Küba Devrimi'nde Che ve Fidel'den Sonra Gelen Üçüncü Kişi: Camilo Cienfuegos

1932-1959 yılları arasında yaşamış olan Kübalı devrimci Camilo Cienfuegos, Küba Devrimi'nin önemli kahramanlarından biri.
Küba Devrimi'nde Che ve Fidel'den Sonra Gelen Üçüncü Kişi: Camilo Cienfuegos

camilo cienfuegos, küba devrimi'nde mahşerin dört atlısından biridir. (fidel castro, raul castro, che guevara.) 

büyük bir gerilla savaşı uzmanıdır. devrim hareketine ilk defa 23 yaşında, kübalı yerel kahraman antonio maceo için yapılan gösteriye katılarak adım atar. batista'nın bizzat verdiği emirle üzerlerine ateş açılır ve cienfuegos bacağından yaralanır. kendisi bu olayı "hayatımda yaşadığım en muhteşem duygulardan biriydi. beni taşıyan insanları gördükçe ağladım ve tüm gücümle 'viva cuba' diye bağırdım. o an anladım ki, küba her ne olursa olsun özgür olmalı." diye anlatır. 


bu ortamdan kurtulmak için tek onurlu yol olan fidel castro'nun direnişine katılır ve askeri eğitim almaya başlar. 700 kişilik ordusuyla devrimde büyük rol oynar. 28 ekim 1959'da geçirdiği uçak kazasında ölür. 

komünist olmaması, fidel castro'nun öldürttüğü yolunda şüpheler doğmasına sebep olmuştur fakat kendisi, yaşadığı süre içerisinde devrimi desteklemiştir. halka yaptığı son konuşmasında "gökyüzü kafamıza düşse bile, küba'nın her yerinde devrim devam edecek." demiştir. 

Camilo & Che

çoğu kimseye göre raul castro, fidel castro ve che guevara ile oluşturdukları dörtlüden halk tarafından en benimsenenleri camilo cienfuegos idi. onun diğerlerine göre farklılığı askeri alanda inanılmaz bir zekaya sahip olması fakat siyasal anlamda yeterli olmamasıdır.


ölümüyle ilgili çok fazla teori vardır ancak gerek okuduğum, gerek izlediklerime dayanarak benim görüşüme göre fidel castro'nun suikastıyla aramızdan ayrılmıştır. özellikle savaş rehinelerinin öldürülmemesini beyan ederek fidel'i ve diğerlerini karşısına almıştır. bunun yanında camilo, komünist de değildi; anarşist bir ailede yetişen cienfuegos'u tanıyan yakın kimselerden onun anti-komünist olduğunu söyleyenler bile vardır. bu etkenlerin dışında daha önce de söylediğim gibi, halk tarafından çok büyük bir simge haline gelmesiyle de fidel onu adeta bir tehdit olarak görmeye başlamıştır.

Camilo & Fidel

ölümü konusunda ise uçağının gizli bir havaalanına indirildiği ve orada fidel ve birkaç adamıyla infaz ettirildiği ortada gezen en büyük iddialardan biridir. hatta bir rivayete göre che guevara, cienfuegos kaybolduktan sonra kayıp çalışmalarına katıldığı süreçte kameralara karşı hep üzgün, harap bir hal sergilese de o dönemin gazetecileri kameraları kapattıkları an guevara'nın adeta şenlik yaptığını bile iddia etmişlerdir.

Küba'nın Efsane Lideri Fidel Castro Neden Aynı Anda İki Rolex Saat Takıyordu?

Küba'nın Sağlık Sistemi Sahiden de Yıllardır Söylendiği Gibi Mükemmel mi?