ve tutuklandı. 1850 tarihli kaçak kölelik yasası'nın kabul edilmesinden sonra brown, ingiltere'ye taşındı. 10 yıl boyunca ingiltere'yi gezdi ve yüzlerce kez sahne aldı. ingiltere'de iken brown, 1855'te jane floyd isimli bir kadınla evlendi ve yeni bir aile kurdu.

henry box brown 15 haziran 1897'de toronto'da öldü.

kaynak