Koronavirüs Salgınından Korunmak İçin Hangi Maskeyi Kullanmalıyız?

3 Şubat itibarıyla yeni koronavirüs salgını (2019-nCoV) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 300'ü aşmış durumda. Yetkililer, virüse karşı en etkili yöntemlerden birinin maske kullanmak olduğunu söylüyor ancak her maske sizi virüse karşı korumuyor.
Koronavirüs Salgınından Korunmak İçin Hangi Maskeyi Kullanmalıyız?
iStock

basit maskeler maalesef virüsten korunmak için başarılı değil. korunmak için 3m ffp3 (n95 / en:149) maske alın.

peki nedir 3m, ffp, en:149?

3m, bir marka. detaylı bilgi için şu pdf linkini inceleyebilirsiniz.

n95: gaz maskesi ve toz maskeleri için genel standart - amerika standartı
en:149: gaz maskesi ve toz maskeleri için genel standart - avrupa standartı

ffp1 – apf4: zehirli olmayan tozlar,su ve yağ kökenli sis ile dumanlar. zehirsiz tozlarla, sis ve duman oluşan yerlerde. elle zımparalama, delme ve kesme işlerinde.

ffp2 – apf10: suya ve yağa dayalı zararlı tozlar, dumanlar ve aerosoller. yumuşak ağaç, cam elyafları, metal ve plastikler (pvc kökenli) ile yağ kökenli sislerle çalışmak.

ffp3 – apf20: zararlı ve kanserojen tozlar, dumanlar ile suya ve yağa dayalı aerosoller. son derece toksik metaller, sert ağaç, radyoaktif ve biyokimyasal aktif maddeler ile yağ kökenli sisli ortamlarda çalışırken.

genel olarak ffp2 veya ffp3 öneriliyor.


biraz daha detay isteyenlere

en 149, kişisel koruyucu donanımlar arasında yer alıp bakım gerektirmeyen toz, sis ve duman maskelerinin standardıdır.

89/686/eec avrupa direktifine uygun olarak belirlenen ve 1991 yılında kabul edilen bu standarda göre maske seçimi koruma kademesine bağlı olarak beş ayrı grupta yapılıyordu; ffp1, ffp2s, ffp2sl, ffp3s, ffp3sl ve çalışma alanında bulunan risklere uygun koruma sağlayacak toz maskesi koruma kademesi belirleniyordu.

koruma kademelerinde yer alan harflerin anlamları ise

ff: face filter (yüz maskesi)
p1: mekanik çalışmalar sonucu ortaya çıkan toksik (zararlı) olmayan tozlar.
p2: toksik tozlar, mak değerleri 0,1 mg/m3 'den büyük olan tozlar.
p3: toksik, kanserojen, radyoaktif tozlar ve mak değerleri 0,1 mg/m3'den
küçük olan tozlar.
s: katı ve su bazlı sıvı zerrecikler.
l: katı ve yağ bazlı sıvı zerrecikler.


bu standart 2001 yılında en 149:2001 toz maskeleri yeni avrupa standardı olarak yenilendi ve maskelerde koruma kademeleri yükseltildi. ürün sayısı ise üç olarak belirlendi. yeni standarda göre tüm toz maskeleri hem katı hem de su ve yağ bazlı sıvı zerreciklere karşı koruma sağlıyor ve sl koruma tüm maskelerde yer alıyor. 

sl koruma tüm maskelerde yer aldığından maske üzerinde belirtilme koşulu ortadan kalkmış oluyor. maske üzerinde sadece ffp1, ffp2, ffp3 koruma kademelerinin en 149:2001 ve ce onay işaret ve onay numarasının yer alması yeterli sayılıyor. bu yenilikle beraber çalışma alanında bulunan risklere uygun seçim çok daha kolaylaşmış ve maskelerin koruma kademeleri yükselmiştir. 

p1 koruma kademesinde olan bir maske bile katı, su ve yağ bazlı zerreciklere karşı koruma sağlayabilmektedir. toz maskesi üzerinde ve ambalajlarında en 149:2001 damgası maskenin yeni standarda uygun olduğunu göstermektedir. ayarıca ambalaj üzerinde raf ömrü, sıcaklık ve nem değerleri de yer almaktadır. maske üzerinde sadece en 149 yazılı ise kullandığınız ürün bir önceki standarda uygundur. yeni standardın koruma özelliğine sahip değildir. 

daha üstün bir koruma için toz maskelerinizi yeni standarda uygun seçmeniz çalışma ortamında sizi risklere karşı daha fazla koruyacaktır.

Wuhan'da Yaşayan Birinin Karantina Gününden Sonra Günlüğüne Yazdıkları

Koronavirüs Salgınından Korunmak İçin Alınabilecek Basit Önlemler