Kraliçe Elizabeth Nasıl Oldu da Prens Harry'nin Meghan Markle ile Evlenmesine İzin Verdi?

Prens Harry ve Suits dizisinden tanıdığımız oyuncu Meghan Markle'ın evliliği malumunuz. Daha önce evlenip boşanan, aynı zamanda da "soylu" olmayan Meghan Markle'a II. Elizabeth'in nasıl onay verdiği, nişan haberinden sonra oldukça konuşuldu. Bu konuda Ekşi Sözlük yazarı "ambiguous"un bir teorisi var.
Kraliçe Elizabeth Nasıl Oldu da Prens Harry'nin Meghan Markle ile Evlenmesine İzin Verdi?
Prens Harry ve Meghan Markle


öncelikle prens charles ve diana evliliği sürecinde charles, taht sıralamasında 1. konumdaki adaydı

veliaht prensti; yani evleneceği kişi her bakımdan çok önemliydi, haklı olarak da ince elediler, sık dokudular. (sonrasında hata olduğu anlaşıldı, ayrı konu.)

Prens Charles ve Diana


prens william evlilik sürecindeyken, babasının (prens charles) ardından taht konumunda ikinci sıradaydı

genç jenerasyonun en önemli varisiydi. kaldı ki ikinci elizabeth'in charles'ı pas geçip tahtı direkt willam'a bırakacağı, zaten zamanında charles'la camilla'nın evliliğine de charles'ın tahttan feragat etmesi karşılığında izin verdiği bile söylenir. bu sebeple william'ın evliliğinde bu kez "asalet" kuralı gözetmeseler de, gelin adayının halkın üst tabakasından (sosyoekonomik statü), daha önce evlenmemiş, tıbben çocuk doğurabilir ve kültürel olarak kraliyet ailesine uyum sağlayabilir olmasına özen gösterdiler. kate middleton adeta bir "proje gelin"di. asalet hariç tüm kriterlere birebir uyuyordu. asil değildi belki ama has ingilizdi, etnik kökeninde göçmenlik yoktu. oldukça iyi ciro yapan, kendi aile şirketine sahip bir ailenin kızıydı, william'ın sınıf arkadaşı üstelik "sanat tarihi" mezunuydu, adı bir skandala karışmamış, daha önce evlenmemişti. 

elinden geldiğince kraliyet kurallarına uyuyor, nişanlılık evresinde onların istediği şekilde kendini geliştirmeye çalışıyordu(evlilik öncesi ingilizce telaffuz kursuna gitmek gibi.) buna rağmen yaklaşık 10 yıl sevgili olduğu william'la evlenebilmeyi sabırla beklemiş, üstelik bu süreçte kraliyet ailesindeki bazı gerginlikler sebebiyle william'la 2-3 kez ayrılmıştı bile. emin olun o süreçte willam'ın gönlünün kayabileceği asil bir kız bulunsaydı, o kızda karar kılınacaktı zaten o süreçte william'ın önüne başka alternatifler getirildiği hep söylenir. o dönem kendisine waity katie bile denmekteydi basında. son olarak da bonus özellikler olarak william'la yaşıttı ve de fiziken güzel bir kadındı. hani şu kraliyet protokollerinde kraliyet üyelerinin kendilerinden bile daha prezentabl görünecek şekilde hem de. 

Kate Middleton ve Prens William


şimdi gelelim harry'e

harry'nin kiminle evlendiği sanılanın aksine kraliyetin öyle çok da zikinde değil! neden diyecek olursanız kate middleton'un yakında doğacak üçüncü çocuğunun doğumu itibariyle harry taht sıralamasında 6. sıraya düşüyor. zaten harry ve meghan'ın resmi nişanı'nı duyurmak için de bu hamileliği duyurmayı beklediler nedense! yani özetle bu şartlar altında harry'nin hiçbir zaman taht yüzü göremeyeceği aşikar olduğundan kendisinin salatalıkla bile evlenmesine izin verebilirler!

birleşik krallık kendisine, üzerinde güneş batmayan imparatorluk ünvanını kazandıracak şekilde avustralya'da aborjinler, kanada'da kızılderililer, ve okyanus adalarında da zenci ve melez ırklarından sömürge tebaaya sahip. bir kraliyet mensubunun, anne tarafından zenci melezi bir vatandaşla evliliği brexit türünden ayaklanmaların çokça revaçta olduğu şu günlerde ingiltere tebaa'sının üzerinde ne kadar da olumlu bir etki bırakır hiç düşündünüz mü?

Prens Harry ve Meghan Markle


bilmeyenler için 2 önemli bilgi daha

meghan ailenin ilk melez ve ilk yahudi gelini olacakmış! (yahudi geline de nasıl o meşhur katedral nikahlarından yapacaklar, tam bir merak konusu!)

çok merak ediyorum, acaba tüm gelinlerine kraliyet görevleri hariç hiçbir iş yapmama kuralı koyan kraliyet ailesi (diana'ya anaokulu öğretmenliğini bıraktıran, kate'e aile şirketini bıraktırıp, onun eğitimini aldığı sanat tarihi üzerine bir kariyer yapmasına engel olan) aktris gelinlerine de mesleki ambargo koyacak mı? ayrıca kurallara göre kraliyet mensuplarının şahsi sosyal medya hesaplarının olması yasak, şu anda sosyal medyayı aktif olarak kullanan meghan markle, acaba evlenince hesaplarını kapatmak zorunda bırakılacak mı?