Kot Pantolon Çeşitlerinin Ne Olduğuna Dair Temel Bilgiler

Kot pantolon çeşitleri, modelleri ve bilinmesi gereken diğer temel bilgiler. Low rise, tapered jeans gibi kavramlar ne demek diyenler için gelsin.
Kot Pantolon Çeşitlerinin Ne Olduğuna Dair Temel Bilgiler
iStock

dünyada en çok giyilen ve sevilen rahatlık kullanış ve şekil olarak bayıldığımız, severek giydiğimiz kot pantolonun, aslında gerçek anlamda hakkını verebiliyor muyuz?

kot pantolon seçerken doğru tercihler yapıyor muyuz?

başkalarının üzerinde muhteşem duran pantolon neden bizde kötü duruyor?
vücut tipimize en uygun kot pantolon nasıl olmalı?
kot pantolon alırken nelere dikkat etmeliyiz?

işte tüm bu soruların cevabı bu yazıda....

öncelikle şunu bilmeliyiz ki; 5 çeşit kot pantolon vardır:


1- skinny: vücuda yapışık olan dapdar diye tarif edilen kalıp
2- slim fit: dar kalıp
3- regular: standart normal kalıp
4- relaxed: adı üzerinde rahat kalıp
5- loose: yani geniş kalıp...

günümüzde ise en çok slim fit ve regular pantolonlar tercih ediliyor ancak yine de pantolon seçimi bu 5 çeşit ile bitmiyor. neden? çünkü efendim bunun daha paçası var, beli var. onlara sonra geleceğiz.

şimdi gelin size bu 5 çeşidi açıklayayım

1- skinny 

tüm vücudu sımsıkı saran skinny için şunu söylemekte fayda var: eğer kadınsı görünmek istemeyen bir erkekseniz kesinlikle tavsiye edilmez bu çeşit. buna rağmen giyen arkadaşlar var ama onların da ancak çok az bir kısmında şık durduğunu belirtmekte fayda var. skinny için bir diğer kural ise eğer zayıf bacaklara sahip değilseniz lütfen kendinize eziyet etmeyin.

2- slim fit yani dar kalıp

skinny'nin biraz daha geniş olanı diye kabaca tabir edilse de, skinny kadar vücudu saran değil bel ve paçalardan dar olan görece rahat ve dünya üzerinde en çok tercih edilen kalıp şeklidir.

3- regular, standart normal kalıp

bildiğiniz düz kesim. ne dar ne bol erkekler tarafından en çok tercih edilen kesim şeklidir.
garanti bir kesimdir. her tip giyime uyum sağlar. günlük olarak da, iş için de giyebilirsiniz. candır.

eskilerin modası olan relaxed kesim, günümüzde çok sık olmasa da geçerliliğini korumaktadır. bir nev-i baba pantolonu diyebileceğimiz tarzdır.

5- loose yani geniş kalıp

komple geniş olan paçaları bol bol olan genellikle kilolu dönemlerde giyilen tercih edilen hayat kurtaran bir pantolondur. kendimden biliyorum çünkü bir dönem ciddi anlamda kilo fazlam vardı ve yana yakıla loose arıyordum ve bulunca türk filmlerinde evladına hasret kalmış fatma girik gibi sarılıyordum.

eveeeett 5 çeşit pantolonumuz bunlar. peki burada sınırlandırabiliyor muyuz? tabii ki hayır... bu işin bel paça gibi daha detay kısımları da mevcut. çok kısa olarak da onlara değineceğim..

paçalar

ispanyol paça: hepimizin eski yeşilçam filmlerinden bildiği gibi üstü daracık, dizden bileklere doğru son derece genişleyerek inen paça tipi


boru paça:
 dizden aşağısı hafif genişleyerek inen paça tipi


düz kesim:
 dizden aşağısı aynı genişlikte inen paça tipi


semi tapered:
dizden aşağısı hafif daralarak inen paça tipi.


tapered:
dizden aşağısı daralarak inen paça tipi.


bel çeşitleri 

yüksek bel: 80'lerde en çok tercih edilen bel yüksekliği buydu, şimdilerde tekrar hayata dönme çabası içerisinde.. ancak bazı hanımefendiler bu konuda ısrar etmeseler iyi olur. eğer şekilli bir poponuz yoksa maalesef kötü duruyor.


orta yükseklikte bel: 
türkiye'de bu tip genellikle yüksek bele kıyasla "düşük bel" olarak ifade edilse de etiketlerin açıklama kısmında mid rise / medium rise olarak belirtilir.


düşük bel: 
bir zamanlar hepimizin giymiş olduğu bel tipi. bu tip pantolonlar aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere gerçekten düşük bele sahiptir.


ağ kısmı sarkık bel: bel yüksekliği "düşük bel" ile aynı hizada olup aynı zamanda ağ kısmı da aşağıdadır, belinizden düşecekmiş gibi duran, daha çok hip-hopçuların tercih ettiği bir kesimdir. eğer bir eminem değilseniz göz zevkimi için lütfen tercih etmeyiniz. :)


ülkemizde ise en çok orta yükseklikte ve düşük bel tercih edilmektedir. ama tekrar ediyorum eğer poposuna güvenen varsa yüksek bel, hiphop gerçekten tarzınızsa ağı sarkık belleri tercih edebilirsiniz.

şimdi artık boyunuza ve kilonuza göre ve tabii ki göz zevkinize göre istediğiniz pantolonu tercih etmek size kalmış. güle güle giyin üstünüzde paralansın efenim...

Şimdilerin Dev Modası Kot Pantolonların Dünya Çapında Popüler Olma Hikayesi

Levi's Kot Pantolonlar, Sovyet Dönemi Doğu Avrupa'sında Neden Özgürlük Sembolü Oldu?