Kolpaçino Kumar Sahnesinde Ekrem mi Haksız, Hüseyin mi?

2009 yapımı Şafak Sezer filmi Kolpaçino'nun kumar masası sahnesi, bu filmi sevenler için ayrı bir yer tutar. Ekrem Abi'nin masadan kalkmak istemesiyle başlayan süreçte yaşananlar pek çok kişinin de malumudur. Peki burada aslında kim haklıydı? İşte farklı görüşten Ekşi Sözlük yazarlarının yorumları.
Kolpaçino Kumar Sahnesinde Ekrem mi Haksız, Hüseyin mi?
Hüseyin & Ekrem

haklı olan taraf hüseyin'dir

ağır bir oyun kaybetmiştir. bunun üzerine ekrem abi'nin masadan kalkması onun parayı geri alma yollarını kapattığı için ekrem abiye nazikçe zardan düşme teklifi yapmıştır, hiç yoktan zararını kapatmak için. ancak ekrem abi işi yokuşa sürmüştür. kardeşinin gücünü arkasına alarak amcasının yanında sığıntı hayatı yaşayan hüseyin'in cebindeki amca parasına laf atarak ayak takımının yanında onunla dalga geçmiştir.

hüseyin, raconu bildiği için ekrem abi'nin her lafını alttan almıştır. buna rağmen ekrem abi havadan nem kaparak en olmadık yerde hüseyin'e silah çekmiştir. ekrem abi'ye sigaranın engel olmasını fırsat bilerek hızlı davranan hüseyin, ekrem abi ve yanındaki lavuğu harcamıştır. olay tamamen meşru müdafaadan ibarettir.

sigara öldürür.

haklıyı bilmem ama hüseyin haksızdır

sabri: içerisi şampiyonlar ligi gibi. pırlantacılar, galericiler... az önce ekrem abi yukarı çıktı.

hüseyin: ekrem mi? yine paranın üzerine yatacak.

bu diyalog gösteriyor ki ekrem, paranın üzerine önceden de yatmış, masayı kazandığı gibi terk etmiştir. kaldı ki geçen ay kardeşi sırrı da hapisten çıkmış olup, kendisi taksiyi dümen tutup göze batmadan uzuyordur.

sonuç olarak, ekrem'in "kumarın ayıbı olmaz" diyerek masadan kalkması, artık sırrı'nın da varlığı ile gayet olasıdır.

ekrem, sabri kardeşini kırmamış. bu saatte güzellik yapmıştır. hüseyin ise mekana ekrem'den sonra gelmiştir. hiç yukarı çıkmadan, sabri'nin güzel kurpiyer alıp almadığını kontrol için slota, rulete gitse problem olmayacaktır. böylece eskisi gibi jurassic park olup olmadığı merakını da dindirebilecektir.

hüseyin, bile bile lades demiştir ve haksızdır. ölüm, allahın emridir.

ekrem abi kesinlikle haksızdır

kumar aleminde illegal hiçbir mekanda kafanıza göre kalkamazsınız. “seans” denen bir tabir vardır; 1 saat derler mesela seansa, oyuna oturduysanız 1 saatten önce kalkmazsınız, kalkacaksanız da bütün karınızı masaya bırakır öyle gidersiniz. ekrem abi tam bir şark kurnazıdır, şansı yaver gitmiş ve birkaç dakikada topladığı 100 bin üstü doları kaybetmemek için alelacele kalkıp gitmeye karar vermiş, nezaketli insanların “bari zardan düşseydik” önerisine bile tenezzül etmemiştir.

bilakis, bu alemde adamı böyle harcarlar işte. hüseyin denen delikanlı, ekrem'i vurmasa yarın öbür gün başka birisi başka bir mekanda ekrem'i bu alçakça, onursuz kumar kültürü yüzünden zaten vuracaktı. isabet olmuştur. ekrem haksızdır.

hüseyin haksızdır

hüseyin zaten agresif, gergin bir şekilde kumarhaneye geliyor. masada saygı duyduğu ekrem abimiz olmazsa ekrem’in yaptığının on katını yapar bu ayı. hüseyin ayısının kaybetmeye tahammülü yok, zaten dayısının parasıyla oynuyor, zarlar kötü gelince küfür ediyor, çıldırıyor. ee masada ekrem abi diye taşaklı bir abi var, hüseyin gıcırdayınca ekrem abimiz, sigarayı ağzıma koyayım da piç olmasın durduk yere derken oracıkta adres değişikliğine uğruyor.

ekrem; mahalle kabadayısı, bir abi, bir işadamı, kardeşinin onu korumasına izin vermeyecek kadar mangal yürekli yardım sever bir kişilik. oysa hüseyin ayısı; zorba, sırf ateş abi'nin yeğeni diye korkudan saygı duyulan barzonun teki. 

ekrem abimiz haklıdır. kumardan ne zaman kalkacağına kendisi karar verir. zabaha kadar kumar mi oynayacak 60 yaşında adam. hüseyin ayısı haksızdır.

Her Sahnesi Ayrı Bir Efsane Olan Kolpaçino'nun Dillere Pelesenk Olmuş Replikleri