Koltuk Altı Kokusu Nasıl Giderilir?

Koltuk altım kokuyor, ne yapmalıyım diye düşünenlerdenseniz eğer işte karşınızda koltuk altı kokusunu engellemenin yolları.
Koltuk Altı Kokusu Nasıl Giderilir?

- vücut kokusu insanın beslenme tarzı ile çok alakalı bir durumdur.

- vücut ter ile bir miktar üreyi de vücuttan uzaklaştırır.

- koltuk altının kokması gerekli nemli ortamı bulan bakterilerin çoğalmasıdır.

- öncelikle tüm yoğun kokulu baharatlar, soslar, sarımsak, soğan vb. gıdalar ile kırmızı et tüketimi durdurulmalı veya azaltılmalıdır.

- sucuk, salam, sosis gibi ısıl işlem görmüş tüm ürünler asla yenmemeli.

- gün de en az 2 litre su içilmeli ve hiç değilse haftada bir kez koşu ve yürüyüş ile ter atılmalıdır. (vücut sıvı döngüsü için elzemdir.)

- duş alırken mutlaka lif, kese, kabak lifi vb. ürünler kullanılmalı vücut üzerindeki yağ, kir ve ölmüş deri vücuttan uzaklaştırılmalıdır. (bakterilen çoğalacağı ve besleneceği ortamların imha edilmelidir.)

- su sıcaklığı soğuk ve ılık olmamalıdır, sıcak (kaynar olmayacak şekilde) su ile yıkanılmalıdır.

- vücudu lif ile ovarken duş jeli gibi ürünler değil sadece standart beyaz sabun kullanılmalı vücudun yağlanması önlenmelidir.

- her gün düzenli olarak duş alınmalıdır. (asla duş alınmadan yatılmamalıdır.)

-mümkünse sıcak olmayan bir ortamda uyunmalı ve sabahları kıyafetleri giymeden duş alınmalıdır.

- eğer çarşaf veya yastık kılıfına terli şekilde bir kere yatıldıysa direkt olarak değiştirilmeli asla yıkamadan bir daha kullanılmamalıdır.

- elbiselerinizin kumaşları veya yıkama tarzınız da koku kaynağı olabilir. yünlü kazaklar veya terin buharlaşmasını engelleyen kumaşlar sorun kaynağı olabilir. mutlaka elbiseler bakterilerin ölmesi için 50 derece (enzimlerin bozulduğu sıcaklık ) üzerinde bir ısı ile yıkanmalıdır.

- tüm kullanılan elbiseler bir kere kullanılmalı, bir gün giyilen kıyafet yıkanmadan bir daha giyilmemelidir.

- tüm bölgelerdeki kılların temizlenmesi (ense, sırt, göğüs, genital bölge, koltuk altı vb. ) gereklidir. yüzey alanını artırarak bakteriler için daha nemli ve geniş bir yüzey sağlamış olur. bu yüzden makine ile kıllı bölgeleri kısaltmanız dahi yetecektir.

- gün içinde bir kere giydiğiniz tişört, gömlek gibi kıyafetleri çıkardıktan sonra asla tekrar giymeyin. (gençlerin üşengeçlikten yaptığı en yaygın hata budur.)

- aynı ceketi eğer kullanıyorsanız yeleği üst üste 2 kere giymeyiniz.

- duş aldıktan hemen sonra koltuk altı rollu kullanın. kaliteli bir koltuk altı rollu alın.

- parfüm veya deodorant ile ter kokusundan kurtulmaya çalışmayın. (2 ayrı kokuda burun tarafından algılanıyor ve daha hoş olmayan bir durum ortaya çıkıyor.)

yukarıdakileri uyguluyorsanız ve temiz mis gibi yıkanmış elbiseleri giyip arz-ı endan edebilirsiniz. kollarınızı açarak korkmadan, çekinmeden, kimseyi rahatsız etmeden, özgürce, misler gibi kokarak yaşayabilirsiniz.

bu işlemler yerine getirilir ise parfüm bile sıkmadan gittiğiniz bir ortamda insanlar size sarıldığında ne güzel sabun kokuyorsun, ulan bu adam/kadın banyo kokuyor, temizlik kokuyor diye tepkiler alacaksınız.

bu işlemlerden sonra özgüveniniz yerine gelmesi ile birlikte hem arkadaşlarınız, hem de partneriniz ile olan iletişim kaliteniz artacak ve daha rahat davranan ve hoş kokan bir adam/kadın olacaksınız.

unutmayın; her düşünceniz davranışlarınıza yansır.