Köye Yerleşme İsteğini Arttıran Nüfusu Çok Düşük Olan Doğa Harikası Köyler

Her şeyi satıp, gidip bir köye yerleşme fikri metropol insanlarının vazgeçilmez ve uygulayamadıkları arasındadır. Kalabalığın, plazaların, trafiğin olmadığı dünyadan köy örnekleri…

şehir hayatının kasvetli ve boğucu havası bazen hepimize sıkıcı geliyor. medeni dediğimiz yaşam tarzı çoğumuz için zorluklarla ve bir tür yaşam savaşıyla dolu. özellikle metropol kentlerde (bkz: istanbul), (bkz: ankara), (bkz: izmir) yaşayanlar için karmaşa içinde geçen günler sıkıcı olabiliyor.

ancak dünya üzerinde şu medeniyet diye nitelendirdiğimiz olgudan uzak yerler de yok değil. kanada, çin, antartika ve amerika gibi yerlerde dış dünyaya uzak yerler var.

1- alert köyü

kuzey kutbu altındaki kanada'da nunavut topraklarının ucunda yatan alert köyünün buraya bile uzaklığı 500 mil. sadece beş kişilik nüfusuyla dünyanın en küçük yerleşim yerlerinden birisi. arktik okyanus ile çevirili olan alert'de hava sıcağıklığı sıfırın altında kırk dereceye kadar düşebiliyor. alert'de 24 saat gündüz, 24 saat gece olayı da yaşanıyor. işte o küçücük alert köyü:

Alert

görsel 2


2-tristanda cunha

güney atlantik okyanusu'nda bulunan küçük adalardan oluşan takım adalar, dünya'nın en uzak yeri gibi görünüyor. kayalık arazi ve dalgalı suları ile çevrili, adanın sırasıyla 1.700 ve 2.000 mil uzakta en yakın komşuları, güney afrika ve güney amerika'ya, sadece tekne ile ulaşabilirsiniz. 271 nüfusu; çiftçi, zanaatkar gibi iş dallarına bile ayırmışlar. televizyon ve internet erişimleri de vardır. üstelik twitter, youtube gibi sitelere de erişim yasak değil.(bkz: swh)

Tristanda Cunha

görsel 1
görsel 2
görsel 3

3-motuo county

çin'de himalayalar'ın güney yamaçlarında konumlanmış ve budistler tarafından kutsal sayılan bu bölge çok iyi izole edilmiş. brahmaputra nehri buraya akıyor ve turkuaz su havadan izlendiğinde çok dikkat çekici bir görüntü yaratıyor. dış dünyayla bağlantısını asma köprü ile yapan bu bölgeye sırf yeşili ve temiz havası için bile gelinir.

Motuo County

görsel 2
görsel 3

4-mcmurdo istasyonu

kelimenin tam anlamıyla dünya'nın altında yer alan dünya'nın en güzel doğal güzelliklerinden biri. burada yerleşik bir yaşam yok ancak araştırma amacıyla gelen bilim adamları mevsimsel bir nufüs oluşturuyor. mcmurda'ya aralarında hava da olmak üzere birçok ulaşım yoluyla gelmek mümkün.

Mcmurdo İstasyonu

görsel 2
görsel 3

5-ıttoqqortoormiit

ismi zor telaffuz ediliyor değil mi? ama bu sadece sizin için zor değil. burda yaşayan 500 kişi için de zor. köy, grönland'ın doğu kıyısında bulunuyor. yılın çoğu zamanı deniz donmuş vaziyette olduğu için buraya deniz yoluyla gelmek biraz zor. geçim kaynakları balıkçılık ve avcılık üzerine kurulu. en çok avlanan hayvan da balina.

ıttoqqortoormiit

görsel 2
görsel 3

6-angle ınlet

2010'daki nufüs sayımına göre 60 kişiye ev sahipliği yapıyor. amerika'daki bu bölgeye spor ve avcılık amaclı gelenler dışında pek gelen giden yok.

angle ınlet

görsel 1
görsel 2
görsel 3