Kontakt Lens Kullanırken Göz Sağlığınız İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Gözümüzle direkt olarak temas ettikleri için lenslerin steril bir şekilde kullanılması, sağlığımız için çok önemli.
Kontakt Lens Kullanırken Göz Sağlığınız İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

pazarlama sloganlarına kanılmaması ve çok dikkatli kullanılması gereken bir aparat kontakt lens.

- night&day (gece-gündüz) lensler tercih edilmelidir zira oksijen geçirgenliği en yüksek lensler bunlardır. yalnız; night&day deniyor diye 24 saat gözde kalamaz. 8-10 saatten fazla gözde kalmaması gerekir.


- göz, oksijeni gözyaşından alır. gözyaşı kuruluğu; gözün nefessiz kalması, böylece de korneadaki epitel dokunun yırtılması demektir. iyileşmesine izin verilmez ve bu harabiyet devam ederse durum alt katmanlara geçer fakat bu aşamada buradaki hücreler kendini yenileyemez. epitel doku ise kendini 24 saatte yenileyebilir. yani mümkünse lensin gün aşırı takılmasında, olmuyorsa da her fırsatta çıkartılmasında fayda var.

- lens reçetesinin çok doğru verilmesi ve bu reçeteye uygun lens alınması gereklidir. b.c.'si (base curve) 8.6 olan bir kişiye gözlükçü sırf elinde fazla olduğu için 8.4 lens vermek isteyebilir. sakın. mahalle gözlükçüleri yapmaz çünkü daimi müşteri olmanızı ister ve sağlığınızı düşünür ama dertleri stok eritmek olan kurumsallar genelde böyle takılırlar.


- dar lens takmak damarları sıkıştırır kan akışını engeller. kan akışını yeniden sağlamak isteyen göz yeni damar yolları açar. bunun da geri dönüşü yoktur, sadece damar daraltıcı damlalarla görünürlüğü hafifletilir.

- lens solüsyonu her şeyden önemli. bu solüsyonlar ilk açıldıklarından itibaren 90 gün içinde tüketilmek zorunda. yoksa sterilliğini kaybediyor. ha, siz bundan bihaber şekilde o koca şişe solüsyonu "ne güzel lan hiç bitmiyo" diye 7-8 ay kullanırsanız, bir gece eve gelip lensi çıkarırken göz bebeğinizin üstünün duman haline geldiği gerçeğiyle karşılaşıyorsunuz. geçici körlüğe kadar götürebilen bu zımbırtıya keratit denmekle birlikte, minimum 1-2 ay lensten mahrum bırakmakta sizi en iyi şartlarda.

- kaliteli bir lens kabı kullanın. düzgün bir marka solüsyon aldığınızı varsayarak, içinden çıkan kabı kullanmanızı tavsiye ediyorum. kaliteli olmayanlar ise ayrıca satılan bir kısım artist lens saklama kabı ve yanındaki cımbız falan. özellikle lens kabının kapaklarının içinde lastik conta benzeri zımbırtıların olmamasına dikkat edin. cımbızların uçlarındaki lastik kısımlar da buna dahil. her türlü bakterinin üremesine müsait bu lastikler. kısacası lens kabınız tek parça olsun ve en önemlisi lens kabınızın gözleri yeterince büyük olsun.