KPSS'ye Kısa Sürede, Verimli Bir Şekilde Çalışmak İsteyenlerin Bilmesi Gereken Tüyolar

KPSS 2018'in ardından hedefi tutturamayacağını düşünenler şimdiden güzel bir program belirleyebilirler kendilerine. Bu sınavı iki defa deneyimleyen Sözlük yazarı "martik", detaylı bir KPSS çalışma programı anlatıyor.
KPSS'ye Kısa Sürede, Verimli Bir Şekilde Çalışmak İsteyenlerin Bilmesi Gereken Tüyolar
iStock

ekşi sözlük'te daha önce kpss maceram hakkında yazmış olduğum entry için çok sayıda mesaj alınca, puanlar açıklanmadan çalışma tarzımı paylaşmak istedim. ancak o entry'de de belirttiğim gibi makine mühendisi olduğum için matematik benim için çalışmaktan ziyade gözden geçirme ve soru pratiği kazanma seklinde oldu. o yüzden matematiği iyi olmayan arkadaşlara tavsiyem matematik seviyenize göre çalışma programınızı biraz daha önceden başlatın ve o süreçte sadece matematik çalışın. matematikte soru tiplerini ezberlemekten ziyade mantığı kavrayın, yoksa sınava girdiğinizde size aynı soru tipi farklı kalıpla verilir bildiginiz 4 işlemi uygulayamazsınız.

gelelim benim programıma

genel kültür kısmı 0'a yakın, artı ezberi de bir o kadar kötü biri olarak program ağırlığımı genel kültür'den yana kullandım, artan sürelerde genel yetenek kısmına çalıştım.

öncelikle genel kültür çalışma programım şu şekilde:


gördüğünüz gibi toplam 45 konu var, haftaya dağıttığınızda 15 haftada bitiriyorsunuz. benim ezberim çok kötü olduğu için yazarak çalışmayı prensip edindim. pazartesi günleri o haftanın tarih konusunun videolarını izledim, izlerken notlarımı aldım bi yandan. bu arada takip ettiğim tek kanal oldu "benim hocam", emekleri için hepsine teşekkür ediyorum. türkçe videolarını anlatan kişiyi çok beğenmediğimi belirteyim, yine de hakkını yememek lazım katkısı oldu.


neyse çalışma programına dönelim. notlarımı a4'lere aldım, defter hususi kullanmadım çünkü her a4'ün sadece tek sayfasına yazdım, o sayfada yer alan konularla ilgili sorularda ya da konu anlatım kitabında geçen ekstra bilgileri not aldım. elimde 2014 murat yayınları kpss konu anlatımı kitabı vardı, kardeşimden kalan konu anlatım kitabı olarak onu kullandım.
 

şimdi not almayla ilgili birkaç tavsiye vermek istiyorum

eğer benim gibi ezberiniz kötüyse muhakkak not alarak çalışın, eski de olsa bir konu anlatım kitabınız olsun çünkü videolarda bazı konular atlanmış oluyor. eğer not almaya vaktiniz yoksa izlemeyi tercih ettiğiniz videolara ait bir yayınevinin konu anlatım kitabını alın ki paralel gitsin konular. 

konuyla ilgili tüm notlarınızı aldıktan sonra bir defa okuyun ve ertesi güne kadar soru çözmeyin, direkt izlediğiniz gibi soru çözerseniz zaten çoğu şeyi biliyor olacaksınız, çok faydası olmaz diye düşünüyorum. o gün boş vaktiniz kalırsa genel yetenek kısmına geçin, bi yandan da o kısım halledilmeye başlar böylece. bu arada bazı videolar 10 bölüm sürerken bazı videolar 2 bölümde bitiyor, demek istediğim bazı günler programınız aksayabilir kafanıza takmayın, eninde sonunda yetişiyor. 

gelelim 2. kısma: soru çözme

pazartesi konuyu çalıştınız, salı günü de konuyla ilgili soru bankası çözün. benim elimde genel kültür kısmı için benim hocam ve kpss'nin pusulası adlı yayınların soru bankaları vardı. yani gk'de her ders için toplam 2 soru bankası çözmek yeterli geldi. bu noktada tavsiyem yanlış yaptığınız soruların nedenini sorgulayın, yorum mu eksik bilgi mi; ona göre tekrar bi göz atın o soruya. bir diğer nokta soru bankalarında ekstra bilgiler yer alıyor her test sonrası üşenmeyin. bu bilgileri tuttuğunuz notların sağına, soluna, arkasına yazın. ben yanlış yaptığım soruları küçük kağıtlara yazmıştım, konuların tamamı bitince çözerim hem genel tekrar olur mantığıyla; ama sonradan fark ettim ki sadece vakit kaybı olmuş benim için, konular bitip deneme çözümlerine geçince o küçük kâğıtlara bakacak vaktim olmamıştı. boşu boşuna o dönem yazmakla vakit kaybettirdi. soru çözümleri bitince o gün yine vaktiniz kalırsa gy kısmına bakın mutlaka. 

