Koşu Ayakkabısı Almadan Önce Muhakkak Okumanız Gereken Sağlıklı Bir Yazı

Sözlük yazarı "normal bir bey", koşu ayakkabısı almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsetmiş.
Koşu Ayakkabısı Almadan Önce Muhakkak Okumanız Gereken Sağlıklı Bir Yazı
iStock

öncelikle şu ayakkabı çok iyi bunu al, şu marka süper bundan dene gibi tavsiyeler verilmesi yanlış.

koşu sporunda doğru basış çok önemlidir. yanlış basarak yapılan uzun süreli antremanlar sonucu bel, omurga, diz, ayak, bacak ve hatta boyun sakatlıkları dahi geçirebilirsin.

peki doğru basış nedir?

doğru basış ayak tabanının zemine basarken içe veya dışa doğru eğilmeden yaptığın basıştır. yani dik açı şekilde basılması gerekir.

fakat her insanın ayak tabanı farklıdır. bu yüzden hangi ayakkabı senin doğru şekilde basmanı sağlayacak bunu öğrenmemiz gerekir.

öncelikle yaygın 3 farklı taban cinsinden bahsetmek istiyorum

1. normal pronation (nötr pronasyon)
2. over pronation (yüksek pronasyon-içe basış)
3. under pronation/supination (yüksek süspansiyon/dışa basış)


ayak tabanımızdaki farklılığı bilal'e anlatır gibi anlatan video


ben hangi gruba dahilim diye meraklandın biliyorum. bunu öğrenmenin eğlenceli bir yolu var. ben kendim de kullanırım bu yöntemi. olay basit. koşu bandının arka zeminine kamera koyuyoruz ve tabanı en düz, desteksiz bir ayakkabıyla veya çıplak ayakla koşarak kayıt yapıyoruz. daha sonra bu videoyu yavaşlatarak ayağımızın ne tarafa yattığına bakıyoruz.


şimdi bir de ayak tabanımızdaki çukurun (kemerin) derinliğine bağlı olarak da ayaklar sınıflanıyor. bunu da 3 gruba ayıralım

1. neutral - nötr/normal
2. motion control - düz taban
3. stability - destek gerektiren taban

peki ama benim ayağım hangi gruba dahil? onu nasıl anlayacağım diyen hüzünlü çocuk.. bu video senin için geliyor


şimdi ayak tabanımızla ilgili bilmemiz gerekenleri biraz öğrendiğimize göre nasıl seçim yapacağız?

bir mağazaya gittiğinizde; "benim ayağım stability ama aynı zamanda da under pronation yani supination olduğu için hangi ayakkabıları önerirsiniz" diye bir soru sorarsanız en hafifinden "s*ktir git" cevabı alırsınız.

o yüzden çağımızın icadı internete giriyoruz ve koşu ayakkabılarını inceleyip hangi ayaklar için uygun olduğunu bizler için araştırıp ortaya koymuş olan emektar insanların web sitelerine başvuruyoruz.

örnek iki web sitesi

http://www.runnersworld.com/
https://runrepeat.com/

bu web sitelerinde editörler piyasadaki tüm markaların tüm modellerini inceleyip hangi ayak tipine uygun olduğunu belirliyor ve kullanıcıların bilgisine sunuyor. aynı şekilde ayakkabılarla ilgili kullanıcı yorumlarını ve puan sıralamalarına da bakabiliyorsun.

kendi ayağına en uygun ayakkabıyı belirleyip modelini bir kenara yazıyorsun ve gidip bunu satan bir mağaza bulup ayağına deniyorsun.

hepsi bu.

pardon hepsi bu değil bir de "heel to toe drop" denen bir durum daha var ama şuan yazmaktan bunaldım. belki başka zaman devam ederim. ya da o kadarını da google'dan siz buluverin .