Koronavirüs Aşısını 1 Yıldan Önce Çıkarması Beklenen Şirketler

Yeni tip koronavirüsün (SARS-CoV-2) aşısının bulunması konusunda şu anda dünyada birçok ilaç şirketi var gücüyle çalışıyor. İşte onlardan en önemlileri.
Koronavirüs Aşısını 1 Yıldan Önce Çıkarması Beklenen Şirketler
iStock

işin uzmanlarının bu virüs hakkında "yazın etkisi azalır ama yok olmaz" tarzında bir görüşü var. üstelik biz yaza girerken güney yarım kürenin kışa girme durumu olacak. bu yüzden aşıdan başka bu virüsten tamamen kurtulmanın bir yolu yok. bu yüzden aşı çalışmalarının hangi aşamada olduğu konusunda sağlam bir araştırma yaptım. sizleri de bilgilendireyim. virüsün aşısını 1 yıldan önce çıkarması beklenen şirketler:

1. gilead sciences (abd)

virüsler konusunda dünyanın en iyisi olan, corona konusunda abd hükümetinin de desteğini almış, ilk corona aşısını çıkaracak şirket. aslında ebola virüsü için geliştirdikleri aşının içeriğindeki remdesivir denilen anti viral ajan, corona virüsünde de oldukça etkiliymiş. bu nedenden dolayı dünya sağlık örgütünün açıklamasına göre tedavi için en potansiyelli aşıyı çıkaracaklar.

ek olarak, bu şirketi aklınıza iyi kazıyın derim. daha önce kuş gribi ve domuz gribinde de ilk aşıyı üreten şirket buydu. ayrıca hiv ve hepatit aşıları konusunda dünyada tekel halindeler.

2. chugai pharmaceutical (japonya / roche - isviçre)

bu 2 şirketin romatoid artrit için beraber ürettikleri actemra adlı aşıda remdesivir bulunuyor. iran ve çin'de coronavirüs tedavisinde kullanılmış. (kaynak1kaynak 2.) ayrıca 2 şirketin hisseleri de fırlamış durumda, galiba aşı işe yarıyor.


3. curevac (almanya)

aşı çalışmalarına zengin yatırımcılarından (bkz: dietmar hopp) dolayı en fazla parayı ayıran şirket. trump'ın "abd için çalışın, parası neyse verelim" teklifini reddetmişler.

4. abbvie (abd)

aşının adı ritonavir. ancak çin'de yapılan testlerde pek sonuç vermemiş.

5. suzhou zelgen (çin)

çin'in en büyük ilaç şirketinlerinden biri. aşının adı jaktinib. hakkında bundan daha fazla bilgi yok.

6. vaxil bio (israil)

komplo teorisyenlerine gün doğdu. umarım bulurlar aşıyı.


7. glaxosmithskline (ingiltere / clover bio - çin)

bu 2 şirket ortaklaşa bir aşı geliştiriyor. glaxosmithkline, abd tarafından virüs konusunda destek görecek 7 şirketten biri.

glaxosmith ve gilead dışında alttaki 5 şirket de trump'ın açıklamasına göre corona konusunda abd tarafından desteklenecekler. ancak preclinical aşamada oldukları için 1 yıldan önce aşıyı bulmaları çok zor.

8. pfizer (abd)
9. johnson & johnson (ingiltere)
10. sanofi pasteur (fransa)
11. regeron (abd)
12. moderna (abd)

yukardaki büyük şirketler dışında dünyada birçok ilaç şirketi aşı için çalışıyor. tam liste:

Güney Kore'nin 31 Numaralı Koronavirüs Hastasının Ders Niteliğindeki Öyküsü

Koronavirüs Konusunda Karantinadan Daha Etkili Olan Önlem: Sosyal Mesafelenme

Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz'un Koronavirüs Hakkında Sözlük Yazarlarına Verdiği Cevaplar