Kripto Para Dünyasında Sıkça Kullanılan Kafa Karıştırıcı Kısaltmaların Anlamları

Bitcoin'in geçtiğimiz aylardaki dev yükselişinden sonra kripto para borsası aldı başını gidiyor. Bu borsaya girerken yabancı kalmamak adına bazı kısaltmaları da bilmek lazım.
Kripto Para Dünyasında Sıkça Kullanılan Kafa Karıştırıcı Kısaltmaların Anlamları
iStock


hodl

en sık kullanılanı budur:) "hodl" veya "hodling", ingilizcede "holding" (tutmak) kelimesinin yanlış yazımından ortaya çıkmış. satın alınan kripto paranın sürekli düşmesine rağmen, o paranın bir gün sert şekilde yükseleceğine olan inancı ifade ediyor.

"hodl" ilk kez 2013 yılında bir forum sayfasında yazılan bir mesajla hızla kabul görerek, kripto para dünyasında yayılmaya başladı. o günlerde hızla değer kaybeden bitcoin'i herkes satarken forum sayfasında konu açan bir kişi "i am holding" yerine "i am hodling" başlığını kullanmış ve sahip olduğu bitcoin'leri satmayacağını söylemişti. mesajın atıldığı aralık 2013'te bitcoin kasım ayında gördüğü 1124 dolar zirvesinden, 408 dolara kadar gerilemişti.

fomo

ingilizcede "fear of missing out" ifadesinin baş harflerinden oluşan bu kısaltma "fırsatı kaçırma korkusu" anlamına geliyor. hızla yükselen bir kripto parada yüksek fiyattayken alım yapanları ifade ediyor.

whale (balina)

balina anlamına gelen bu kelime oldukça sık kullanılıyor. kripto para dünyasında bir paranın seyrini değiştirebilecek, spekülasyon yapabilecek büyük sermaye sahipleri için kullanılıyor. piyasaya giren balinalar sahip oldukları milyon dolarlık hatta milyar dolarlık sermayeleri ile fiyatları hızlı bir şekilde aşağı veya yukarı yönde değiştirebiliyor.


to the moon

satın alınan kripto paranın düşük seviyelerde işlem görmesine karşın hızla yükseleceğine inanılarak söylenen bir slogan niteliğinde olup "aya çıkacak" anlamına geliyor.

fud

ingilizcede fear, uncertainty, and doubt kelimelerinin baş harflerinden oluşan bu kısaltma türkçede korku, belirsizlik ve şüphe anlamına geliyor. satın alınan kripto paranın sert şekilde düşmesine karşın o paraya güvenmeye devam eden ancak bir yandan da korku, belirsizlik ve şüphe içerisinde bulunan yatırımcılar için kullanılıyor.

pump

fiyatta keskin ve hızlı yükseliş.


dump

fiyatta keskin ve hızlı düşüş.

rekt

kripto parada ciddi şekilde zararda olan kişileri ifade ediyor.


ath (all time high)

tüm zamanların en yüksek seviyesi anlamına geliyor.


moad

devasa düşüş.

dyor

bir coin hakkında araştırma yapmak.

ico

bir coin için fon toplanmak amacıyla yapılan halka arz.


satoshi (sats)

alt coinlerden birinin bitcoin cinsinden fiyatı.


token (jeton)

ico için yatırımcıya verilen hisse payı.

wallet

kripto para cüzdanı.

blockchain

kripto parada tüm işlemlerin dökümü.


choyna

çinliler.

addy

kripto para adresi.

ABD'de, Siber Zorbalık İçin İlk Eyalet Yasasının Oluşturulmasına Sebep Veren Ölüm: Megan Meier