Köpek Kulübesi Nasıl Isıtılır?

Köpeğinizin kulübesini ısıtmaya dair tavsiye ve bilgileri aktarıyoruz.
Köpek Kulübesi Nasıl Isıtılır?
iStock

ilgili yalıtım yapıldıktan sonra köpeğin yattığı yeri fırın gibi yapmaktan kaçınmaya dikkat ederek bizzat uyguladıklarımı söyleyeyim

köpek rüzgar yemediği vakit kolay kolay üşümez.

elektrik var ise ısıtıcı lambalar (genelde kuşçular falan kullanır) elektriği az tüketir, aydınlatmaz. aşırı ısıtmaz. evden kablo çekmesi de kolay. elektrik var ise çözüm çok tabii ki.

elektrik yok ise ısıtıcı pedler var, powerbank ile çalıştırabilirsiniz. çok ısıtmıyor, birkaç tane alıp battaniyenin altına koydum, köpek üzerine yattığı vakit gayet yeterli oluyor. geceyi idare eder. -15 derecede hasta bir sokak köpeğine böyle yapmıştım. 2 tane 16 binlik xiaomi powerbank'i kulübenin içine zulalamıştım. powerbank'lerde ısınıyordu.

termoforlar bayağı bir etkili, sağa sola battaniyenin içine koyabilirsiniz, ancak bayağı bir sıcak oluyor, direkt yattığı yerin altına değil de kenarlara koyabilirsiniz. soğuk geceleri idare ediyor. 2 saat sonra -20 derecede halen ılıktı. yine termofor mantığı, sıcak suları 5 lt'lik su şişelerine koyup etrafını battaniye ile sarıp kulübenin içine bırakabilirsiniz.

kulübenin içine yün, saman, keçe ne varsa dayıyorum. kulübenin altı yerden 10 cm yüksek olmalı ve yer ile kulübe arası da yalıtılmalı. hiçbir yerden rüzgar girmemeli. dışarıdan ışık süzmesi gelen yere direkt silikonu dayayın. kapıdan illaki soğuk hava girecek ancak kapının yönü iyi ayarlanmalı ve kapıya battaniye falan asılmalı.

kulübe ısıtma meselesi norveç'te falan daha bir geçerli. türkiye'nin birçok yerinde çok da gerek yok.


köpekler insanlar kadar üşümezler

kaldı ki köpeğin sağlıklı yağlanabilmesi ve tüylerinin kuvvetlenmesi için sonbahardan başlayarak iyi beslenmesi ve doğal ortamında olduğu gibi üşümesi, bir anlamda metabolizmasının kışın geldiğini anlaması gerekir. çoban köpekleri ve uzun tüylü köpekler -18 derecede + 18 derecede olduğundan daha rahat ederler, çünkü köpeklerin metabolizmaları insana göre hızlı çalışır ve size çok soğuk gelen havada aslında çoban köpekleri (double coat) ancak serinlerler. sıfırın altındaki derecelerde ıslanmamaları, doğrudan rüzgarda, kar fırtınası ya da tipi de kalmamaları sağlıklarını korumaları için yeterlidir, bu noktada da kulaklarını korumanız önemlidir.

sağlıklı beslenen, corona, karma ve bronchine aşıları yapılmış her köpek, ilave tedbir ve ısıtma gerektirmeksizin, bahçedeki kulübesinde sağlıklı olarak kışı geçirebilir. eğer doberman veya pitbull gibi kısa tüylü ırklarda iseler kulübenin girişini rüzgar almayacak şekilde konumlandırmak uygun olabilir ancak ıslanmalarını ve rüzgarda kalmalarını sürekli kontrol edip engelleyemeyeceğiniz için, eve almak da mantıklı ve garanti bir çözüm olur.

Olası Bir Köpek Saldırısında Ne Yapmalıyız?