Konsantrasyon Gerektiren Bir İş Yaparken İşe Yarayan Ses: Beyaz Gürültü

Beyaz Gürültü (White Noise) bebeklerin daha iyi uyumalarını sağlayan ve aynı zamanda konsantrasyon problemi yaşayanlara iyi geldiği iddia edilen bir ses.
Konsantrasyon Gerektiren Bir İş Yaparken İşe Yarayan Ses: Beyaz Gürültü
iStock

beyaz gürültü (white noise); çeşitli rastgele (random) frekansların üst üste eklenmesi ile oluşturulan gürültüye verilen ad. amplifikatörlerin ve başka sinyal algılayıcı cihazların testlerinde kullanılır. sinyalin taşıdığı güç miktarı içerdiği frekans bandında frekansa göre eşit dağılmıştır. diğer karşılığı "additive white gaussian noise"dur.

beyaz gürültü terimi, beyaz renkten gelmektedir. nasıl ki beyaz, bütün dalga boylarının birleşiminden oluşuyorsa, beyaz gürültü de bütün frekansların eşit dağılımından oluşur.

kulak çınlamalarının verdiği rahatsızlığı azaltmak için önerilen perdeleme yöntemlerinden birinde, bu "gürültü"den yararlanılmaktır. kulaktaki çınlama, yüksekliği iyi ayarlanmış bu türden bir sesin içinde etkisini yitirir. örneğin, geceleri başucunuzdaki radyoda iki istasyonun arasında bir yerlerde yakalanabilecek bir beyaz gürültü işe yarayabilir. ya da "am" dalgası başlı başına bir beyaz gürültüdür. ancak bir süre sonra bu gürültünün kendisi yorucu olmaya başlar (tüm gürültüler gibi). o zaman radyo, radyo 3'e ya da başka bir istasyona ayarlanıp denge sağlanabilir. kişi kendine göre bir uygulamayı geliştirir artık.

aşağıdaki linklerden 10 saatlik versiyonlarının açılıp dinlenebileceği; konsantrasyon gerektiren bir iş yaparken, çalışırken, kitap okurken vb. odaklanma problemi çeken insanlar için çare olduğu iddia edilen ses bütün, temiz gürültü, white noise.

süper sessiz bir ortamda konsantrasyon problemi çekerek dakikalar içinde yaptığınız işi bırakmanız çok normal. deneyin.

kitap için: study power

kitap okurken bir paralel evrende gibiyizdir, daha fazla konsantrasyon gerekir. aklıma düşünceler gelip geçiyor diye onlarca kez geri dönüp okuduğum sayfaları bilirim. o yüzden kitap için olan beyaz gürültü diğerlerine nazaran biraz daha sakin. daha bir tatlı huzurlu, kardeşçesine)

rapor, sunum gibi işler için: epid thunder

rapor, sunum, close out vb. kendi içerisinde parçalı küçük işlerden oluşan işlere göre beyaz gürültü. örneğin rapor hazırlarken bir exceli açarsınız oraya bir sütuna ekler ardından diğer bir kaynak dosyaya geçersiniz başka bir bilgiyi aktarırsınız. neticede aynı masada aynı bilgisayar başında olmanız gerekir bu bir konsantrasyon ister ammavelakin parçapinçik. işte formül bu tür bir beyaz gürültü!! bunu dinlicen.

not: kitap için olanı denedim, çalışıyor. dün itibarıyla yarım kalan iki kitabı bitirdim.

beyaz gürültü, aynı zamanda bebeklerin daha iyi uyumalarını sağlayan bir olay. saç kurutma makinesi sesi işe yarıyor örneğin. (evet, uyku problemleri yaşayan bir bebeğim var ve uyku gurusu oldum.)

Uzaklarda Görülen ve Gürültü Yapan Şeylerin Bize Olan Mesafesini Hesaplama Yöntemi