Köpekler mi İnsanları Daha Çok Sever Yoksa Kediler mi? Sorusuna Bilimsel Cevap Getirildi

Bilim adamları yine boş durmamış ve yıllardır kedi ve köpek sahiplenen insanların arasındaki tartışmaya son noktayı koymuş.
Köpekler mi İnsanları Daha Çok Sever Yoksa Kediler mi? Sorusuna Bilimsel Cevap Getirildi
iStock.com / PeopleImages

oksitoksin, memelilerde ana aşk veya sevgi hormonu olarak biliniyor. birisiyle ilgilendiğimizde, birisine ilgi gösterdiğimizde beynimiz bu hormonu üretiyor. eşimizi veya çocuğumuzu sevdiğimiz zaman beynimizde üretilen oksitoksin seviyesi yüzde 40 ila yüzde 60 arası seviyelere yükseliyor.

bilim adamlarınca yapılan bir araştırmada köpeklerin sahipleriyle oynadıkları zaman ürettikleri oksitoksin seviyesi yüzde 57.2, kedilerin oksitoksin seviyesi ise yüzde 12 çıkmış. bu da köpeklerin, insanları kedilerden fazla sevdikleri anlamına geliyor.

bunun sebebi uzmanlara göre köpeklerin, insanlara karşı bu kadar farklı duygusal tepki vermelerinin nedenlerinden biri, köpeklerin insanoğlunun ilk evcilleştirdiği hayvanlardan birisi olması olabilirmiş. genetik araştırmalara göre köpekler bundan tam 30 bin yıl önce evcilleştirilmeye başlanmış. kedilerin evcilleştirilmesi ise bir 10 bin yıl sonra, yani bugünden yaklaşık 20 bin yıl önce gerçekleşmiş.

kedi ve köpekler birbirlerinden farklı olduğu gibi, sahiplerinin de farklı olmasının da bu seviyeyi etkileyebileceği belirtiliyor. son yapılan araştırma köpek besleyenlerin kedi besleyenlerden daha çok sorumlu, daha az sinirli ve daha çok sosyal olduklarını ortaya koymuş.

kaynakça