Koronavirüs Testi Pozitif Çıkan Bir Ekşi Sözlük Yazarının Gün Gün Yaşadıkları

Yeni tip koronavirüs SARS-CoV-2'nin neden olduğu COVID-19 hastalığına yakalanan bir Ekşi Sözlük yazarı, hastalık sürecinden bahsetmiş.
Koronavirüs Testi Pozitif Çıkan Bir Ekşi Sözlük Yazarının Gün Gün Yaşadıkları

6 gün önce hissettirmeye başlayan ama 3 gün önce tarafıma koyulan teşhis ile covid-19 olduğum kesinleşti.

bugün izole yaşamımın 3. günü. evdeyim. kanada'da yaşıyorum. yaş 33. erkek. kronik bir hastalık yok.

doktor, durumu ciddi olan ve belirli bir yaş üstündekilere test yapabildiklerini söyledi ve geniş çaplı bir muayene uyguladı. sonra da covid-19 pozitif olduğuma emin olduğunu ve hiçbir şüphesinin olmadığını söyledi. 14 gün evde kalmamı istedi.

tam olarak ne zaman kaptım bilmiyorum ama 6 gün önce başlamış gibi varsayarak, günden güne yaşadıklarımı burada düzenli olarak anlatmayı düşünüyorum. umarım okurlara bir faydası olur.

nasıl başladı?

şaka gibi ama aniden başladı. saniyeler içinde. hiçbir şeyim yokken bir akşam birden bire ishal alarmıyla tuvalete koştum. start buydu.

1. gün: yoğun ishal ile gelen, kontrol edilemeyen titreme ve üşümeye eşlik eden az bir ateş. boğaz ağrısı/acısı artık neyse.

2. gün: titreme ve üşüme hissi çoğaldı. yorganı hareket ettirdiğimde oluşan küçücük bir hava akımı bile bütün bedenimi titretmeye yetiriyordu. sersemlik hissi ortaya çıktı. salak gibiydim yani.

3. gün: diğer belirtilerin yanı sıra. ateş yükseldi. öksürük başladı. doktora gitme kararını bu yüzden verdim. aynı gece aşırı terlemeye başladım uyurken.

4. gün: tat ve koku alma duyularım tamamen sıfırlandı. terlemeler artarak devam etti. günde 5-6 defa iç çamaşırlarımı değiştirdim. hayatımda böyle ter attığımı hatırlamıyorum.

5. gün: öksürük azalır gibi oldu. en azından seyreldi diyebiliriz.

6. gün: biraz daha dinç uyandım. hafif bir baş dönmesi var. bu gece çok uyandım uykumdan. bölük pörçüktü.

baştan beri sahip olduğum semptomlar

- aşırı bir sırt ağrısı. dokunsan ağlarım öyle ağrıyor.

- eklem yerlerimde sancı/sızı hisleri. sürekli değil ama kendini de unutturmuyor.

- sinüsler dolu. burundan nefes almak güç.

- baş ağrısı. bu çok fena. özellikle başın arka tarafı. öksürünce beynim ensemin üzerinden çıkıp arkamdaki tabloya yapışacak ve hayata bir korku filmi efekti ile veda edecekmişim hissi uyandırıyor.

- bendeki öksürük kuru değil. gayet balgamlı.

notlar:

- nefes almakla ilgili bir sorunum yok.

- immün sistem kasıyorum. vitaminler vesaire.

son olarak

nasıl kapmış olabileceğim hakkında hiçbir fikrim yok. geçen cumartesiye kadar aktif olarak çalışıyordum. sonra şirketim işi duraklatma kararı aldı. işyerinden biri diye düşünüyorum. çünkü iş arkadaşlarımdan da benimle hemen hemen aynı semptomları yaşayanlar var.

kanada’nın sağlık sistemi ile ilgili sorulara şöyle cevap vermek lazım: bir türkiye değil. benim için türk doktorların yeri ayrı hep. ama ilgililer, hastaneler iyi falan. gereken bilgilendirmeleri yaptılar ve tavsiyelerini söylediler. konuya hassas yaklaşıyorlar diyebiliriz.

ilaç kullanmıyorum arkadaşlar. bol bol su, meyve/sebze.

Yeni Koronavirüs, Yarasalardan İnsanlara Nasıl Geçti?

Çin'in Sınır Komşusu Kazakistan, Nasıl Oldu da Koronavirüsten Ağır Etkilenmedi?