çarşamba-perşembe coğrafya, cuma-cumartesi vatandaşlık konularını aynı şekilde bitirdim. pazar günleri o hafta tamamlayamadığım kısım varsa onları hallettim yoksa çıktım gezdim. arada nefes almanız lazım. aslında ilk etaplarda programdan da görebileceğiniz gibi denemeler koymuştum pazar gününe, ama konular bitmeden çözmek saçma oluyor, hem amacına ulaşamıyor -sonuçta adı üstünde kendinizi denemeniz lazım, "bilgisizken kaç alırım"ı degil- hem de moral bozuyor ilk denemede 73 mü ne almıştım. konular bitince deneme çözdüğümde 90 altı görmedim kolay kolay. 

bu arada ders ders ekstra tavsiyelere gelecek olursak

1) tarih

ramazan hocanın yazdırdığı notları ve ders bitiminde işaretlettiği noktaların üstünde muhakkak durun. mesela herkesin 2018 kpss'de takıldığı rum sındığı şu şekilde geçiyor:

Benim Hocam - Tarih

ya da vesayet sorusu, tahta kimin geçtiği önceden belli olsa taht kavgaları olmazdı böyle ufak kısımları mantık dahilinde yorumlamanız lazım. he şimdi burada böyle yazıyorum da sınavda hat sorusunda gidip tezhipi işaretledim :) bu adamları daha önce duymamıştım hat sanatının bu dallarından da bahsedilmemişti... bu hat değildir tezhiptir dedim sanki tezhipte hiç ad geçmiş gibi ya da dallarından bahsedilmiş gibi. en azından hat sanatında öne çıkan isimler vardı diye düşünüp hat sanatını işaretlemem lazımdı. cidden bazen mantığınız size soruyu çözdürür, çok bilmenize gerek olmaz konuyu. bu arada ramazan hoca videolarında bazen gaza gelip konu dışına çok çıkıyor, mülakat sistemi vb. gibi haklı haksızdan ziyade tavsiyem o kısımlarda 2x moduyla videoları izleyin hem vakit kaybetmemiş olursunuz hem ne dediği anlaşılıyor zaten.

2) coğrafya

genel olarak nüfus, sanayi, tarım birçok konuda ezbere dayalı kısımlar yok. en basiti bir yerde makine kullanımı yaygınsa verim artar ve iş gücü ihtiyacı azaldığı için bölgenin göç vermesi doğal bir sonuç. bu çıkarımları herkes yapabilir. gelelim o kadar dağ, göl, ova var onları nasıl ezberleyeceğiniz kısmına sınavda da gördüğünüz gibi sizden çok detay istenmiyor. aslında 50 tane milli park var mesela, ama birinci kurulanı bilmek lazım. ya da en yüksek baraj olan deriner'in çoruh üstünde olduğunu bilmeniz yetiyor, ya da tek kalkan volkanın güneydoğu'da yer alan karacadağ olması. tüm mağaraları ezberlemek yerine tokat ballıca'yı ya da en büyük mağara olan pınargözü mağarasını ya da ne bileyim tek volkan mağarası olan hassa lav tüpü mağarasını bilmeniz lazım. birkaç özelliği ile ayrılan yer şekillerini bildiginiz zaman zaten soruda yer alan diğer şıkların pek bir önemi olmadığını görüyorsunuz. ben engin hocanın anlatımını ekstra beğenen bir insanım, mantık kurarak anlatıyor ve çok güzel akılda kalıcı kodlamalar yapıyor.

Benim Hocam - Coğrafya

bunu siz de yapabilirsiniz mesela ceyhan barajları şu şekilde; aslantaş, menzelet, sır, berke. bu sene berke fb'ye transfer olmuştu ben de baraj adlarını on göre uyarladım. menzilden çıkması sonucu gs için berke sır oldu gibi. birçoğunuza saçma gelecek ama akılda kalıyor en azından. 

bu arada zeytin akdeniz ikliminin kanıt bitkisi, akdeniz iklimi de yazlar sıcak ve kurak buradan sulama cevabına ulaşılıyor mesela. kısaca bu sene ösym adaylardan birkaç bilgiyi birleştirmelerini istemiş. aslında çoğu da bilinen kısımlar. 

3) vatandaşlık

esra hocamın yeri çok ayrı bende, bu kadar güzel anlatan başka bir hoca yoktur. onun dediklerini yapın yetiyor da artıyor bile. 

