Küba Lideri Castro'nun Obama'ya ''O Eli Bi İndir'' Dermişcesine Yaptığı Nefis Vücut Çalımı

88 yıl sonra Küba'yı ziyaret eden ilk ABD başkanı olan Barack Obama, vücut dilini iyi kullanmasıyla bilinir. Ancak Küba lideri Raul Castro karşısında bu sefer işler pek istediği gibi gitmemiş gibi görünüyor.
FOX 10

bilen bilir, obama vücut dilini iyi kullanan bir lider. (bizimkinden iyi olmasın) 

hâl böyle olunca görüştüğü tüm liderlere üstünlük sağlamak, 'ben abd başkanı'yım, senin ağabeyin sayılırım' demek için elini temas sonrası, karşısındakinin omzuna koyar, kafasına sever, başını okşar vs. 

raul castro reyis bunu bildiği için havana'daki basın toplantısı sonrası obama'nın elini ince bir hareketle alıyor, kündeye getiriyor ve sayı!

obama önce bozuntuya vermese de, bayağı saçma bir görüntü çıktığı için birkaç saniye sonra tepesinin attığını belli ediyor. yine de kürsüden inerken gazetecilere bildik gülüşünü atmadan etmiyor.

ancak castro durmuyor ve hem kendini kollamaya devam ediyor hem de ayar üstüne ayar veriyor.

bazı dünya liderlerine duyurulur. ev sahibi olduğu g20'de müsamere çocuğu gibi ortada pişmiş kelle misali sırıtarak, sen oraya, sen şuraya geç diyerekten, yer göstericiden öteye gidemeyenlerden kastım.

http://www.npr.org/…-in-cuba-after-historic-meeting

Sözlük yazarları ise olayı böyle gördüler

son 60 yılın küba abd ilişkileri özeti olmuş resmen.

ahmet şerif izgören'in yazmış olduğu dikkat vücudunuz konuşuyor kitabında detaylıca ele alınan bir konunun çokca görüldüğü üzere siyasiler tarafından canlanmış halidir.

normalde kişisel gelişimle alakalı kitapları yararsız bulsam da, nereden elime geçtiğini bilmediğim bu kitap bu konuya bir hayli açıklık getiriyor ve obama'nın ve raul castro'nun bu hareketlerine benzer hareketleri detaylı bir şekilde açıklıyor.

bir ülke liderinin politik temaslarla gittiği başka bir ülkede üstünlük sağlama amaçlı yaptığı vücut hareketleri basit veya karizmatik amaçlarla yapılmış eylemler olarak görülse de, bu hareketler görüşmenin seyrini ve medya tarafından sunulan görsellerle birlikte halkın algısını büyük ölçüde değiştiriyor.

obama'nın elini raul castro'nun omzuna atması, daha doğrusu buna çabalaması, eğer başarabilseydi "ben senin abinim, gel de az saçını okşayayım yumurcak" algısı yaratacaktı ve dünya basınında "küba bizden sorulur" düşüncesini zihinlere kazıyacaktı. ee tüm bunları bilen raul da dururmu hiç? yapıştırmış obamanın elini havaya.

işte öyle obama efendi. tosbağa gibi kalırsın ortada. ego hayın, ego zalim.

raul castro'nun "çek şu kapitalizm kokan ellerini bebek" hareketi.

liseli itişmesi gibi olmuş biraz ama güzel olmuş.

beden dili konusunda eğitim alan ve yönlendirilen liderlerin yönettiği bir dünyada oldukça cesur bir hareket. 

bu konuda daha fazla bilgi edinmek isteyenler, history channel'da yayınlanan şu belgeseli izleyebilir, beden dili ile ilgili çok ilginç ipuçları var: