Korkutucu Bir Doğa Olayı: Bir İnsanın Kutup Ayısı Ciğeri Yemesi Halinde Kayıtsız Şartsız Ölmesi

Diyelim ki kutuplarda mahsur kaldınız ve bir kutup ayısı yemek seçenekleriniz arasında. Bir ısırık bile sizi mahvedebilir.
Korkutucu Bir Doğa Olayı: Bir İnsanın Kutup Ayısı Ciğeri Yemesi Halinde Kayıtsız Şartsız Ölmesi
iStock


insanın, kutup ayısının ciğerini yediği takdirde öleceği gerçeği ufkunuzu açabilir

bunun nedeni ise kutup ayısının ciğerinde haddinden fazla a vitamini bulunması.

kutup ayıları, a vitaminini biyolojik olarak biriktiren en iyi etoburlardır. bazı vitaminler suda çözülürken, a vitamini sadece yağda çözünür. a vitamini diğer vitaminlerin aksine idrar yoluyla vücuttan çıkamaz. bunun yerine, vücudun filtrasyon organında, zehirli besinler karaciğerde toplanır. bu olay hipervitaminoz durumuna yol açar.


rakamlara vuracak olursak bir insanın, bir günde alabileceği (rda*) a vitamini limiti 900 mcg (miligramın binde biri) iyi durumda olan bir kutup ayısının ciğerinden bir ısırık almanız bile sizi hastanelik edebilir. öyle ki kutup ayısının ciğerinde toplam 52.195 kapsül tutarında a vitamini bulunmaktadır. bu da tek bir kutup ayısının ciğerinde size 143 yıl yetecek kadar a vitamini bulunduğu anlamına gelir.

tek bir kutup ayısının ciğeri 52 yetişkin insanı öldürecek kadar fazla miktarda a vitamini taşıyormuş. konudan bağımsız olarak; kutup ayıları insan etinin tadından hoşlanarak yiyebilen tek canlıymış.

*rda: tavsiye edilen günlük alınması gereken besin miktarı / recommended daily allowance
https://www.fitekran.com/rda-nedir/

kaynak: science focus

Kendini Aşıp Hayallerinin Peşinden Koşarak Hayatını Değiştiren Genç Sporcular