Benim Hocam - Vatandaşlık

gelelim genel yetenek programına.

o da şu şekilde gördüğünüz gibi onda da toplam 45 konu var haftalık 3 konu çalışmanız programınız için yetiyor:


ben genel yetenek videolarını izlerken not alma gereği duymadım. matematikten bazı bilgiler dışında. o yüzden genel olarak 2x hızı izledim, baya vakit kazandım. elimde benim hocam yayınlarına ait soru bankası ve yargı yayınevine ait 2014 ales soru bankası vardı, benim için yeterli oldu. tekrar ediyorum matematiğiniz zayıfsa bu yöntem sizin işinize yaramaz, mutlaka bu programı uygulamadan önce sadece matematik çalışacağınız bir süre ayırın kendinize.
benim programım 25 haziran tarihinde bitti, yani planladığımdan bir hafta önce, bu noktadan sonra sadece deneme çözdüm. pegem, yargı, yediiklim ve benim hocam denemeleri vardı elimde; yediiklim 15 denemeden diğerleri 10'ar denemeden oluşuyor. 2008-2010-2012-2014-2016 geçmiş sınavları da ekleyince toplam 50 deneme vardı. yaklaşık 6-7 tanesine vaktim yetmedi. günde 2 denemeye göre ayarladım kendimi, öğlen 2 ve 4 arası oğlum uyuyunca ilk deneme, akşam 10'da yatınca da 2. denemeyi çözdüm. aralarda kalan vakitte de yanlış yaptığım soruların notlarını açtım 2-3 defa konuya ait sadece ilgili başlığı okudum ve yüksek sesle notlara bakmadan konuyu anlatabilene kadar tekrar tekrar okudum. bu çok işinize yarıyor. 

sınavdan önceki son cuma sabahtan elimdeki tüm notları okumaya başladım, taceddin dergahı, mgk gündemini belirleyen kişi vs. hep o sayede aklımda kalmıştı. notları okumam cumartesi öğlen bitti. mutlaka bu genel tekrarı yapın. 

gelelim güncel bilgiler kısmına nasıl çalıştığım noktasına


bulabildiğim en güncel video bu oldu, burada yer alan bilgilerin güncellerini mutlaka kontrol ettim. bm sekreteri kim ya da bm ile ilgili son bi bilgi var mı diye her kuruluş için ayrı ayrı baktım. bu videoda bazı kuruluşlar eksikti, onlar da soru bankalarında karşıma çıktı zaten, ekstra onları geçirdim. 

youtube'dan rasgele bir kpss 2018 güncel bilgiler videosu aradım, en aklıma yatanı notlarıma geçirdim, denemeler ve soru bankalarında çıkan güncel bilgileri de bu kısma tek tek not ettim.
benim programım bu şekildeydi kısaca. çok yoğun gibi duruyor aslında ama değil gayet rahat bir şekilde programa uyabilirsiniz. denemelerin günde 2 tane olması ağır gelebilir en fazla onların sayısını azaltın bence ama sakın son 2 ay deneme çözerim ben programı 5 aylık yapayım demeyin, çünkü süre uzadıkça bilgileri unutmak daha kolay olur. ben arada genel tekrar yapar unutmam diyorsanız siz bilirsiniz. sonuçta bu program benim gibi pek vakti olmayan ve ezberi kötü insanlara uyar. umarım birinizin işine yarar.

edit: asıl önemli noktayı atlamışım. tarih çalışırken birbiriyle bağlantılı konuları mutlaka tekrar tekrar yazın, mesela osmanlı'nın ilk medresesi yazılınca, anadolununkini ve ilk islam medresesini mutlaka yanına yazın, hem tekrar oluyor hem de üst üste koyarak ilerliyorsunuz. ya da 3. mehmet ordunun başında sefere çıkınca kim terk etmişti, bu olayı yanına yazın.

edit2: bu arada sınavda süre dağılımım şu şekilde oluyor genelde 1 saat matematik 10 dk mantık sorusu 30'ar dakikada türkçe ve genel kültür kısmına ayırıyorum. 1 saat sonunda matematik sorularını bitiremediysem inatlaşmıyorum, diğer kısımlara geçiyorum ya da 10 dk da mantık kısmını çözemezseniz kolay kolay sınav esnasında çözemezsiniz boşuna hem stres hem vakit kaybı yapmayın. mesela bu sınavda benim 3 matematik sorum boştu ve turlama sonunda 20 dk kalmıştı, o zaman daha sakin bir şekilde çözmüştüm. türkçe ve gk kısmında bir soruyu 2 defa okumanıza rağmen anlamadıysanız soruyla boğuşmayın size en yakın gelen şıkkı işaretleyin soruyu yuvarlak içine alın, sonra dönüp bakarsınız. bu kısımda boş bırakırsanız boş soruların fazlalığı yine sizi strese sokabilir. hiçbir fikriniz yoksa boş bırakın sadece. benden daha bilgili olan birkaç arkadaşım sırf sorularla inatlaştığı için sınavı yetiştiremedi, üstelik strese girip bildiği konularda hata yaptı.

emeğinize yazık etmeyin kısaca.

İngilizce Sınavlarının Şahı TOEFL'da Puanınızı Çok Yukarılara Çıkaracak Bir Rehber


YDS'ye Gireceklere İşe Yarar Tavsiyeler